78. venedik film festivali
-
1-11 eylül 2021 tarihleri arasında italya'nın venedik şehrinde yer alan lido adası'nda gerçekleştirilecek olan dünyanın en köklü film festivali.
edit: festival programı açıklanmıştır. festivalde yer alacak filmler şu şekilde:
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
competition (ana yarışma):
la caja (yön: lorenzo vigas)
vidblysk (yön: valentyn vasyanovych)
é stata la mano di dio (yön: paolo sorrentino)
the card counter (yön: paul schrader)
kapitan volkonogov bezhal (yön: aleksey chupov & natasha merkulova)
zeby nie bylo sladów (yön: jan p. matuszynski)
on the job the missing 8 (yön: erik matti)
qui rido io (yön: mario martone)
freaks out (yön: gabriele mainetti)
spencer (yön: pablo larraín)
the lost daughter (yön: maggie gyllenhaal)
illusions perdues (yön: xavier giannoli)
sundown (yön: michel franco)
il buco (yön: michelangelo frammartino)
competencia oficial (yön: gaston duprat & mariano cohn)
l'événement (yön: audrey diwan)
america latina (yön: damiano d'innocenzo & fabio d'innocenzo)
the power of the dog (yön: jane campion)
un autre monde (yön: stephane brize)
mona lisa and the blood moon (yön: ana lily amirpour)
madres paralelas (yön: pedro almodóvar) *açılış filmi*
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
festivalde ödüller sahiplerini bulmuştur:
ana yarışma:
altın aslan: l'événement (yön: audrey diwan)
jüri büyük ödülü: é stata la mano di dio (yön: paolo sorrentino)
en iyi yönetmen: jane campion (the power of the dog)
en iyi kadın oyuncu: penélope cruz (madres paralelas)
en iyi erkek oyuncu: john arcilla (on the job the missing 8)
en iyi senaryo: maggie gyllenhaal (the lost daughter)
jüri özel ödülü: il buco (yön: michelangelo frammartino)
en iyi genç oyuncu: filippo scotti (é stata la mano di dio)
orizzonti
en iyi film: pilgrims (yön: laurynas bareisa)
en iyi yönetmen: eric gravel (à plein temps)
jüri özel ödülü: el gran movimiento – kiro russo
en iyi kadın oyuncu: laure calamy (à plein temps)
en iyi erkek oyuncu: piseth chhun (bodeng sar)
en iyi senaryo: ivan ostrochovsky & peter kerekes cenzorka
en iyi kısa film: los huesos (cristóbal león & joaquin cocina)
geleceğin aslanı ödülü: immaculate (monica stan & george chiper) -
film-katılım listesinin bir kısmı bugün açıklanacak olan festival.
--- spoiler ---
the lineup for the 78th venice film festival is being announced this morning from rome. fest director alberto barbera will fill in a list that we already know includes pedro almodovar’s in-competition opener madres paralelas, starring penelope cruz. out-of-competition titles previously set include david gordon green’s halloween kills from universal/blumhouse and denis villeneuve’s dune from warner bros/legendary, both making their world premieres. (scroll down for the full list of films which is being updated live.)
ındeed the studios are expected to be back this year after 2020’s fest was light on hollywood titles. still, searchlight’s nomadland rode its way from the lido all the way to three oscars, including best picture. venice is a tastemaker when it comes to awards season, having in the past five years hosted the launches of joker, a star ıs born, marriage story, the shape of water, three billboards outside ebbing missouri, the favourite, roma, la la land and arrival, among others. bong joon ho is jury president this year.
--- spoiler ---
ek.
>>> enezıa 78 – competıtıon
madres paralelas, dir: pedro almodovar
mona lisa and the blood moon, dir: ana lily amirpour
un autre monde, dir: stéphane brizé
the power of the dog, dir: jane campion
america latina, dir: damiano d’ınnocenzo, fabio d’ınnocenzo
l’evénement, dir: audrey diwan
competencia oficial, dirs: gaston duprat, mariano cohn
il buco, dir: michelangelo frammartino
sundown, dir: michel franco
illusions perdues, dir: xavier giannoli
the lost daughter, dir: maggie gyllenhaal
spencer, dir: pablo larrain
freaks out, dir: gabriele mainetti
qui rido io, dir: mario martone
on the job: the missing 8, dir: erik matti
leave no traces, dir: jan p matuszynski
captain volkonogov escaped, dirs: natasha merkulova, aleksey chupov
the card counter, dir: paul schrader
the hand of god, dir: paolo sorrentino
la caja, dir: lorenzo vigas
reflection, dir: valentyn vasyanovych
>>>out of competıtıon – fıctıon
ıl bambino nascosto, dir: roberto ando
les choses humaines, dir: yvan attal
ariaferma, dir: leonardo di costanzo
halloween kills, dir: david gordon green
la scuola cattolica, dir: stefano mordini
old henry, dir: potsy ponciroli
the last duel, dir: ridley scott
dune, dir: denis villeneuve
last night ın soho, dir: edgar wright
>>>out of competıtıon – non-fıctıon
life of crime 1984-2020, dir: jon alpert
tranchées, dir: loup bureau
viaggio nel crepuscolo, dir: augusto contento
republic of silence, dir: diana el jeiroudi
hallelujah: leonard cohen, a journey, a song, dirs: daniel geller, dayna goldfine
deandré#deandré storio di un ımpiegato, dir: roberta lena
django & django, dir: luca rea
ezio bosso. le cose che restano, dir: giorgio verdelli
>>>out of competıtıon – serıes
scenes from a marriage (episodes 1-5), dir: hagai levi
>>out of competıtıon – short fılms
plastic semiotic, dir: radu jude
the night, dir: tsai ming-liang
sad film, dir: vasili
>>>specıal screenıngs
le 7 giornate di bergamo, dir: simona ventura
la biennale di venezia: ıl cinema al tempo del covid, dir: andrea segre
>>>horızons extra
land of dreams, dirs: shirin neshat, shoja azari
costa brava, dir: mounia akl
mama ı’m home, dir: vladimir bitokov
ma nuit, dir: antoinette boulat
la ragazza ha volato, dir: wilma labate
7 prisoners, dir: alexandre moratto
the blind man who did not want to see titanic, dir: teemu nikki
la macchina delle ımmagini di alfredo c, dir: roland sejko
>>>horızons
les promesses, dir: thomas kruithof
atlantide, dir: yuri ancarani
miracle, dir: bogdan george apetri
pilgrims, dir: laurynas bareisa
ıl paradiso del pavone, dir: laura bispuri
the falls, dir: chung mong-hong
el hoyo en la cerca, dir: joaquin del paso
amira, dir: mohamed diab
a plein temps, dir: eric gravel
107 mothers, dir: peter kerekes
vera dreams of the sea, dir: kaltrina krasniqi
white building, dir: kavich neang
anatomy of time, dir: jakrawal nilthamrong
el otro tom, dirs: rodrigo pla, laura santullo
el gran movimento, dir: kiro russo
once upon a time ın calcutta, dir: aditya vikram sengupta
rhino, dir: oleg sentsov
true things, dir: harry wootliff
ınu-oh, dir: yuasa masaaki
>>>horızons short fılms – competıtıon
don’t get too comfortable, dir: shaima al tamimi
techno, mama, dir: saulius baradinskas
4 am, dir: mehdi fikri
sandstorm, dir: seemab gul
heltzear, dir: mikel gurrea
los huesos, dirs: cristobal leon, joaquin cocina
hair tie, egg, homework books, dir: runxiao luo
ıl turno, dir: chiara marotta
fall of the ıbis king, dir: josh o’caoimh
new abnormal, dir: sorayos prapapan
la fête des roberts, dir: léahn vivier-chapas
the last day, dir: momi yamashita
>>>horızons short fılms – out of competıtıon
ato, dir: barbara paz
diario di una passeggiata, dir: giuseppe piccioni
>>>bıennale college – cınema
al oriente, dir: josé maria aviles
nuestros dias mas felices, dir: sol berreuzo pichon-rivière
la santa piccola, dir: silvia brunelli
the cathedral, dir: ricky d’ambrose
mon pere, le diable, dir: ellie foumbi
la tana, dir: beatrice baldacci
>>>bıennale college cınema – vırtual realıty
lavrynthos, dirs: fabito rychter, amir admoni -
1-11 eylül tarihleri arasında yapılacak olan festivalde yer alacak filmler belli oldu.
la caja –lorenzo vigas
reflection – valentyn vasyanovych
the hand of god – paolo sorrentino
the card counter – paul schrader
captain volkonogov escaped – natasha merkulova & aleksey chupov
leave no traces – jan p. matuszynski
on the job: the missing 8 – erik matti
oui rido ıo – mario martone
freaks out – gabriele mainetti
spencer – pablo larraín
the lost daughter – maggie gyllenhaal
ıllusions perdues – xavier giannoli
sundown– michel franco
ıl buco – michelangelo frammartino
official competition – gaston duprat & mariano cohn
l’evenement – audrey diwan
america latina – damian & fabio d’ınnocenzo
the power of the dog – jane campion
un autre monde – stephane brize
mona lisa and the blood moon – ana lily amirpour
parallel mothers – pedro almodóvar
jüri başkanlığını parasite'in de yönetmeni olan bong joon-ho yapacak.
kaynak -
kazananlarını belli olan festival. şuradan da takip edebilirsiniz.
>>> venice 78 <<<
volpi cup best actress
penelope cruz, parallel mothers
volpi cup best actor
john arcilla, on the job: the missing 8
best screenplay
maggie gyllenhaal, the lost daughter
special jury prize
ıl buco, dir: michelangelo frammartino
marcello mastroianni award for for best new young actor or actress
filippo scotti, the hand of god
*** horizons ***
best film
pilgrims, dir: laurynas bareisa
best director
eric gravel, a plein temps
special jury prize
el gran movimiento, dir: kiro russo
best actress
laure calamy, a plein temps
best actor
piseth chhun, white building
best screenplay
ıvan ostrochovsky´, peter kerekes: 107 mothers
best short film
los huesos, dirs: cristóbal león, joaquín cociña
lion of the future – luigi de laurentiis award for a debut film
ımaculat, dirs: monica stan, george chiper lillemark
*** venıce vr expanded ***
grand jury prize for best vr
goliath: playing with reality, dirs: barry gene murphy, may abdalla
best vr experience
le bal de paris de blanca li, dir: blanca li
best vr story
end of night, dir: david adler
horızons extra
audience award armani beauty
the blind man who did not want to see titanic, dir: teemu nikki -
ana yarışma bölümünün kazananları;
altın aslan: happening – audrey diwan
jüri büyük ödülü: the hand of god – paolo sorrentino
en iyi yönetmen: the power of the dog – jane campion
en iyi kadın oyuncu: penélope cruz – parallel mothers
en iyi erkek oyuncu: john arcilla – on the job the missing 8
en iyi senaryo: maggie gyllenhaal – the lost daughter
jüri özel ödülü: il buco – michelangelo frammartino
en iyi genç oyuncu: filippo scotti – the hand of god -
altın aslan'ı happening filmiyle audrey diwan'ın kazanmasıyla birlikte, bu yıl festivallere kadın yönetmenler damga vurmuş oldu.
sundance'te jüri büyük ödülünü coda ile sian heder; cannes'da altın palmiye'yi titane ile julia ducournau ve venedik'te de happening ile audrey diwan kazandı. ayrıca akademi ödülleri'nde de en iyi film ve en iyi yönetmen oscarını nomadland ile chloe zhao kazanmıştı.
ekşi sözlük kullanıcılarıyla mesajlaşmak ve yazdıkları entry'leri
takip etmek için giriş yapmalısın.
hesabın var mı? giriş yap