• ilkokul 3. sınıfta abimin ısrarlarıyla bu kulübün seçmelerine gitmiştim.. mevlüt selami yardım ortaokulunun (şu anda ilköğretim okuludur) önündeki kumlu sahada (şimdi asfalt yapmışlardır) kubilay hoca eşliğinde ilk elemeye çıkmıştım.. herkes akçaabat sebat der dururdu.. orada tanımıştım görkemini.. yüzlerce çocuğun hınca hınç haftalarca orayı doldurduğunu bilirim. tütünsporda oynayıp oraya seçilmeye gelen arkadaşlarımız bile vardı.. o yaşta ki bir çocuk için bunlar "demek ki gerçekten akçaabat sebatspor büyük bir kulüp" demek için hatrı sayılır bir nedendi..

aslında konumuna baktığımızda pek de büyük bir kulüp değildi.. dönemin akçaabat sebatsporunu tanımlamak gerekirse 3. ligde mücadele veren, genç futbolculardan oluşan, antrenöre sahip olan fakat antrenör kim olursa olsun başkan kazım kolotun dediği dedik olduğu bir kulüptü akçaabat sebatspor.. düşünün ki bir kulüp başkanı futbolcularına kondisyon yüklemek için şehrin en dik bayırlarından biri olan satari bayırında takımı koşturuyor. başkan, koşu yapan takım yorulup yavaşladıkça arabasında ara gazı veriyordu ki futbolcular ezileceğiz endişesiyle hızlansın (bu efsane araba siyah 5 kasa bmw’ydi).. bir de dönemin kanalı olan akça tv de geceleri başkanın futbolcularına yapmış olduğu ev ziyaretlerine yer verilirdi.. başkan takriben 10 gibi her futbolcunun evine gider evdeyse çikolata verir evde değilse futbolcu azarı işitirdi.. eve geç gelmeler uzun sürdükçe bu kadro dışı kalmaya kadar giderdi..

bir gün geldi ve emektar başkan kazım kolot şirketlerinde iflas bayrağını çekti.. ekonomik olarak darboğazdaydı ve artık kulübe ayırabileceği ne zamanı ne de parası vardı. kulüp bir süre sahipsiz kaldı ta ki fanatik gazetesinde akçaabat sebatspor sahipsiz kaldı başlığını barbaros yardım adlı delikanlı görene kadar.. barbaros babasının yurtdışı ziyaretinden gelişinde havaalanında babasına akçaabat sebat sahipsiz kaldı dedi ve o süper adam bu habere dayanamayıp kulübe sahip çıktı.. o adam mevlüt selami yardımdı… hani ilk cümlede akçaabat sebatsporu nasıl tanıdığımı söylerken, adını verdiğim okula adını veren kişi..

kulübü almadan önceki sezon sebatspor son kadıköy maçında 3. ligden düşmemeyi garantilemiş zamanın sembol ismi piraliye sevinçten kalp krizi geçirtmişti.. o maç hayatımda izlediğim en heyecan dolu maçtı.. 90. dakikada attığımız golle ligde kalmıştık.. ve gol olduğunda kimse inanıp gole sevinmemişti takriben 3 saniye sonra stad golü algılamış ve sevinmişti.. mevlüt selami yadım böyle bir kulüp almıştı.. birkaç transferle kulübü zenginleştirdi ve ardından takımı bir üst lige çıkardı.. 2. lige çıkarken eleme maçlarından birinde 2-0 yenilirken 86 ve 90 da 2 gol atıp maçı 2-2 ye getirmiş bu skorla penaltılara kalan maçta kaleci ahmetin başarılı kurtarışları sayesinde bir üst lige çıkmayı başarmıştık.. o iki golü atan çocuksa yanılmıyorsam recepti ve maça 82. dakikada dahil olmuştu (şotaya tip olarak çok benzerdi).

ardından 2.lig a kavramı geldi ve oraya yükseldi akçaabat sebat.. orada bir sene durdu.. o sezonda efsane trabzonspor kadrosunun değişilmezlerinden ali kadir özcan antrenörlük yapıyordu. son altı hafta ne yazık ki üst lige çıkmamamız garanti olmuştu gözler gelecek sezondaydı.. bir daha ki sezon kulüp son antalya maçını 4-0 gibi farklı bir skorla yenerek 1. lige çıkmayı garantilemişti.. şehir çılgınca seviniyordu.. o maçtan sonra nihat ustaya gittiğimizde (istanbuldan ve ankaradan gelmiştik maça) bahçeye oturma yasağı vardı.. çünkü eline silahı alan denize doğru ateş ediyordu ve nihat usta denize en yakın alandı..

gel zaman git zaman mevlüt selami yardım kulübü bıraktı.. yorulmuştu.. alt kademedeki insanların laflarından bıkmıştı. bu babacan insanın amcamın yanına gittiğinde “ali bey hiç bir şeye değilde harcadığım 3 trilyona acıyorum, ben o parayla akçaabata bir okul daha yaptırırdım” lafı aklıma geldikçe adamda ki akçaabat aşkına hayran kalırım hep..
    velhasılkelam ardından gelen veli sezgin yönetimi işi başaramamış kulübü küme düşmeye kadar yollamışlardır.. adımızın şike haberlerine karışmasıysa cabası..

o günlerden anı kalan kale arkasında top toplarken sataştığımız rakip futbolcuların tepkileri, içine işeyip fırlattığımız su şişelerini gümüşhane doğansporlu futbolcuların şerefe yapıp içmeleri, fanatizm boyutunda sebatspor taraftarlığı ve su şişesini futbolcuya fırlatırken hakemin kafaya vurması sonucu büyüklerimden yediğim azardır.. 9 yıl boyunca alt yapısında top koşturmamda cabası..
  • hızla amatör kümeye giden, çok değil 6-7 sene öncenin süper lig takımı..

bu sezon kadrosunda sadece 20 futbolcu var akçaabat sebatspor'un.. takımın en yaşlısı(!) 18 ocak 1990 doğumlu, en genci ise 30 ağustos 1994. koca takım ortalama 18 yaşındaki topçularla sahaya çıkıyor. bu arada 20 futbolcunun 17'si trabzon ili doğumlu.. neredeyse 100 yaşına gelecek bir takım, enteresan istatistiklerle mücadelesini sürdürüyor bu sezon.. ne diyelim, allah yardımcıları olsun.
  • mükemmel bir stadı vardır.süper deniz manzaralıdır.trt'de bu takımın maçı verilirken sırf manzara seyrederim.
  • dünyada daha önce chievo'nun yaptığı şeyi yapıp bir rekoru egale etmiş olan takım.. her sene bir üst lige atlayarak süper lige kadar çıkmayı başarmış, türkiye'nin kaleci yurdu..
  • ...ve şeytanın bacağını kırdılar.. bugün kendi sahalarında, dikkatinizi çekerim, "zirve mücadelesi veren" manavgat evrenseki'yi mağlup ettiler..

hem de 4-0.
  • taraftarı olmaktan gurur duyduğum vasat camia. muzaffer bilazer&selahattin kınalı ikilisinden oluşan forvet hattının verdiği hazzı messi/ronaldo ikilisinden almadım.
  • abramoviche fax, email yoluyla fahri baskanlık teklif etmis, ayrıca chealseanin kardes takımı olmak isteyen mali durumu yerlere surunen turk futbol kulubu.
    (bkz: isteyenin bir yuzu vermeyenin iki yuzu)
  • 1923 yılında kurulmuş, ismet inönü'nü de fahri başkanı olmuştur. maçlarını muhteşem deniz manzaralı fatih stadında oynarlar. merhum selami yardım zamanında süper lige yükselmiş, iki sene sonra küme düşmüştür. daha sonraki dönemlerde çok zor zamanlar geçirip bölgesel amatör lige kadar gerilemiştir.
  • 3.ligde bir karadeniz takımı daha oldu, süper ligde oynadığı tekrar parlak günlerine dönmesi dileğiyle
  • zamanında süper lige yükselerek ilçeler ve küçük takımlar için örnek olmuş takım.amatör ruhun vücut bulmuş haliydi.ancak önlenemez bi çöküşle kapanmanın eşiğine geldi.şu an amatör olarak ayakta durmaya çalışmakta.
hesabın var mı? giriş yap