8749 entry daha
  • "acı vatan", "gurbet", "sıla" gibi ifadelerinin, türkler için 1961 yılında iş gücü anlaşması imzalandığından beri anlam kazanan en çok türk göçmen barındıran, 82 milyonun 3 milyonu olan yerleşik türklerin de yaşadığı orta avrupa'da yer alan federal parlamenter cumhuriyettir. 16 federal eyaleti bulunur. başkent berlin. kuzeyde kuzey denizi, baltık denizi; güneyde alpler vardır. komşuları, danimarka, polonya, çekya, avusturya, isviçre, fransa, lüksemburg, belçika ve hollanda'dır. avrupa birliği'nin en kalabalık üyesidir. avrupa'nın en büyük, dünya'nın da 4. en büyük ekonomisine sahiptir. otomotiv, mühendislik, kimyasal ürünler ve elektronik sektörlerinde liderdir. ayrıca dünyanın en büyük ihracatçılarından. iklimi genellikle ılıman, soğuk kış ılık yaz. gölleri bol. yağışı bol. federal bir sistemle yönetilen bir parlamenter demokrasi demiştik. federal cumhurbaşkanı devletin başıdır, ancak çoğunlukla sembolik görevler üstlenir. şansölye, hükümetin başıdır ve ülkenin asıl yönetim gücüne sahiptir. ülkede eğitim seviyesi yüksektir ve birçok ünlü üniversiteye ev sahipliği yapar. almanya, dünya çapında tanınan müzeleri, orkestraları ve opera evleriyle kültürel açıdan zengindir.

alman icatları:
    otomobil
    aspirin
    mp3 teknolojisi
    x ışınları
    baskı makinesi
    anaokulu(kindergarten)
    televizyon
    elektromanyetizma
    dizel motoru
    kuantum mekaniği
    jet motoru
    refraktör teleskopu
    absorpsiyon buzdolabı
    hava yastığı
    elektrikli lokomotif
    gibi gibi gibi birçok icatlar mevcuttur...

ayrıca sosyoloji, felsefe, fizik, kimya, mühendislik, biyoteknoloji ve tıp, ekonomi, sanat, moda, tasarım, mimari gibi alanlarda teoriler, kanunlar ve buluşlara imza atan bir sürü bilim insanı, sanatçı çıkarmış, bu alanlarda öncü olmuştur.

bilinen bazı alman kimseler: albert einstein, ludwig van beethoven, johann wolfgang von goethe, max planck, karl marx, werner heisenberg, immanuel kant, max weber, johannes kepler, georg wilhelm friedrich hegel, friedrich nietzsche, heinrich rudolf hertz, bertolt brecht... diye gider de gider...

toplam 115 nobeli olan almanya, en çok nobel kazanan 3. ülkedir. almanya, avusturya, isviçre, lüksemburg, lihtenştayn ve belçika ülkelerinde almanca konuşulur.
  • en nefret ettiğim şey instagramda şu gurbetçi kezban ve kekoların " biz (veya babamlar) 1960larda gittik. zorluğunu bizler çektik çok emek verdik bizim sayemizde almanyada kolayca yaşıyorsunuz" kafasında yorumlar yazıp artistlik yapması. bir de farkında mısınız bilmiyorum eleştirirken şöyle bir tabirleri var sonradan gelenler

be amına koyduğum benden önce gittin de sanki bana ev kiralayıp dayayıp döşemeye mi gittin? beni mi aldırdın giderken senin sayende mi oturum verdiler bana? sen mi referans oldun vize başvurusunda? sorsan dünyaları vermiştir de gidip araştırsan burada okumaya gelip akşam depoda çalışan öğrenciye cebinden çıkarıp 50 euro harçlık vermemiştir. ama artistlik yapıyor. yüzüne küfredesim geliyor bazen ama yaşına kıyamıyorum.

sen kimsin millet senin sayende gelecek lan? zamanında gel demişler gelmişsin git demişler gitmemişsin olay bu.

sonradan gelenler kalıbını da kendi insanını ezmek için kullanan çok insan var. sanırsın anasını alman sikmiş alman kanı taşıyor. babasının evinde bizi yadırgıyor. gerçekten nefret ediyorum bu kafada gurbetçilerden. bu kadar boktan bir insan olmayı nasıl başardılar yıllardır anlayamadım.
  • ya soykirim yapan ya da soykirim destekleyen ulke. bi kere su tarihte dogru isi yapin allahin belalari dedirten, cikardigi felsefecilerden ders almamis, irkci hukumetlerin yonettigi ulke.
  • almanya'da işgücü açığı konusunda hâlâ tam anlaşılmayan noktalar var galiba, ben gördüğümü yazayım.

arkadaşlar, almanya'da yüksek maaş ödeyen pozisyonların hiçbirinde açık falan yok. mühendis ve yazılım sektörü için konuşuyorum, en yüksek maaşı ya abd'den gelen bazı şirketler(apple,google,amazon vs.), ya ig metall tarifesiyle ödeme yapan, genelde güney almanya veya hamburg çevresi konuşlu büyük şirketler(bmw,mercedes,airbus,bosch, siemens vs), ya da büyük yatırım almış gelecek vadeden startuplar(bunlar da çok spesifik bir alanda, 10 yıldan fazla tecrübeli tarzında bir insan ararlar, mesela münih'teki lilium, sözlükte burada çalışan birisi kesin vardır)öder.

abd'li firmalar genelde almanca bilmeyen kişiyi de alabilirler, amazon ve apple'dan çalışan hint arkadaşlarım var, almanca 0. zaten münih teknik informatik bölümü tek semestr'da, tüm bu şirketlerin ihtiyacını karşılayacak mezunu kendi başına veriyor. eleman sıkıntısı yok, çok niş biri gerekirse gider onu ülkesinden getirirler. bu şirketler ayrıca almanlar arasında da popüler. hatta münih teknik non eu öğrenciler için yüksek semester harcı getirdi, adamlar gelmeyin yeter diyor zaten.

ig metall tarzı şirketler de istediği gibi almanca şartını sunar, bmw'de şirket dili direkt almanca'dır mesela mühendislikte, zaten ülkenin her yerinden alman burada çalışmak için can atıyor, giren de çıkmıyor. mercedes'te açılan bir pozisyona ilk gün 100 kalifiye başvuru geliyor(intern pozisyon). eleman sıkıntısı 0 burada. bu şirketler birçok taşeron mühendis kiralarlar, 3 yıl çalışıp giderler, bu alanda açık var işte. hem ücret biraz düşük, hem de kalıcı pozisyon değil, başvuran az.

asıl işgücü açığı orta/küçük ölçekli şirketlerde. adam 40.000 nüfuslu ufacık yerde bir parça üretip abd'de falan satıyor, kalifiye mühendis lazım. ama üretimdeki herkes çevre köylerde oturan alman, ingilizce 0, almanca bilmeden olmuyor iş. bu tarz binlerce firma var almanya'da, kalifiye işgücü açığı oluşuyor, mezun sayısı yetmiyor, ya da firma imkanları büyük şirketlerle yarisamiyor( insanları ufak köye taşınmaya ikna edecek kadar çekici değil). kısır döngü de burada başlıyor. sırf kalifiye adam gelsin, abd'ye gitmesin diye ülke dili değişecek hâli yok?

yani yüksek maaşlı iş arıyorsanız işgücü açığına güvenip gelmeyin, rekabet hayvan gibi. bmw,porsche tarzı bir şirkette ilan gördüyseniz, o pozisyona gelecek kişi ya önceden bellidir, ya da max 5 günde bulunur, red gelince çok şaşırmayın..

ha sağlık alanı farklı olabilir bakın, o konuda yorumum yok.
  • yakisikli alman arkadasim gecen günlerde alman bir kizla tinder/bumble dateine cikmis.
    kiz doktormus, durumu iyiymis falan evi cok güzelmis.

kizin evinde otururken kahve masasinda sarap tipalari dolu bir kase görmüs. merak etmis sormus. kiz sevdigi anilari yaziyormus daha sonra onlara bakip mutlu oluyormus falan. cocuk da cekmis bir tanesini bu ne icindi demisti. kizin afrika'da yaptigi atislari hatirlatmasi icinmis. kiz bildigin afrika'da ava gitmis.

mayin tarlasi gibi ülke. :)
43 entry daha
hesabın var mı? giriş yap