• dün one love festivalinde içiyoruz damien'la... limonata içiyoruz tabi... şarkıyı söylemeden önce hikayesini anlattı. limondan kafam güzel olduğu için detayları atlamış olabilirim ama aşağı yukarı şöyle bir hikayesi var şarkının.

bundan seneleer evvel (the end of the century dediğine göre 2000 yılına yaklaşırken olsa gerek) irlanda'da bir arkadaşının evine gider damien (o kişinin adı ya da kod adı amie'dir haliyle)

her zamanki gibi bardaktan boşanırcasına yağmur yağmakta, damien ise mutsuz ve depresif takılmaktadır. "hocu nasıl olcak bu işler ya" diye beynini yerken amie hadi neyse bu gece bendensin diye bi kıyak yapıp, damien'a reddedemeyeceği bir teklifte bulunur: "gece benim odamda kalabilirsin."

damien depresifliğini 7'ye katlayarak (daha fazla katlanmıyo çünkü) pencereden fırlatıp bir anda parıldayan gözleriyle amie'ye bakar. ancak neden sonra anlaşılır ki amie bu konaklamada "oda kahvaltı" protokolünü uygulamayacak, damien'a eşlik etmeyecektir. amie, damien'a der ki "ben kardeşimin odasında kalacağım kuzuciğim, sen de yıldızları seyredip biraz rahatla."

damien amie'nin odaya gider "hayo monako!" diyerek. biraz yıldızlara bakar, amie'yi düşünür, elizabeth'le takılır bi süre ve ister istemez rahatlar. sonra da oturur bu şarkıyı yazar amie'ye.

hikaye şarkının içinde gizlenir, amie de damien'ın içinde...
  • bu şarkıyı dinlerken bir duvarın üzerinde kısa şortlarıyla oturmuş, iki genç sevgili geliyor gözümün önüne. yüzlerinde bir gülümsemeyle sessizce oturan, ellerinde de soğuk birer şişe su olup, ara sıra bir yudum içen.. huzurlu, sessiz, aşık bir çift..

neden bilmiyorum.
  • sarkida bahsi edilen "the story of o", fransiz yazar anne desclos'a (kitapta pauline reage seklinde gecer ismi) ait bir romandir. biraz erotiktir bu eser, bizim talim terbiye kurulu kitabi kara listeye alabilir cekinmeksizin. neyse bu gereksiz bilgiyi verdikten oznel bir yargiyla devam etmek isterim.

yayli calgilar zaten hep huzun verir sahsima ama bu sarkida ki cellolar bir baskadir. hele son bir otuz saniyesi var ki bu sarkinin, o esnada kesseler seni ruhun duymaz. sen duvarda sevdiceginle oturmaya devam edersin, dunya umurunda bile olmaz. olmasinda zaten..
  • insana hüzün ve huzuru aynı anda veren damien rice şarkısı. müziği de güzel, sözleri de. çok güzel.
  • fransızca kız arkadaş anlamına gelen harf sentezi.*
  • sabah guzel kahvaltini yapmissin, kahveni icmissin, senin icin onemli toplantina hazirsin.. nereden aklina gelir de dinlersin, baska bir boyuta gecip tum sorumluluklarini unutursun.. kizarim sana kendim, amie'ye de.. ama ona kiyamam.. kiyamadikca sana daha cok kizarim.. oylesine bir sarki iste.. fani dunyadan sogutan..
  • https://www.youtube.com/watch?v=x2kx1fisi8o
    2:58.

seviyoruz seni damien rice. onca huznune ragmen cekilen, kafanin goturdugu nadir insanlardansin.
    yeniden gel turkiye'ye, bu sefer gidebileyim.
  • damien rice'ın "o" albümünden, sözü güzel, müziği güzel, cillop gibi şarkı.
  • bu şarkıdaki kemanlar, insana hikaye, şiir hatta roman yazdıracak kadar etkileyicidir.
  • damien rice isimli yetenekli gencimizin debut albümü o nun en başarılı parçalarından biri...kendisine burdan tebriklerimizi ve alkışlarımızı iletiyoruz...
hesabın var mı? giriş yap