• "anadolu yakasında yaşayanların daha alt tabakadan olması" diyebilseydik daha doğru olacaktı.

istanbulluların muhabbetleri içerisinde bahsedildiğine çokça şahit olduğum bir olaydır. gerçekten görüntü itibariyle başlayıp her yönden incelendiğinde avrupa yakasındaki yaşayışa göre daha alt tabakadan insanların oluşturduğu bir yerleşim vardır.

bu yüzden anadolu yakasındakilerin avrupa yakasına ve orada yaşayan insanlara göre daha alt kültürden gelme, kalite ve entelektüel kapasitesi düşük, modern ve elegans bir yapı gösterememe gibi sorunları olmaktadır.
  • en basitinden anadolu yakasında oturan bir kişinin "elegans" kelimesini cümle içinde kullanabilecek kadar entelektüel kapasitesi yoktur mesela.
    (bkz: çok elegans bir arkadaş)
    (bkz: çok zerafet bir arkadaş)
  • sadece bağdat caddesi boyunca ve paralelince oturanların çökerteceği teoridir. moda - suadiye - dragos - ata$ehir wb. semtlerde oturanları yazmadım bile.
  • çok saçma ve ahmakça bir tanımlama. istanbul'un anadolu yakasında da avrupa yakasında da çeşitli demografik özelliklere göre semtler ayrılmıştır buraya kadar bir sorun yok. lakin neye dayanarak "anadolu yakasında oturanlar alt tabakadandır" damgası vurulabiliyor bunu anlamak güç. madem öyle diyelim ben zeytinburnunda oturuyorum. şimdi caddede oturan adam benden alt tabaka mı oluyor. afedersin kardeşim ama sokayım öyle tabaka ayrımına.
  • (bkz: ben de nişantaşı çocuğuyum)

bir burhan altıntop önermesi gibi durmasına rağmen değildir. kendi ülkesindeki bir şehirde yaşayan rıza amca'yı ya da hanife teyze'yi alt tabaka olarak görecek şuursuzluğa sahip biri tarafından desteklenmektedir. oysa zamanında çengelköy'de geçen süper baba'yı ne de heyecanla izliyordun, değil mi canım benim?

sen de nişantaşı çocuğusun, anladık. ama sözlükte ilgi çekmek için böyle başlıklar açacağına, oralarda bi turlasan diyorum.
  • bağcılar,gaziosmanpaşa,güngören gibi yerlerde oturmak yerine caddebostan,göztepe,üsküdar gibi yerleri tercih eden gariban anadolu yakası insanını anlatan cümle..
  • hayatimda duydugum en mantiksiz ve fantastik saptama. bunu diyen sunu da cok rahat soyler gibime geliyor. (bkz: ben aptal degilim makine muhendisiyim)
  • eksik gözlemlenmiş bir saptamadır, saptayan benim evi gözden kaçırmış mesela. beylerbeyi'ndeki 9 katlı boğaza nazır yalımla 9 tane üst tabakayı cebimden çıkararak bu hatalı gözleme müdahil olur, author'a selam ederim.
hesabın var mı? giriş yap