• jane birkin'in, serge gainsbourg repertuarının (ki herkesin öyle kolayına el atabileceği bir repertuvar değil takdir edersiniz) en nadide parçalarını cezayir kökenli müzisyenlerle arabeskleştirdiği albüm. gayetle özenli, ışıltılı ve içten yorumlar olmuş. eğreti durmamış, ötesinde o esrik darbukalar, o inleyen kemanlar pek bir yaraşmış gainsbourg'un tutkulu şarkılarına.
    bendeniz, oynaklığım sebebiyle olsa gerek, en çok les cles du paradis'e tutuldum. rahmetli de dinleyebilse, gitanes'ını elden attığı gibi oynamaya başlardı.
  • mutluluğun kederle, aşkın özlemle, gecenin gündüzle, merhabaların vedalarla, acıların yalanlarla, gelmelerin gitmelerle kesiştiği noktada dinlenen albüm*.
  • jane birkin in kasım ayinda çikacak kuzey afrika ezgili yeni albumu
  • geniş ailenin jenerik müziklerinden biri resmen "et quand bien meme" den çalıntı. wikipedia'dan baktım, dizinin jenerik müziklerini gripin yaptı yazıyor.

bu jane birkin'in et quand bien même'nin linki
    bu da geniş aile dizisinin müziğinin linki

arabesque albümünün çıkış yılı 2002, geniş aile 2009 yılında çekilmiş.
  • eurotrash'in unutulmaz isimlerinden sandra'nin, solo kariyerine baslamadan once, elemani oldugu alman kiz disco grubu. japonya disinda herhangi bir yerde, onemli bir basari elde edememislerdir. [ ki japonya'da basarisiz olan bir batili muzisyen bulmak da zordur]
  • jane teyzenin harikulade albumu.
    sahnede de muhtesem birkin.
    istanbul'a da gelecek turne kapsaminda.

hele bir tek basina biste la javanaise'i soylemesi var ki...

50 kisilik salonda kendini kasan uc bes tane zengin erkek disinda herkes gozyasi doktu. buyuk konserdi...
  • yıllardır arabesk müzikten beslenen korsan piyasasının piyasaya çıkardığı ilk albümdü arabesque. ödünç alıp harddiske kopyalayınca ne kadar sevindiğimi anlatamam. o zamanlar ne çılgın gibi download siteleri, ne korsan cd dükkanları var, orijinal cd desen bugünün parasıyla nerden baksan 30 lira. adsl teknolojisiyle birlikte mp3 cd'leri bir anda önemi yitirdi ve arabesque bizim için hoş bir anı olarak kaldı. yeni yetme popçular ikide birde korsandan, downloaddan dem vuruyorlar. hakları çalınıyormuş, eskisi kadar kazanmıyorlarmış, saygı görmüyorlarmış. merak ediyorum bu korsandan şikayet eden sözüm ona şarkıcılar, erkin koray'ın, cem karaca'nın, barış manço'nun tek gitarı sırayla kullandığını biliyorlar mı? o emeğe rağmen sadece yaptıkları müziğin peşinde olduklarının farkındalar mı?

° nostalji
    ° ah gülüm
    ° ah neyleyim gönül
    ° altın şarkılarım
    ° ayyaş
    ° balmısın şekermisin
    ° bulamadım
    ° bütün şarkılar sizin için
    ° çekilmiyor ayrılık
    ° dertliler meyhanesi
    ° dost yaraları
    ° düşenin dostu olmaz
    ° ey zalim
    ° gönlünüzdeki altın şarkılar
    ° gözümde yaş bağrımda taş
    ° günahkarmı doğdum
    ° hayatımı sen mahvettin
    ° hicran yarası
    ° içiyorsam sebebi var
    ° isyankar
    ° kalbimdeki yara
    ° kısmetim kapanmış
    ° merhamet
    ° müslüm gürses 10
    ° müslüm gürses 11
    ° müslüm gürses 12
    ° müslüm gürses 15
    ° müslüm gürses 7
    ° müslüm gürses 9
    ° ne fayda
    ° sabır ver allahım
    ° senin için
    ° son sevgilim
    ° şiirlerim şarkılarım (haklısın)
    ° talih kuşu
    ° unutulmayanlar 1
    ° yaşamalısın
    ° öldürdüğün yetmedimi
    ° türküola 3
    ° müslüm gürses 16
    ° umutsuz hayat
    ° ben insan değilmiyim
    ° kahire gazino konseri
    ° meyhaneci – kırık sazım
    ° bekle sevgilim/neredesin
    ° mimarın ustası
    ° bağdat konseri
    ° bizi kimse ayıramaz
    ° dünden bugüne anılarımla
    ° farketmez
    ° alışacağım
    ° bağrıyanık
    ° barışmamız imkansız
    ° beni bana bırakın
    ° gidecek bir gün
    ° hatıralar
    ° hayırsız
    ° kahretme beni
    ° maziden bir demet

kaynak

bunlar yalnızca müslüm gürses'in korsan albümleri. sayıları ne kadar da fazla öyle değil mi? bir gün de müslüm gürses korsandan, internetteki serbest dolaşımdan söz etmez. öte yandan, iki tane magazin programında göründüğü için kendini türkiye'nin en güçlü sesi ilan edenler korsandan, para kazanamamaktan bahsediyor. illegal yollarla müzik dinlemeyi meşru kılmaya çalıştığım anlaşılmasın. neden sadece feridun düzağaç'ın, emre aydın'ın kasetine para veriyorum? satın almadan önce mp3'lerini download ettiğim halde.

konu biraz karıştı ya neyse, zerrin özer mesela. arabeskçidir, aksini iddia etmez ama yıllardır birileri zerrin özer'i popçu yapmaya çalışıyor. neden? çünkü arabesk kötü, arabesk tukaka.

"karanlık çökünce sokağınıza, köşede ben varım unutamazsın" arabesk
    "bebekte üç beş tur atarım, olmadı bi de sinema yaparım, gördüğün gibi çok unutkanım" pop

hadi ordan.

son olarak arabesk müziğimizin ve müzisyenlerimizin ne kadar güzel olduğunu tekrar hatırlattığı için ışın karaca ve bu albümde emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ederim.
  • bunu yapan * , has arabesk'i bi dinlemeli; arabesk nasıl yapılır, nasıl söylenirmiş?
  • bir kez daha bizlere o şarkıların orjinal halinin kıymetini bildiren albümdür. sanatçının sesi ve yorumu ne denli güçlü olsa orjinal halinin tadını vermemektedir. öte yandan ışın karaca severler için kesinlikle severek dinlenebilecek bir albüm özelliği de yok değildir.
hesabın var mı? giriş yap