• birinci dünya savaşı sırasında arapları osmanlılara karşı ayaklandıran ingiliz subay, arkeolog, casus ve yazar... thomas edward lawrence'ın lakabı.

kendisi kayıtlara geçen tarihle 1935 senesinde motosiklet kazasında ölmüştür.
  • arabistanlı lawrence isimli şahsın bizim bildiğimizin aksine casus olmadığını, naif ve çok özellikli bir subay olduğunu gösteren 1962 yapımlı 7 oscar ödüllü film. filmde osmanlı üst rütbeli bir subay oğlancı olarak gösterilmiştir. ingiliz ve amerikan etkisini net gösteren bir filmdir...
  • bu adamı tam çözemedim, ya gerçekten psikolojisi bozuk biri ya da mükemmel aktör ve çok kaliteli bir ajanmış. görevini istedikleri gibi yerine getirmiş. ama kesin olan bir şey varsa dibine kadar türk düşmanı olması. adam ona verilen göreve o kadar kapılmış ki şam alındıktan sonra bile türklere eziyet etmeye devam etmiş.( eğer gerçekse hastane sahnesi)
    ingilizlerin bombalaması sonrasınsa kaçan türkleri katlettikleri sahne gerçekten korkunçtu, savaş iğrenç bir şey. o sahneden sonra emperyalistleri topraklarımızdan temizleyip bize güvenli bir vatan hediye eden atama ve silah arkadaşlarına bir kere daha minnet duydum.
  • tv kanallarımızda izletilmesi gereken film. arap bize ne kadar dostmuş, bir gece ansızın kim ne yapmış görsün diye...
  • (bkz: lawrence durrell): gerçi ona "mısırlı lawrence" demek daha çok yaraşır.

(bkz: eşref sencer kuşçubaşı)
  • kemalisttir. entrisini gördüğüm anda patladım.
  • bu kadar iyi bir filmin izlenmemesine şaşırıyorum. araplar da türkler de ibret almak için izlese belki şuan suriye meselesi diye bir derdimiz olmayacaktı.
  • propaganda görevini hakkıyla yerine getirmiş kişidir
  • bu ara netflixin remaster halini önerdiği film. hayret demekki ülkede durduk yere bu filme bir talep oluştu demek.
  • bugün filmini izledim. hakkında çok şey duydum. bizim tarihçi nefret eder kendisinden. aslında türk olan herkes nefret eder ya. filmdeki türkleri öldürme sahnelerinde içimden birşeyler koptu. yine araplara giydirdim. sinema da ne propaganda ama
hesabın var mı? giriş yap