• 3 te 4 yaptığım testtir.
    ateistim zannediyordum bundan sonra hayatıma tanrı olarak devam ediyorum.

debe editi: bu entrye oy verip debeye sokan zihniyete diyecek lafim yok.
  • ateistim ama matematiğim kötü diyenlerin ne yapacağının açıklanmadığı test şeysi. napak pampa kelime i şehadet mi getirek
  • deist olmama ragmen 3'te 3 yaptigim test.

ayrica oss ve lgs ile bogusmus sayisalci bircok kisi icin bu sorular oldukca kolay. yani korfez dershanesine takilmis bir sakirto da rahatlikla bu sorulari yanitlayip sonrasinda allah'a kendisine verdigi akil ve iman icin sukredebilir.
  • tam namazımı eda edecekken üçte üç yapıp, bana tesbihimi kırdıran testtir.
  • 1.allah var mı?
    2.hiç mi yok?

yukarıdaki iki soruya birden olumsuz cevap verdiyseniz, tebrikler ateistsiniz.

bazen süper bi insanım.
  • beş vakit namaz kılan biri olarak hemen eşim ve çocuğumu düşündüm. nasıl bir ateistim, anlamadım!

galiba ailist çıktım.
  • 3'te 3 yaptigim test.

agnostizm ve deizm arasinda gidip gelen, son zamanlarda panteizmi arastirmaya niyetlenmis bir yahudiyim.
  • otizmlilerin ateizme eğilimli olduğunu iddia eden bir herif vardı. amaç sadece inanç üzerinden düşmanlık beslediği insanı zeka üzerinden aşağılamaktı. burada da aynı şey var ve gayet çirkin.
    bu ateizm testi değil, ateistlerin zeki olduğunu ispatlama; hızlıca ve ezberden verilen yanlış cevaplardan ötürü, dolaylı olarak da bir dine inananların akıllarını kullanamadıklarını ima etmeye yönelik bir kurgu. lütfen inanç ve zekayı çarpıştırmayınız. sevgiler.
  • beyin cimnastigi yapalim.

insanlik tarihinde bilincin olustugu (ya da farkina varildigi) zamana 0 diyelim. ardi 4.4 milyon sene once yasamis hominid. bilincin baslangic noktasi olarak 4 milyon yil oncesini kabul edelim. bu noktada tanriya dair bir bilinc olmadigi gibi ona dair bir dusuncenin de olmadigini farz edelim.

gorsel: http://i.imgur.com/c3kbuoi.png

x ekseni = zaman
    y ekseni = dunya'nin kolektif ateizm v teizm ortalamasi. din olarak dusunmeyin, felsefi olarak tanri olgusunun ortalamasini hayal edin.

y ekseninde +100 ateizm'i, -100 teizm'i etsin. (niye o eksi de ben artiyim diye dusunenler ters cevirsin). bunlar max sayilar olsun. max'e ulasildiginda diger bilincin dunya'da tek bir kimsede dahi bile bulunmadigi farz edilsin.

x ekseninin en solu, baslangic noktamiz, y ekseninde 0'a denk geliyor. baslangic noktasinda, bilinc yeni adim atmaya basladigi icin y ekseninde 0 noktasindayiz. i.e. (x, y) = (0, 0)

grafigin en solundan, yani baslangic noktasindan y'nin degerinin arttigini ya da azaldigini gozununuzun onune getirin. bugune gelene kadar ortaya atilan her fikrin, dusuncenin, akimin, acilimlarin, zaman icerisindeki dunya ortalamasina yaptigi oynamalari ve y noktasinin gecmisten grafigin ortasina, yani bugune olan seyahatini gozunuzun onunde canlandirin.

ornegin, kopernik'le baslayip newton'la sona eren aydinlanma caginda francis bacon, rene descartes, john locke, thomas hobbes, voltaire, david hume, immanuel kant vs gibi zamanin dusunurlerinin dunya ortalamasini nasil etkiledigini ve grafik uzerinde y'nin o donemki hareketini hayal edin.

x ve y eksenin kesistigi su anda, yani x=27 subat 2015 iken y'nin degeri nedir? ateizm'e mi daha yakindir, teizm'e mi.

bilincin baslangic noktasindan bugune kadar olan kisma 1 bilinc nesli diyelim ve 2015 modern insanini alip, baslangic noktasina yerlestirelim. bilinc bu noktada sifir. ama beyin farkli. 4 milyon yillik (varsayimimiz uzerinden) evrim sonucunda daha gelismis bir beyin.

uydurdugumuz bu nesli, 1 bilinc nesli daha ilerletelim ve gunumuze getirelim. y'nin degeri hala ayni mi olurdu? ya da gunumuz degerine yakin? bu yeni neslin de bilincini sifirlayalim ve 4 milyon yil daha evrimlesmis beyinleriyle beraber baslangic noktasina goturelim ve bu islemi, diyelim, 10 kez tekrarlayalim. 11 bilinc nesli sonrasi, y noktasinin degeri gunumuzdekine yakin olur muydu?

daha da ileri gidelim, bilinc nesli sayisi sonsuza gittiginde y degeri herhangi bir pozisyon icin 100 olur muydu? yani ateizm=100 veya teizm=100.

evrimlesmis beyinler, dusunce tarihinin farkli sekilde baslayip ilerlemesine sebep olabilir miydi?

baslangic noktasinda y'nin degeri herhangi bir pozisyon icin 100 olmadikca, hic bir zaman 100 olamaz sonucuna varabilir miyiz?
  • - kölelik hakkındaki düşünceniz nedir?

a- insanlık suçudur.
    b- yaaa aslında bu konu yanlış anlaşılıyor. kuran'ı doğru yorumlamak lazım. peygamber efendimizin hadislerine göre... bik bik bik....

- kadına karşı aile içi şiddet hakkındaki düşünceniz nedir?

a- hiçbir ahlaklı gerekçesi olamaz.
    b- nisa suresinde son çare olarak hafifçe dövünüz demiştir ama dinimiz cennet annelerin ayakları... bik bik bik...

- ifade özgürlüğü hakkındaki düşünceniz nedir?

a- kısıtlanamaz.
    b- islam dininde zorlama yoktur ve herkese özgür irade verilmiştir amaaaa benim dinime laf etmek ifade özgürlüğü değildir.... bik bik bik....

temel insan hakları ile ilgili sorulara kısa cevaplar veremiyorsanız geçemediğiniz testtir. bir anlamda insanlık testidir yani.
hesabın var mı? giriş yap