• o değil de,

ben bunu yapan ilk türk insanını duyduğumda ifadenin içinde geçen (bkz: shower) kelimesinden mütevellit

- bebeğin ilk banyosunu mu kutluyolar ne kutluyolar ?! 5 10 kadın toplanıp bebe mi yıkayacak yoksa?

dediydim.
    yeminlen çok avamım...
  • buna "gavur adeti", yapana da "özenti, sonradan görme" filan diyenlerin kendine hakikaten bir sorması lazım:

"insanların bu gavur adetlerine bu kadar özenmesinin sebebi ne? yoksa bizim harika örf ve adetlerimiz bu insanların eğlenme, sosyalleşme, mutlu olma gibi ihtiyaçlarını karşılamıyor mu?"

şimdi bir bak kardeşim, gavur adeti yeaa dediğin ama milletin katılmak/düzenlemek için can attığı şeyler neler: baby shower, halloween, bachelor party, st. patrick's day, hatta senin noel zannettiğin yılbaşı. peki madem bunlar kutlanmasın, bunlar özentilik, hainlik vesaire de, muhteşem kültürümüzün bize sunduğu alternatifler neler: ramazan bayramı, kurban bayramı, bebek mevlütü, kına gecesi. eee, yani eeeeeee?

baştan söyleyim, el pankartı, şeker hamurlu pasta, cupcake gibi şeylerden nefret ederim, evime sokmam. mesela o el pankartlarında ne yazarsa yazsın bana sadece tek bir şey yazıyor gibi geliyor: "ben bir salağım". hatta arkadaşlarıma da "evlenirken bana böyle bir süprizle çıkıp gelirseniz hayatınızı söndürürüm" tehditleri savururum düzenli aralıklarla. ama kutlama dediğin şeyde illa bunlar olacak değil, insanlar artık kendi yaş grupları ve kendi çevreleriyle eğlenmek istiyorlar. ne yapsın bu kadınlar, bu insanlar, bebek mevlütünde mi eğlensinler, binlerce teyzenin arasında çıkıp göbek mi atsınlar, pilav diri kalmış, et de hiç güzel değilmiş o kasaba lanet olsun, hayriye teyzenin tansiyonu çıkmış, neneler abdest alırken banyo gölete dönmüş, bebek olaydan sıkılıp höyküre höyküre ağlamaya başlamış, ayran yetmemiş vb. bir dizi stres içerisinde doğum gibi bir olayla kısa zaman önce baş etmiş, etmeye çalışan kadın nasıl kefiylensin lan?

o kızı zaten zor bir süreç bekliyor, blok uykusuz geceler, gazdan ağlayan bebeler, "sen de hiç iyi bakamıyorsun torunum çok zayıf" diyen kayınvalideler, alınacak dikişler, çatlak karınlar, sütünü salamayan göğüsler, pompayla sağılan sütler, doktorlar, aşılar, evden burnunu çıkaramadan geçecek günler.. kolay değil, hem fiziksel hem de psikolojik olarak hiç kolay değil. çocuk doğurup 3 gün sonra 15 cm ince topuk üzerinde entrika peşinde koşan o tipler sadece dizilerde var. şimdi gelip "tarlada çalışırken kenara gidip doğurup çapa yapmaya devam eden gadın anam doğum sonrası depresyon nedir, baby shower nedir bilmezdi ah fedakar anamm" edebiyatı yapmayın, o kadınların psikolojik sorunlar yaşamadığını, kendi içlerine haykırmadıklarını nereden biliyorsunuz?

hal böyleyken bırakın nasıl eğlenmek istiyorsa öyle eğlensin kadın, ister baby showerda ilgi odağı olsun isterse cağaloğlu hamamında arkadaşlarıyla toplanıp göbek atsın. hem baby shower dediğini anne kendi düzenlemiyor, arkadaşları organize ediyor, isteyen de hediyesini alıp geliyor, maksat anı sahibi olmak.

senin kültürünün mevcut eğlence seçenekleri belli bir kesimin ihtiyaçlarına cevap vermiyorsa o insanları özentilikle bilmemneyle suçlamadan, "aa bebek mevlütü neyine yetmiyor?" "mis gibi kurban bayramında gelen gidene tabak hazırlayıp ahiret sorularına maruz kalmak seni nasıl yeterince eğlendirmiyor yhaa" demeden oturup düşünmen lazım, bu kutlamalara katılmak/düzenlemek için can atan o insanların çoğu gayet eğitimli, kültürlü, belli bir sosyallik ve eğlence anlayışına sahipler, yani sorun onlarda değil sende olmasın?
    nolur artık şu "nenen çarık giyerdi bunları unuttun mi?" sığlığından kurtulun be abicim, bu kafayla ne uzuyor ne de kısalıyorsunuz, aslında biraz kısalıyorsunuz. bırak isteyen aziz partick gününde baştan aşağı yeşile boyansın, isteyen halloween için kostüm derdine düşsün, isteyen merve's baby shower için fellik fellik "hoşgeldin x bebek" yazısı arasın. yaşaması gayet zor bir ülkede, her allahın günü eşitsizlikten, şiddetten, baskıdan, trafikten ve yüzlerce sebepten ezile ezile yaşıyoruz, bırakın insanlar yüzlerini güldürecek, biraz motive edecek bir şey bulduklarında kutlasınlar, mutluluk depolasınlar. hayat bu, askeri okul değil.

edit: baby shower bebek doğmadan yapılan bir şeydir tatlı jojuk, adam gelmiş "bebeğin 40'ı çıkmadan yapılmamıştır inşallah" diyor ahahsd.
  • alt yazısı olmasa anlayamayacağı amerikan dizilerinden baby shower kültürünün yaşatmaya değer olduğuna karar vermiş kız. türk adetlerine göre, duyup gördüğüm kadarıyla, bebek doğup da üstünden malum 40 gün geçmeden ne annenin ne de bebeğin akıbeti belli olduğundan kutlama falan yapılmaz ama hangi adeti yaşatacağına yine kendi karar vermelidir bu kız.

durum böyleyken, bebek doğup da gözünün üstünde karşı var, nazar bunlar hep nazar diye ağlamaya başlayınca, mallığınızı açığa vuruyorsunuz kızlar dikkati olun. bu nazar denen konsept sizin gibi görgüsüzler dizginlensin, mütevazi bir hayata yönelsin diye oluşturulmuş, bunu bile yozlaştırıp görgüsüzlüğünüze alet ediyorsunuz ya ben bir şey demiyorum. kendi halinde insanların, nazardan korkangiller tarafından imtihan edilmemesini umarak tanımımı bitiriyorum.

edit: bir de bebeğin ihtiyaçlarını bedavaya getiririz kafasındaysanız, o bebeği hiç yapmamakta fayda var. çocuk büyüyüp de okula başlayınca ne yapacaksın? okul shower? sosyopat ailesi yüzünden deli oldu, terapist parası lazım, terapist shower? hediye alabilmek uğruna yapılan her etkinlik o kadar samimiyetsiz, o kadar çirkin ki... gerçi siz de çirkinsiniz.
  • büyük risk alan insandır. bir yumurta bir sperm hücresinden yeryüzünün en gelişmiş canlısı ortaya çıkıyor 9 ayda. bi aq damarı eksik oluşsa, bi organ olması gerektiğinden farklı oluşsa yada başka bir olumsuzluk, o bebebek en iyi ihtimalle ömrünün sonuna kadar bunun sıkıntısını çeker yada hayatını kaybeder.

ilk bebeğini doğumundan 10 gün sonra kaybetmiş bir baba olarak yazıyorum bunları. bu travmanın bende yarattığına bakarak eşimin neler çektiğini az çok tahmin ediyorum. beybi şover saçmalıklarına girmemişti allahtan. aynı anda hamile yada bebekli arkadaşlarıyla bebek alışverişleri, tipik sezeryan mı normal mi muhabbetleri dışında bir şey yapmadı ama bebeğini kaybettikten sonra alınan her hediye, yapılan her aktivite acısını daha da arttırdı.

beybi şavır yapmayın, yada kötü birşeyler olacak korkusuyla hayatınızı sürdürün demiyorum ama dünyaya bir insan gelmesi morhipo'dan kıyafet şiparişi beklemeye benzemediğini de unutmayın.
  • (bkz: lohusa şerbeti dururken baby shower da nedir)

şuna türkçe isim bulsalar bu kadar sinir olmam. bizim geleneklerden tek farkı bebek doğmadan önce yapılması, belki bu şekilde daha faydalıdır ihtiyacı olan şeyler elinin altında olur bebek gelmeden... bizim kültürümüzde bebek doğmadan hediye verilmez ama artık gelişen tıp ile bebek ölümleri de eskiden olduğu gibi değil, o yüzden gelenekler zaman için de değişebilir, bu kadar muhafazakar olmamak lazım.
  • globalleşme sonucu yoldan çıkan kızdır. yakında amerikalılar doğuşta vaftiz etme yerine mevlid okursa şaşmayın.
  • basıma birşey gelmeyecekse saçma bulduğum hadise. hadi çok istiyorsun bir parti havası ,doğumu beklemekte fayda var. malumunuz hayatta ne olacağı hic belli olmuyor. bizim adetlerimiz super falan demiyorum.çocuğuma mevlit okutmadim ay pirinç pismemisti, ay tavuk yerine et olaydı ..... muhabbetine dönüşüyor o mevlitler daha sonra. onun yerine babası hergun odasına geçti açtı kuran-ı kerim' ini okudu bir guzel . her ikisini yapanlara saygim sonsuz tabiki cagirirlarsa hediyemi alıp giderim o ayrı.
  • taşlanan anne adayıdır. bizim milletin başına ne geliyorsa onu bunu hakir görmekten geliyor zaten. kendimize olan güvenimiz sıfır. birimiz yabancı ülkelerden iyi bir şeyi alıp uygulamayagörsün, hemen özenti yaftasını yapıştırmaya hazırız.

hayatı kolaylaştırıyorsa, güzelleştiriyorsa, insanları bir araya getiriyorsa bir başka adeti alıp kendince yorumlamanın nesi kötü? özentiliği, sırf adı olsun diye yapılan debdebeli şeyleri ben de pek sevmem ama bebek doğmadan hediyelerinin tek bir partide ulaştırılması, eşin dostun gelip desteklerini sunması anne adayı için çok daha avantajlıdır. ayrıca doğum öncesinde yakınların desteğini hissetmek onu mutlu edecektir.

bizim adetlerin temelli terk edilmesine de karşıyım. güzeli var çirkini var ama temelli hayatınızdan çıkarmaya kalkmanız köksüz otlara dönüştürür sizi. şahsen kadını aşağılayan, hayvana zulmeden, evlenirken insanları müşkül durumlara sokan kısacası hayatı çirkinleştiren tüm adetleri sıyırıp attım hayatımdan. ancak bir dünya güzel adetimiz de var. keşke milletçe şu araya sıkışmışlıktan, aşırı tutuculuk veya kendini aşırı yerip başka kültürlere temelli yamanma huyumuzdan kurtulsak.

dünya lahmacunu tanımıyorsa bunun sebebi baby shower yapan kadını aşağılayan, özentilikle suçlayan at gözlüklü zihniyetin ta kendisidir. kafaları kumdan çıkarıp dönen dünyaya bakmak lazım. kendi adetini, yemeğini satacaksan dünyanın ağız tadını da bileceksin. uzak doğu, meksika, hint yemekleri gerçekten ana ülkelerinde yendiğiyle aynı usülde sunulmuyor dünyaya. adamlar yabancıların kültürünü, damak tadını tanıyıp bazı şeyleri ona göre modifiye ediyor. öbür türlü çoğunluğun ağız tadı kaldırmaz çünkü. tüm bunlar olurken kimse vay kültürüm elden gitti, adetlerim bozuldu diye yaygara yapmıyor. etkileşimler sayesinde ortak anlayışlar gelişiyor dünyada. yoksa pizza yine italya'da bir başka, japonya dışında geyşa yok, tangonun ruhu hala arjantin'de yaşıyor diye liste uzar gider. bu kültür alış verişinde biz nerdeyiz ona bakmak lazım.

sen dünyayı tanımak isteme, dışla, yabancı dil bileni aşağılamaya çalış, yabancı dizi izleyene kasıntı, bebeği doğmadan kutlama yapana özenti de. davet edildiğin partilere yemek, içecek götürmeyip ev sahibine yıkıl, aynı borcamı senelerce birbirine hediye edip dur, düğün, doğum, ölüm evinin telaşına ortak olacağına ora temiz bura pisti diye eleştir; ondan sonra elin italyanı pizzayı cayır cayır satarken niye kimse benim lahmacunumu tanımıyor diye hayıflan. diğer kültürler dünyaca kabul görüyor, hayranlık uyandırıyorken sen barbar veya silik tanındığın için sinirlen. hoşgörün turist becermeye çalışan esnaflıktan, öz güvenin türkiye'ye gelmeyin, biz çok s.kik insanlarız diye ezilmekten, dini inancın bi tek benim allah'ım gerçek, ötekilerin hepsi ceenemde yanacak demekten öteye geçsin arkadaşım.
  • shower kısmını anlamadığım parti. hep beraber duşa mı giriliyor? o vakit güzel bişi.
  • yüzü batıya, götü de doğal olarak doğuya dönük değerli suserlerin, hoşlarına giden kapitalizm faaliyetlerine nasıl da destek olduğunu gördüğümüz başlık.

allah akıl fikir ....
hesabın var mı? giriş yap