• uli behringer ben de zorluk çektim dolayısıyla hayatımı zorluk çeken müzisyenlerin müzik yapmasına adadım, doktorlara avukatlara yönelik ürün çıkarmıyoruz diyor zaten.

yani uzak durun üzülürsünüz diyenlere kanmayın. paranız yoksa ve fiyat/performans ürünleri arıyorsanız bu firma müzikle uğraşanlar için kurtarıcıdır. çünkü müzik piyasasındaki birçok firmanın tutmuş ürünlerinin benzerlerini üretir veya kopyalar. ürünleri kopya, malzemesi kaliteli değil, genelde uzun ömürlü de değil bu nedenle sevilmez. ama bazı ürünleri orjinali ile neredeyse aynı seviyede iş görür. bazılarının ise alakası olmuyor. dolayısıyla ne ile karşılacağınızı bilerek, araştırıp almanız gerekir.

pioneer'ın 1200$'lık djm-700 mixer'inin çok benzeri olan behringer djx900 beş kat daha ucuzdur mesela. dolayısıyla sen behringer'i alırsan, pioneer'ı olan adam seni sevmez.

120$'lık metal kasalı boss pedalların bazılarının 25$'lık plastik kopyasına sahip oluyordunuz bir ara, fakat plastik olduğu için hor kullanmaya gelmezler. roland ile davalık olup uzlaştılar ve pedal tasarımını değiştirdiler, tonlar farklılaşmıştır artık.

crate gx212'nin klonu olan behringer gx212 amfisinin presetleri idare eder fakat kendisi hayvan gibidir. 2*12'lik kabini memnun eder. eskiden ünlüydü.

bugera amfiler çok sevilir, oha ucuz ve süper denir. oysa bugera firması behringer'in alt firmasıdır* ve peavey kopyasıdır. peavey 5150 bulamıyorsunuz veya paranız mı yetmiyor, bugera 6505 alıyorsunuz. behringer ıyyy diyen kitle değişik ve canavar bir amfiniz var sanıp onaylıyor.

geçen sene minimoog ve edp wasp gibi eski synthesizer'ların kopyalarını yapmaya karar vermişlerdi. kopyalama derken, kullanılan çipi de reverse engineering ile kavrayıp üretiyorlar mesela. 40 sene geçti fikir hakkı kalktı yaparız kardeşim dediler ve olay oldu. patentin süresi dolduysa behringer akbaba gibi geliyor. birde midi desteği, usb giriş falan takıyorlar bu eski cihazları kopyalarken.

şimdi ise ebay'de 3000-4000$ civarına satılan efsane drum machine roland tr 808in benzerini 400$ altına yapıyoruz demişler.

bunları yaparken tabi işi öğreniyorlar. kopya olmayan, polyphonic synthesizer'ları var deepmind 12 adında, acayip bir şey. bu cihazı görüp, dinleyip sevmeyen olamaz bence.
  • uli behringer tarafindan 1989 yilinda almanya'da kurulmustur. adindan dolayi alman falan zannedilmemektedir bilip bilmeden konusan ve hatta singapurlu oldugunu soyleyen sikkolarin laflarina inanilmamalidir.

kalitesi lie ilgili cok konusamam zira bir sound engineer degilim ki konusayim. ama sattigi urunler kesinlikle islerini fazlasiyla gormektedir.
  • sansamp firmasının sansamp gt2 (modelling preamp) ve sansamp bddi (bass driver di) modellerinin birebir aynısını üretmiş, sonra da akıl almaz fiyatlarla satışa sunmuş bir firmadır. alman kökenli firma ülkemizde ucuz ve orta kaliteli ürünleriyle tanınsa da, yurtdışında, özellikle de amerika'da adı neredeyse zoom'la birlikte anılır olmuş, kopyacılığı ve ucuz işçiliğiyle dalga geçilir durumdadır.

şahsen ben, gt2 ile birebir karşılaştırdığımda behringer v tone gdi 21'in sansamp'ın ürününden aşağı kalır yanı olmadığını gördüm. çoğu ayarda birebir aynı sesi yakalamak mümkündü. ekolayzır kısmında behringer'in tonunu bas frekanslar daha doygun olacak şekilde ayarlamak mümkün ve gain gt2'ninkinden biraz cılız. üzerinde bazı konfigürasyonlarda uğultuyu önleyen ground lift ve orijinal gt2'nin en büyük eksiği olan xlr çıkışı da mevcut.

sansamp bddi'ı denemiştim ama sürekli kullanıcısı olmadığımdan behringer v tone bdi 21 ile karşılaştırma fırsatım olmadı. yine de ton zenginliği sağladığını, presence ve tiz ayarını dibe dayamadığınız sürece gayet makul bir dip gürültüsüyle çalıştığını gözlemledim. üstelik bunda da ground lift ve xlr çıkışı var. şu an gigbag'imden eksik etmiyorum.

arada ne fark var derseniz, sansamp'lar metal kasada geliyor ama behringer'in muadil ürünleri sert plastik kasada (yine de oturaklı ve sağlam duruyorlar). sansamp'ların düğmeleri işaretlenmiş olduğundan konumlarını her an görebiliyorsunuz, behringer ise siyah düğmelerin ucuna bir beyaz nokta koymayı akıl edemediğinden biraz el yordamıyla iş görmeniz ya da çentikleri tipp-ex ile işaretlemeniz gerekebilir. söylemeden geçmeyeyim, behringer'in ürünleri, taklit ettikleri ve bazı noktalarda geliştirdikleri sansamp'lardan 120 ila 160 dolar daha ucuza, sadece 29.99 dolara satılıyor.

edit: evet, modellerin sonundaki "21", orijinal sansamp'ın üreticisi tech 21 nyc firmasına bir gönderme.
  • valla olmaz etmez çalışmaz iş görmez diyen arkadaşlara hiç aldırmayın.benim gibi kendi evinde kayıt almak isteyen müzisyenler için fiyat/performans açısından daha iyi bir marka yoktur kanımca.ses kartından mikrofonuna, kulaklığına kadar kullandım ve tüm gereken isteklerimi karşıladı.müthiş prof kayıt alıcam manyak profesyonelim beni kesmez diyorsan bilemem ama kendi evinde müzik yapacak arkadaşlara şahsi fikrimce uygundur.ayrıca bu bi reklam değildir.behringer ile tek bağım satın alıp kullandığım ürünleridir.o kadar kötülenmiş ki dayanamayıp yazdım.
    edit:tabi biraz bütçe ayrılabilirse, ses kartı gibi ürünlerde bir tık üst segment markalar tercih edilebilir.focusrite scarlet 3k solo edindim yakın bi zamanda, arada daglar var onu da belirtmek gerekir.
  • kendi halinizde evde bir şeyler yapmak ideal ürünleri, kesinlikle kötü değil, profesyonel beklentiniz olmasın tabiki.

örneğin mikrofon olarak ele alalım

kondenser mikrofon almak istiyorsunuz.

çin malı olanlar çok feci dip gürültüsüne sahip. antin kuntin rgbli pavyon ambiyanslı ve fahiş fiyatlı gamer mikrofonlarına o para verilmez.

ne yapıyorsunuz bir adet behringer c1 alıyorsunuz ve voila eli yüzü düzgün fiyat performans kondenser mikrofonunuz oluyor.

tabiki 50 dolarlık aletten neumann veya telefunken performansı beklemiyorsunuz çünkü zaten ses işinde ne kadar eppek o kadar köfte olduğunu biliyorsunuz az çok.

zaten yetmediği durumda profesyonele doğru kayarken shure, akg, beyerdynamic sizi bekliyor.

gene aynı şekilde audio interface'te olsun, mixerde olsun amatör ihtiyaçlarınızı hem eli yüzü düzgün hem de uygun fiyatlı halledebiliyorsunuz.

ekmeği belli köftesi belli.

çok gömmeye gerek yok.
  • her bütçeye göre, iş gören ses ürünleri üretmesi ile meşhur, önce midas'ı satın alan sonra tc group'u bünyesine katan ve bu şekilde ilerlerse yakında servo elektroniği falan bile satın alabilecek üretici.

midas'ı satın aldıktan sonra çıkarttığı, x32 konsolları, aynı fiyat aralığında satın alınabilecek mixerler içerisinde üç beş adım öndedir. evet neticede bir midas m32 değil, kullanılan komponentler görece 2. sınıf, ama, özellikle, akustik tasarımı olmayan, hacı ver bi şeyler, ses çıksın kafası ile malzeme alınan bar ve benzeri müzik mekanlarda bu fark ne kadar duyulur ve hissedilir, orası ayrıca tartışılır.

kişisel olarak x-air serisini ayrıca beğendiğimi ifade etmek zorundayım. neredeyse, giris seviyesi / ortalama bir ses kartı fiyatına (amerika satışı $700), 18 kanal, 12 bus, 16 midas preampli, 6 aux, 18x18 ses kartı, midi kontrollü, ultra kompakt ve taşınabilir, saçma sapan bir mixer sahibi olabiliyorsunuz. üzerine biraz daha koyayım derseniz, x32 rack modeline $1200'e sahip olabiliyorsunuz.

bilgisayar / tablet ile kontrol edilebiliyor olması, uyumlu telefonlarla, monitör teknisyeni ihtiyacını bir yere kadar, müzisyenin kendisinin karşılayabiliyor olması gibi özellikleri de eklenince, bence amatör müzisyenler için bulunmaz bir nimet haline geliyor.
  • uli behringer, çoğu modelin ıncığından cıncığına her şeyini kendisi tasarlayan, sonra da kullanım kılavuzlarının başına "sevgili ruhunu ve bedenini müziğe adamış dostlarım" tarzında girişli mektuplar yazan bir tuhaf almandır.
  • türkiye dağıtıcısı kıvılcım müzik olan marka.
  • çoğu efsane pedalı plastik gövde içinde ucuza satışa sunan marka.
  • yani ürünlerinin satıldığı fiyatlara bakıp da bu ürünlerin maksadını aşan beklentiler içerisine girmek de biraz komik oluyor.

profesyonellerin düşünce ve fikirlerini bilemem ancak hobi ve amatör düzeyde gayet de iş gören ürünlerdir.

ha bu f/p ürünleriyle başlayıp da işi profesyonelliğe döktüğünde yahut hobi olarak bile olsa yarın bir gün seni kesmediğini hissettiğinde daha premium markalara/ürünlere de geçersin; tutan mı var seni.
hesabın var mı? giriş yap