• --- spoiler ---

yazılanları biraz okudum da brock'u kimin zehirlediğinden nasıl emin olunduğunu anlayamadım. jesse'nin şüphelendiği gibi walt saul veya şişko elemanın yardımıyla zehiri araklamış ve kullanmış olabilir. aynısını farklı bir yoldan gus da yapmış olabilir. ki ben şöyle bir diyalog hatırlıyorum. steve gomez yukarıda çamaşırhanin fotoğraflarını çekerken jesse makinaları durdurup aşağıdaki labda bekliyor. bu sırada gus telefon edip bu olanların walt'un suçu olduğunu söylüyor. jesse walt'u öldüremezsin demeye getirdikten sonra ne yapacaksın diye soruyor. cevap "uygun bir yanıt verilecek". uygun yanıt brock'u zehirleyip jesse'nin walt'u suçlamasını sağlamak olabilir mi? olabilir. emin olabilir miyiz? hayır.

ne olursa olsun walt ve skyler yaşadığı müddetçe gus'ın durumu kritik. hank'e de bişey olmaz çünkü olursa walt gus'ı ihbar eder. direkt isim vererek ihbar eder. walt ve skyler ölse jesse boş durmaz. jesse'yi de öldürse meth'i kim üretecek? gus gidici gus..

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

dördüncü sezonun on ikinci bölümününden sonra ortaya çıkan tablo şu; jesse-walt-gus üçlüsünün aynı anda hayatta kalması söz konusu değil. üçünden biri ölecek ama bu sezon sonunda ama gelecek sezonun başında. dizideki rol dağılımını göz önüne alınca; gus'ın ölmesi ihtimalini diğerlerine oranla daha yüksek bir ihtimal olarak görüyorum. peki soru şu;

gus nasıl ölecek?

her yeri izleyen, iş ortamında güvenliği üst düzey olan, arabasına bomba konulmasına dahi uyanan bir suç örgütü lideri nasıl öldürülür? yakın mesafeden silahla öldürmek söz konusu değil, arabasını patlamak işe yaramadı. zehirlemek en azından artık kısa vadede bir opsiyon değil. hal böyleyken ne yapılabilir? güvenliği ikinci planda bıraktığı, tek başına olduğu, öldürülebilir olduğu tek bir yer var. salamanca'tı ziyaret ettiği yer. sezon başından beri bu buluşmaları izliyoruz ve son buluşmada; aldığı intikamın hazzıyla kibrine yenilen, salamanca ziyaretini şahsi şovuna çeviren gus, burada öldürülebilir. walt bilse burayı zaten kafadan hallederdi işi ama yeri bilen jesse ve o'nun kafası görece ağır çalışıyor. walt, elinde bombayla gelip; arkadaş adam bomba kokusunu alan k9 gibi hareket etti, bombayı tespit etti dediği zaman nihayet jesse'nin kafası çalışacak ve salamanca'nın kaldığı yeri walt'a anlatacak. walt, elinde patlayan bomba ile salamanca'nın yanına gidecek. durumu anlatacak; bu eleman senin ailenin kökünü kazıdı, o'nu öldürmek için bir fırsatın var diyecek. salamanca'nın üstüne ya da tekerlekli sandalyesine yahut orada artık televizyonun yanına, arkasına bi yere bomba konulacak. gus, salamanca'nın yanına gidip yüzüme baksana diye havalara girecek. salamanca bu defa yüzünü gus'a doğru çevirecek ( ve bölüm ismi hakkını verecek ) bir bakış atacak ve belki de gülerek zile basacak... boommmm. gus sizlere ömür.

dizinin dördüncü sezonu boyunca karşılıklı gus-salamanca sahneleri izlemiş olmamız. gus'ın kendisine bakmasını istemesi. jesse'nin bu yeri biliyor olması ve bölümün adı birleşince neden olmasın?

--- spoiler ---
  • 4. sezonda walter'ın skyler'a ''ben oldum tehlike ben!''* demesiyle behzat ç'ye selam çakmış olan dizidir.
  • skyler'ı kanla dolu küvette ölü bulan walter, aynı trajediyi ikinci kez yaşadı.
    ne bahtsız adammış.
  • 4x12 itibarıyla leyla ile mecnun'a da selam çakmayı ihmal etmemiştir.
  • --- s04e12 spoiler ---
    her şeyi çözdüğümü iddia edemeyeceğim fakat genelde diziyle ilgili attığım her şey çıkar. bir kaç sahneyi ikinci defa izleyince farkettim ki şişman çocuk jessie'nin ceplerini bayağı derinlemesine araştırıyor. bununla beraber saul dünyanın en zeki adamı değil ve olaylardan haberi varmış gibi de davranmıyor, öyle olsa şehirden fıymaktan bahsetmemesi gerekirdi. walter'ın ufak bir çocuğu öldürebileceğine inananlar zaten 4 sezonu kıçıyla izlemiş demektir, 3. sezonun sonunda aynı çocuğun dayısına (ya da her neyiyse) yapılanlar için nasıl delirdiğini ve iki elemanı arabasıyla biçtiğini unutmayalım.

1. gus'ın bütün plandan haberi vardı, laboratuvarda gördüğümüz kamera sadece adamların izlendiklerini bilmeleri için konmuştu, ama daha fazlası var.
    2. saul'un haberi yok ama yanındaki şişman da gus için çalışıyor. mike'ın da saul'le olan ilişkisini gözünüzün önüne getirin.
    3. şişman çocuk jessie'nin cebinden risini aşırdı ve tyrus'a verdi. çocuğu muhtemelen tyrus zehirledi.
    4. son sahnede gus kafasında parçaları birleştiriyor fakat neyin döndüğünü tam olarak kestiremiyor. emin olmak için muhtemelen ya doktorlarla görüşecek ya da tekrar jessie'yle, ama muhtemelen doktorlarla.

--- s04e12 spoiler ---

edit:
    --- s04e13 spoiler ---

tamam alakası yokmuş

--- s04e13 spoiler ---
  • jessie'nin her sezon temiz dayak yediği dizidir.
    (bkz: geçmiş olsun yo)
  • --- spoiler ---

brock kardeşimiz, jesse amcasının paketinden bir dal sigara aşırır, olaylar gelişir. deli, taş, kuyu, akıllı.

--- spoiler ---
  • finalde herkesi ters köşeye yatırması çok muhtemeldir. şimdi düşündüm de;

--- spoiler ---

herkesin kafasında aynı şey var, nasıl anladı acaba bombayı gus tanrısı!? havadan falan mı acaba? havada mr. white kokusu var mı dedi kendi kendine? yerde ayak izi gibi bir şey mi gördü? orasını bilemiyorum ama eğer anladıysa -ki boş boş durup etrafa bakmayı başka bir şeye bağlayamazlar- geri dönüp jesse'yi alıp arabaya öyle binecektir.

ayrıca ters köşe olacaksa, çocuğun zehirlenmesinin alakasız bir şey çıkması ve zehirli sigaranın da kel alaka bi yerde çıkmasıyla olur. ama yine breaking bad arkada bi kurgu sıçmıştır. hector'un bi kamyon yeğeni gelebilir meksika'dan.

--- spoiler ---

kısaca, hepimizi dumurdan dumura sürükle breaking bad, canım benim yea!
  • an itibariyle 11 ve 12. bölümleri ardarda bitirdim. heyecan doluyum.

--- spoiler ---

gus sen ne zeki adamsın yahu; hem bir yandan jesse'yi kaybetmemek için, onu yanına çekmek için her şeyi yapıyorsun, hem de walter'la bir şeyler karıştırmış olabileceğini düşünüp arabaya binmiyorsun. yani en azından ben bu sonucu çıkardım, çünkü adam sağa sola iyice bir baktı. jesse'ye de direk olarak bir şey yapamaz, yoksa kaybeder onu. baya bir köşeye sıkıştı.
    neyse sonuç olarak bizim ikili tekrar bir araya gelecek gibi. 4 gün kalmış finale zaman nasıl geçecek. ben en iyisi bu süreyi paladinimle geçireyim.

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap