• rastladığım en iyi brutal vokal geçen gün 25 mart 2012 galatasaray trabzonspor maçı'ndaydı. yandan bir adam bağırıyor:
    "buraaaağğğğğhhhhh dün gecaaa annnnnnnnannnaanıı sıggghttııkkkkkkkk"
  • istisnasız isveçlilerde doğuştan bunu yapma yeteneği var sanırım. böyle tüysüz sarı şeftali gibi heriflerin tip değişiyor filan. içindeki vikingi ortaya çıkarıyor.

(bkz: ben bugün bunu gördüm)
  • bugun bir grup deri ceketli amiyane "metalci" tanimina uyan gencin yanindaki masada oturup yemek yedim. takdir edin, alkislayin diye demiyorum, heriflerden bi tanesi bu sure zarfinda (yarim saat) yanindakilerle brutal vokal yardimiyla konustu, sohbet etti. saka maka etmiyorum, abarti olsun komik dursun diye yazmiyorum ihvanlar, herif cidden herhangi seytani racim gibi brutal vokal ile anlasiyordu.
    - mooohn hayyrr nehvirh gohnna iiiyth sorhlyn steakk eheeeyn

falan derken senelerdir duydugum metal bir muzik turu degil bir yasam bicimidir lafi o anda kafama oyle bir indi, oyle bir ensemde sakladi ki bir omur bu geyigi yapmis insanlara yaptigim muameleden oturu hicap duydum, yerin dibine gectim.
  • basitçe, verdiğimiz nefesin diyafram kasları yardımıyla kontrollü bir şekilde gırtlağa çarptırılarak açığa çıkardığımız vokal türü. çoğu insanın gırtlak yapısı bu vokale baştan uygun değildir(istisnalar vardır tabi) ama her insan yeterli derecede çalışırsa brutal vokal yapabilir. eğer bu şekilde çıkarmaya çalıştığınız seslerin kısık geldiğini ve yanlış yaptığınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz çünkü zaten yapmanız gereken şey o kısık sesleri sürekli çıkararak gırtlak yapınızı değiştirmek. bir süre sonra bu değişmeler farkedilir seviyeye gelecek, hayvanlar gibi böğürebildiğinizi farkedeceksiniz. bu süreyi hızlandırmak için melissa cross isimli ablanın brutal ve scream vokaller üzerine yaptığı belgeseller zen of screaming ve zen of screaming 2 belgeselleri izlenilebilir.

sesinizi her daim duyabilmek ve yanlışlarınızı düzeltebilmek için mikrofona ihtiyacınız olacak. stüdyoda grubunuzla yaptığınız çalışmalar yeterli olmayabilir, o yüzden standart jaklı el mikrofonu ve jak küçültücü, ortalama bir ses kartı, yalıtımlı bir oda(tercihe göre) gibi çok fazla para ödemeden sahip olabileceğiniz edevat bu konuda size çok yardımcı olacak. virtual dj gibi karaoke yapabileceğiniz bir program ve free audio recorder gibi direk olarak ses kartından alınan sesleri kaydeden bir program çok işe yarayabiliyor.

• brutal vokal olacam diye gunde 2 paket filtresiz gitanes icen adamlar oldugunu biliyor muydunuz?
    mevta olacaksin aloo diyen adamlar olmamasi ne aci boyle genclere.

fight dan sonra en supper duydugum brutal vokal sozleri sunlardir

"vooooooooaaaaaarrrrrrrhhhhhh....(cin cin cin cin)
    kiiiiiiiiiiiiaalalalllllllllhhhhh.......(cin cin cin cin)
    laaaaaaaaaaaayyyyhhhhhhhhh (cin cin cin)
    daaaaaaaaaaaaaaaaaayyyyyyyyh (cin cin cini cini ciriniiii)"

(bu arada sagolsun ssg fight entrysinde bu sarkinin yuzde 75 ini yazmis aynen)
  • bir nevi orgazm narasıdır aslında. ses telini tel değil de odunmuş gibi kullanabilme yetisi gerekir. (asılda ses teli dediğimiz de tel değildir ama bu başka bir konu başka zaman anlatırım) bazı hayvansı insan formları brytal vokal'den clean vokal'e geçer ardıbndan yine .çığırır ama bunu kesik kesik yapmazlar. işte bu yaratıkların ses teli saysı yedidir. siz evde denemeyin bu olayı ben denedim brutal kısmı iyiydi de geçiş olayında ses tellerimi yuttum.
  • bir seyler anlatmaya calisirken ayni zamanda en anlasilmaz sekilde soyleme sanati.
  • en iyi icracısı kurabiye canavarıolan vokal türü. babanın vokali kulak doyurur.
  • müzikte bünyenin kudretinin sınırlarını zorlayan disiplinlerden biri. zira soprano ya da bas bariton da insanüstü çabaların meyvesidir ve dinlemesi alışması çoğu kimseye zor gelir. dinleyici burada olduğu gibi brutali de ilk tecrübe ettiğinde şaşkınlıkla karşılar ve doğal bir refleks gösterir, alışamaz ilk başta. fakat zamanla öyle alışır ki düz vokal ters gelmeye başlar..

brutal vokal deyince akla gelen kimseler sesleri gerçekten güçlü kimselerdir ve bir çoğu düz vokali de hakkıyla yapar** .öyle ki brutalden clean'e geçiş ayrı bir gayret gerektirir.
hesabın var mı? giriş yap