• sen uyurken albümünün en hoş parçası olan ogün sanlısoy şarkısı. böyle sanki hafifçene bir megadeth esintisi hissettim. ama benzetme manasında değil. sanki megadeth bu şarkı'nın cover'ını çalsa şahane olurmuş. öyle de şarkı yapmış, tebrik ediyorum sanlısoy'u.

sipotifay'dan dinlenebiliyor: http://open.spotify.com/…ack/1hrdtoxe6ccxwqs7apxhfc

sözlerini de yazayım, adet yerini bulsun.

yuh! yuh!

bir eli balda, bir eli yağda, sorsan hiç gözü yok dünyada...
    veriyor talkımı, yutuyor salkımı, sorsan halkımı hoş hülyada...
    kimi aş ağlar, kimi rant sağlar, karşıki dağları kırıştı ağalar...
    sarrafın altını, sattırır ağırını, dijital ağlarda kopmuş bağlar...

ruhun şarkı söyler, sesler dönüşür feryada
    şiirler, türküler, filmler yetişir imdada,
    koşar müzik imdada...

gene çal gene çal, onlar duymazlar
    gene çal gene çal, duysa inanmazlar
    gene çal gene çal, onlar doymazlar
    gene çal sen gene çal...

aldırmazlar

yuh!

yetimin hakkı nerelere saklı, almadı aklım, medya yasaklı...
    kutudan evler, paralel devler, bir ben yanlışım herkes haklı...

ruhum şarkı söyler, sesler dönüşür feryada
    şiirler, türküler, filmler yetişir imdada,
    koşar müzik imdada...

gene çal gene çal, onlar duymazlar
    gene çal gene çal, duysa inanmazlar
    gene çal gene çal, onlar doymazlar
    gene çal sen gene çal...
  • surekli bir yilanla ayni cuvala veya sepete koyulan bir halka sahip denizli ilcesidir, lakin bu anektodda sonradan gelen denizli'nin baska bir ilcesinden vatanda$ biraz degi$kendir, kimi zaman tavasli olur, kimi zaman acipayamli. bir de yesil , kucuk taneli, cekirdeksiz uzumu ile meshurdur. yuksek miktarda glikoz alimi sonucu uyanik ve zeki insanlar yetistirir.
  • annemin de memleketi olan denizlinin şirin ilçesi. merkeze uzaklığı 60 kilometredir. denizlideki merkez otogardan kalkan dolmuşlarla sağlanır ulaşım. çocukluğumun birçok bayramı orada geçmiştir. özellikle büyükşehirde doğmuş büyümüş biri için son derece ilginç bir yerdir. kendi şehrinizde 3x liraya aldığınız dondurmayı orada x liraya alabilirsiniz. bu yüzden bütün bayram harçlıklarım izmire gelemeden bitirmeme sebep olmuştur. ege şivesinin çok yoğun olarak kullanıldığı yerdir aynı zamanda. kulağınız aşina değilse anlamanız mümkün değildir. birçok kez annemi tercüman olarak kullandığımı hatırlarım. bir de çallıların çok sık yaptığı bir espri vardır. denizli merkezden çala giderken çala varmadan önce sırasıyla aşağı seyit ve yukarı seyit köylerinden geçersiniz. ona istinaden derler ki "kız arıyorsan (evlenmek için) aşağı seyi(r)t yukarı seyi(r)t daha bulamazsan çala seyi(r)t." bir de çala özgü olduğunu düşündüğüm yöresel bir dansları vardır. çünkü bu dansı hayatımda ilk defa orada gördüm. genellikle düğünlerde kızlı erkekli yapılır ve fazlasıyla kondisyon gerektirir. dansın nasıl olduğuna gelince. bacaklardan biri havaya kaldırılır. kaldırılan bacağın altından ve üstünden el birkaç kez çırpılır. bu sırada yerde olan diğer bacakla da ileri geri hareket edilir. sonra havada olan bacak yere indirilir. şu an hatırlamadığım halaya benzer birkaç figür yapılır. daha sonra tekrar bacak havaya...düğünlerde koca koca adamları böyle dans ederken gördüğümde çok şaşırmıştım ama bir o kadar da eğlenmiştim. artık çok nadir gidiyorum. birisinin düğünü sünneti olursa ayıp olmasın diye. ama gitmesek de görmesek de o köy bizim köyümüzdür.

edit: dansın adı köroğluymuş. orjinali el çırparak değil bıçakla yapılıyormuş. dans da burdan izlenebilir.
    http://www.youtube.com/…8mkaortudpw&feature=related
    proteste teşekkürler.
  • rivayete göre yurt dışında yaşayan o kadar çok çallı varmış ki.
    bir ecnebinin dediğine göre'' istanbul çalın neresine düşüyor?''

çal'da insanlar çok rezillik çektikleri için çok fazla göç etmişlerdir.çal'da yapacağın tek şey çiftçilik.
    kurtulmanın tek yolu okumak...
    çal'da okumayan yoktur şahsen 7 göbek çallıyız.
    bütün amca,dede,dayı,enişte kim varsa ya doktor ya mühendis ya memurdur.

ha bir de çok uyanıklardır çallılar.
    çallı pazarlığı üstüne pazarlık yapılmaz.
  • denizlinin en ünlü ilçelerinden biri özellikle memleketi çal olanlar ayrı bir benimserler hatta şöyle bir olay bile duyulmuştur:

avukat olan bir çallı, 3 arkadaşını, çalıştığı şirketin sahibiyle * tanıştırmaktadır.

-merhaba gençler nasılsınız, herkes çallı galiba burada!? (keyiften gevrek gevrek gülümser.)

gençlerden biri:
    bir tek ben çallı değilim, merkezdenim * ben
    -allah allah, çok enterasan, ben denizlinin merkezini çal zannederdim, neyse artık...
  • çal insanı genellikle çalışkanlığı ve zekasıyla tanınır.
  • birçok köyün bağlı olduğu, insanlarının zeka ve kurnazlıkla tanındığı denizli ilçesi. tavasla aralarında bir anlaşmazlık vardır hep. bir çallı olarak ünü bazı yerlerde yanlış yayılmıştır diyebilirim.
    ayrıca bütün türkiyeye yayılmıştır buranın insanı. memur olup ilçeden çıkan insan sayısı fazladır. bütün şehirlerin devlet kurumlarında kesinlikle bir çallı bulabilirsiniz.
  • denizlinin güzel ilçesi.genelde balık tutmaya gittiğim,güzel bir pidecisi bulunan,üzümleri güzel olan yer
  • ogün sanlisoy'un sen uyuken albümünün 3. sırasında yer alan şarkı.

yuh!

bir eli yağda bir eli bağda
    sorsan hiç gözü yok dünyada
    veriyor talkımı yutuyor salkımı
    sorsan halkımı hoş hülyada

kimi aç ağlar kimi rant sağlar
    karşıki dağları kırıştı ağalar
    sarrafın altını sattırır arını
    dijital ağlarda kopmuş bağlar

ruhum şarkı söyler
    sesler dönüşür feryada
    şiirler türküler filmler yetişir imdada
    koşar müzik imdada

gene çal gene çal onlar duymazlar
    gene çal gene çal duysa inanmazlar

gene çal sen gene çal aldırmazlar

yetimin hakkı nerelere saklı
    almadı aklım medyaya saklı
    kutudan evler paralel devler
    bir ben yanlışım herkes haklı

ruhum şarkı söyler
    sesler dönüşür feryada
    şiirler türküler filmler yetişir imdada
    koşar müzik imdada

gene çal gene çal duysa inanmazlar

gene çal sen gene çal aldırmazlar

edit: imla. ve clark sehir'e teşekkürler.
  • smart-ass insanlariyla unlu denizli ilcesi .burdan gelen insanlarin cok kivrak zekali hizli dusunen ve memleketine bagli insanlar olduklarini soylerler.
    calliyim diye demiyorum ama inanilmaz bir ilcedir , o kadar ilginc hikayeleri vardir ki , neymis bu cal diye dusundurur insani.
    calli amerika'da yasamaya baslamis , bir arkadasi , sen turkiye'nin neresindensin diye sormus buna , e calli da simdi bunlar denizliyi bilmez , cali hic bilmez ben buna
    en iyisi izmirliyim diyeyim diye dusunmus , cevap vermis ,
    ben izmirliyim.
    amerikan soyle dusunmus , tasinmis ,
    hmm demis , izmir cal'in neresinde kaliyor ?
hesabın var mı? giriş yap