• 301 işçinin öldüğü soma maden kazası davasından şu an hapiste olan tek kişi madencilerin avukatı can atalay.

25 kişinin öldüğü çorlu tren kazası davasından şu an hapiste olan tek kişi kazazedelerin avukatı can atalay.
  • anayasa mahkemesi'nin 5 gün önce verdiği karara rağmen hala tahliye edilmeyen milletvekili. şu an ne tutuklu, ne hükümlü kendisi. baya bildiğin kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma suçunun nitelikli haline maruz kalıyor. benim kafamdaki ideal hukuka göre değil hayır, şu an yürürlükte olan anayasa ve tck'ya göre bunun adı bu. yani bu artık bir yorum mevzusu değil, tartışma konusu da değil.

ülkedeki en yüksek mahkeme olan aym, ilk derece mahkemeleri tarafından aşağılanmaya devam ediyor. ikinci bir yazı yazmış tekrar çağlayan 13. ağır cezaya, derhal tahliye için, ve hala bırakılmıyor. resmen rezilliğin üstüne kat çıkılıyor her gün.
  • seçilmiş hatay milletvekili. bugün 23 ağustos 2023, mazbatasını alalı neredeyse 3 ayı geçti. hakkında kesinleşmiş bir yargı kararı olmamasına rağmen hatay halkının iradesi cezaevinde tutuklu bekletiliyor. sebep? seçilmiş olduğu partinin adı. sebep, can atalay'ın siyasi olarak durduğu yer.

can atalay değil de abdülkadir atalay olsaydı ismi, seçildiği parti de işçi partisi değil ak parti olsaydı çoktan cezaevinden çıkmıştı.

seçilmiş milletvekilini tbmm kararı olmadan, dokunulmazlığı kaldırılmadan bırakıyorum hapiste tutmayı, yargılayamazsınız bile. can atalay günlerdir hukuksuz bir şekilde cezaevinde tutuluyor.

hatay halkı; depremle yerle bir olmuş hatay'ın unutulmuş, yüzüstü bırakılmış halkı 1 vekil eksik temsil ediliyor. en çok hizmet ihtiyacı olan şehrin halkını, yeniden ayağa kalkmak için her vekil zerresine ihtiyacı olan defne halkını, samandağ halkını cezalandırıyorsunuz. yapmayın, yanlıştan dönün.

halkın iradesi tutsak edilemez!
  • birakin milletvekilligini dusurecek, 1 gun hapsini bile gerektirecek bir sucu yoktur.

yukarida biri yazmis:
    "böyleleri, yani göbekten yurt dışına bağlı olanlara az bile yapılıyor"
    sorsan, ne iddianame okumustur, ne can atalay'i dinlemistir-taniyordur ne de yurt disina bagli oldugunu gosteren bir bilgi verir.

aslinda bu olaya sadece, milli iradeye darbe vuran, anayasal rejimi askiya alan bir iktidarin mudahalesi gozuyle baksak; yine de iyiydi. (iyiydi demem lafin gelisi)

ama maalesef iktidar, iste bu tip destekcilerinden yillardir onay-destek aliyor.
    bu apacik hukuksuzluga kalkan olmaya calismalari beni karamsarliga itiyor.

en tehlikeli kotuluk, orgutlu kotuluktur.
    eger bu orgutluluk, bir ulkenin basina cokmusse ve halkindan da desek aliyorsa; iste o ulkenin gelecegi icin en kotu sey oluyordur.
  • hiç haber olmadı, hiç gündeme gelmedi ya da ben kaçırdım, bilmiyorum. takip ettiği önemli davalardan birinin dosyasını incelemekte olmasaydım, çok kritik bir duruşma zaptını hiçbir şeyi kaçırmamak için dikkate okumakta olmasaydım, 2016'da bir ağır ceza duruşmasında şunu demiş olduğunu bilmeyecektim:

"biz haddimizi biliyoruz. herkes, yürütme erkinin en üst temsilcileri de haddini bilecek."

gezi sanıkları, aslında 2015'te beraat etmişlerdi. o süreci tam hatırlamıyorum bilahare araştıracağım, sonradan 2019'da bir dava daha açıldı. işte can atalay, 2019'da açılan dava kapsamında tutuklandı. sonrasını biliyoruz.

"onu öyle bırakmam'ın" sonucunu da biliyoruz, can dündar gitti ve gelmiyor. can atalay için böyle bir cümle duymamış olmamız, mutlaka takip ettiği davalarla ilgilidir. can soma'nın, gezi'nin, çorlu'nun, ermenek'in... yüzlerce ailenin, içi yanmış binlerce mağdurun avukatlığını yaptı. muhalif avukatlar hakkında bir bahaneyle terör örgütü bağlantısı kurulduğunu biliriz, av. ebru timtik en nihayetinde bu yüzden öldü mesela. ama can atalay için böyle bir bahane de bulunamadı.

şimdi tutup ebru timtik dedim diye bir ton laf gelecek onu da biliyorum, efendim ne alakaymış da o teröröymüş de can öyle miymiş vs vs... konu o değil ablam. savunmayı itibarsızlaştırma çabası en "aydın" kesimde bile yer yer işe yaradı, onu demek istiyorum ama can atalay'da yarayamazdı. tren kazası olmadı mı? madenciler ölmedi mi? yurtlarda öğrenciler yanmadı mı? neyi diyeceksin? "sade vatandaşın" arasında can atalay kadar karşılık bulmak kaç kişiye nasip olur?

yani can için "onu öyle bırakmam" dendiğini duymadık ama muhtemelen, tutanağın burası "ilgili makamlara ulaştığında," çok daha beteri dendi.

peki bu adam bunun olacağını bilmiyor olabilir miydi? elbette biliyordu. peki ne yaptı, her zaman yaptığı işi yapmaya devam etti: validebağ'da ağaçların önünde de durdu mesela.

can dündar gitti gelmiyor. selçuk kozağaçlı, osman kavala, selahattin demirtaş, tuhaf gerekçelerle hala içeride ve ne zaman çıkacakları belirsiz. bütün bunların her biri bir hukuk garabeti ama konu can atalay olunca memleketin anayasası komple çöpe atıldı. öyle birkaç gemiyi yakarak falan da değil, donanmayı ateşe vererek yapıldı bu.

ve bu konuda "yürütme erkinin en üst temsilcilerinin" söylediği hiçbir şey yok.

can atalay hakkında konuşmak da bir had meselesi. belki ondandır.
  • hukuk kurallarıyla milletvekili adayı olmuş ve halkın iradesiyle seçilmiş kişidir. iktidarın en çok sığındığı halkın iradesi kavramını, işine geldiğinde ortaya savurduğu hukukun üstünlüğü sözlerinin samimiyet derecesinin turnusolü gibi bir tutum ile halen cezaevinden salınmamıştır. tbmm yemin törenine katılması engellenmiştir.

iktidarın koltuğunda kalmaya devam etmesini sağlayan bir seçimden hemen sonra bile bu kadar korkak olması incelenmesi gereken bir travma.

korkmayın lan can sizi ısırmayacak. biraz dişleyip bırakacak sadece.

can atalay halk tarafından seçilmiş meşru bir milletvekilidir. hatay halkının temsilcisidir.

can atalay'ı serbest bırakın! bırakın ki o da tbmm'de yemin edip halkın ona verdiği vekilliğini yapabilsin!

(bkz: can atalay'a özgürlük)
  • ben ömrümde böyle bir hukuk cinayeti görmedim.

az önce gelen bilgiye & habere göre; yargıtay can atalay hakkında hak ihlali kararı veren aym üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu.
  • gezi olayları gerekçe gösteriliyorsa, geziye katılmış milyonlarca insan neden şu an serbest. adamın milletvekili seçilmiş olmasını bakın daha söylemiyorum. biraz onuru olan tüm milletvekilleri adam bırakılana kadar vekillik yapmaz bence ve meclise sadece protesto için gider. hem de hergün her saat. kim neyden korkuyor anlamış değilim. ortada saçmalık var aloooo. bu saçmalığı meşru hale getirmek için mi oradasınız vekiller.

bakın ben tip'e oy vermiş dahi değilim. vekil de değilim. buna rağmen sade bir vatandaş olarak bu saçmalığı kabul etmiyorum arkadaş, vekiller olarak siz nasıl "biz milletvekiliyiz" diyeceksiniz anlamıyorum. herkes kendine gelsin. korkulacak bir şey yok, atın vekilliklerinizi sine-i millete dönün.
  • hapishanede iken bile, farkında olmadan vatana büyük hizmet eden mahpus durumdaki mebustur.

ülkenin anayasal düzlemden nasıl koptuğunu, yargı sisteminin çöktüğü, ebedi lider mustafa kemal atatürk'ün kurduğu ve bizlere emanet ettiği aziz vatanda devletin nasıl tek bir siyasi partinin aparatı hâline geldiğini çok güzel afişe etmiştir.

bu ülkede bağımsız yargı, anayasal düzen, kuvvetler ayrılığı, şeffaf ve adil devlet nizamı diye bir şey kalmadı. her şey yerle yeksan oldu. iddia ediyorum, arap ülkeleri ve iran bile bizden çok daha fazla oranda devlet ciddiyetine sahiptir.
  • "bir devletten hukuku çıkarırsanız geriye çete kalır."

anayasa mahkemesinin verdiği kararı bozma, yeniden yargılama ve tahliye kararını uygulamak zorunda olan yerel mahkeme kararı uygulamamış ve dosyayı yargıtaya göndermiştir.

yerel mahkemelerin bırakın kanunları, anayasa mahkemesi kararlarını bile uygulamadığını gördüğümüzde aklımıza tek bir şey geliyor;
    burası hukuk devleti falan değil. belli ki bir çete; devletin ve mahkemelerin bir kısmını ele geçirmiş, hukuktan uzak, tamamen kendi keyfine göre kararlar alıyor. kimse de buna dur diyemiyor.

anlaşılan o ki adalet bakanından cumhurbaşkanlığına kadar her kurum tehdit altındadır. bu yaklaşım türkiye cumhuriyeti'nin de, hükümetin de "baskı altında" olduğunu göstermektedir. millet iradesini yansıtan gazi meclisin bir milletvekili hukuksuz bir şekilde esir alınmış ve adalet bakanıyla cumhurbaşkanı hiçbir şey yapmıyor?... demek ki adalet bakanlığı da esir alınmış ya da boyun eğdirilmiş. aklıma başka hiçbir mantıklı açıklama gelmiyor. olsa olsa durum budur.
hesabın var mı? giriş yap