• guzel insanimizin japon, cinli, koreli, endonezyali, kazak, tatar ve bilumum cekik gozluler icin kullandigi ortak isim.
  • j harfine gicik kapan halkimizin c harfini kullanarak turkcelestirdigi kelime. fikra gibi olaylara bile konu olmustur:

gecen sene danismanlik aldigimiz amerikan firmasi calisanlarindan biri de tom adinda bir tayvanliydi. bu arkadas kuru temizlemeye bir elbise birakiyor, adini söylüyor, not ettiklerini saniyor, ertesi gün elbisesini alinca üzerindeki isim etiketinde su ibareyi görüyor: "capon"

http://www.milliyet.com/2002/04/26/yazar/asik.html
  • bizim için uzak doğu insanının genel adıdır capon.

çinliye sormuşlar "caponla çinliyi nasıl ayırt edersin?"
    "ben capon'u gözünden tanırım." demiş.

gelmiş geçmiş en büyük "capon" kamuoyu yoklaması için:
    http://evdekendimiz.blogspot.com/…angisi-capon.html
  • ben izmir'deyken o yedigöller'de, ben izmir'deyken o prag'da, ben yine izmir'deyken o kırgızistan'da, ben izmir'in kuru ayazını çekerken o eksi yirmilerde kar keyfinde..
    tanım: en kıskandığım badim
    hıh!..
  • (bkz: tırko)
  • bilumum çekik gözlülere takılan ad.sevimsiz gelir,japon dense daha az koyar..
  • sozlukten uctugunu farketmemle beni uzuntuye gark eden yazar. benim icin sozlugun galatasaray temali entryleri 3 buyuk yazarindan birini kaybetmistir. allah geriye kalan ikisine zeval gostermesin. (isim vermiyorum yanlis anlasilmasin..) kendisini sadece entrylerinden tanimama ragmen cok kisaca hatirladiklarimi entrysel ozet tadinda buraya aktarmak isterim:

capon 1987'de eskisehirspor'le yapilan mac sonrasi galatasarayli olmustur. iyi ki de olmustur. galatasaray ve galatasarayliya ait detaylari hatirlayan, kimsenin bilmediklerini kendine has diliyle onumuze sunan bir yazardi. yasaminda galatasaray camiasinda iki kisiye cok buyuk sempati beslemistir: birincisi super mario jardel, ikincisi faruk suren. ona gore mario jardel galatasarayin kiymetini bilmedigi degerlerdendi. burnunu karistirirken gol atar, kicini kasimaya devam ederdi. olusu bile 40 gol atardi. gonderilmesinde cesitli katakulliler rol oynamisti. faruk suren saygi duyuran bir baskandi, galatasaray'in sahip olmasi gerektigi gibi. sevmedikleri arasinda ise bir numarada cihan haspolatli vardi. kendisi cihan haspolatlı futbolu bıraktı sanal halay ekibini kurmustu. inamoto'dan da fazla haz etmezdi. en ilginc tutumuarif erdem'e karsiydi. arif yuzunden bir ara caylak olmuslugu bile vardi. ama sahsi fikrim bu oyuncuya icten ice sempati besledigi yonundeydi. galatasaray tribunlerine takinilan tutumlar ve degisen demografik ve kulturel yapi nedeniyle kirgindi capon ama takimina asla kusmemisti. gercek bir galatasarayli tandansi yakalanirdi yazilarinda. ugur tutuneker betimlemeleri okunmaya degerdi. ne yazik ki ne kadar anlatmaya calisirsam calisayim capon'un dilini kacirmis olmak sozluk yazar ve okuyuculari icin buyuk bir kayiptir.

boyle bir yazar geldi gecti. kendisine bizlerle paylastigi galatasaray temali entryleri icin bir kez daha tesekkur ediyorum.

not: yazdıklarim okudugum entrylerinden hatirladigim kadariyla kafamda toparladigim bilgilerdir. yanlislik olabilir. pesinen ozur diler, duzeltmelere acik oldugumun bilinmesini isterim.

not2: bu ne yahu olunun arkasindan yazilmis gibi.. tovbe tovbe. ozur diliyorum kendisinden.
  • bugun kendisine lakayit bir sekilde "eheheh 5 haftada 7 puan 10 haftada 14 puan olur bu fark" geyigini yapmaya calisirken uctugunu farkettim.. su sozlukte galatasaray muhabbeti yapmayi sevdigim sahane insanlardan biriydi yahu. alenen üzüldüm irkildim.. neyse yahu canimizi mi alcak sozluk.. bir yerde yine bulusur gorusur konusuruz..
  • galatasaray, galatasaray tarihi, galatasaraylılık, ali sami yen kültürü, stadyum atmosferi hakkındaki onlarca enfes bilgileriyle birlikte uçup gitmiş yazar. imkansızlıklar yüzünden ligtv'de izlemek durumunda olduğum maçlardan önce ve sonra onun yazıları sami yen atmosferini bana biraz olsun yaşatıyordu; gitmesi benim adıma ciddi bir kayıp oldu.

yürüyedur aslanım...
  • horozun hadımı mı olurmuş, olurmuş. wikipedia'da güzel bir videosu var.
hesabın var mı? giriş yap