• "çek defteri kolay mı alınıyor?"
    evet.
  • karşılıksız çek ve senetlere hiç bir yaptirimin kalmadığı ülkede dolandirilmamak çoluk çocuğunun rızkını korumak için yapılır.
    18 yıldır ticaret yapıyorum sadece bir defa kabul ettim ısrarlar üzerine ve onuda tahsil edemedim. 5 senedir icra dosyası bekliyor.
  • bu gözler "peşin" anlaşılan işte 150-180 gün vadeli çekler gördü. sonra da taşeron firma tefecide çek bozdurup iş döndürmeye çalışıyor.

ayrıca bu cümleyi kullanan arkadaşı benim çalıştığım yere de beklerim. bu lafları küçük işletmelere söylersin ama büyüklere yemez. sonra bir daha kapıdan giremezsiniz o işletmelere.

küçük işletmelere tavsiyem de, sürekli aynı yerle çalışın ve bu tür yerlere taviz vermeyin. çek olmasa türkiye'de piyasa dönmez.
  • bu gözler ne itibarlı çek keşidecileri gördü, adam yıllardır çekli ödüyor, bilinen firma, öyle 1-2 bin de değil 50 bin 75 bin , 100 bin blok çekler ama bir kere çeki yazıldı mı gerisi de çorap söküğü gibi geliyor maalesef.

demem o ki, çekin yasal sorumluluğu banka için yaprak başına 1.410 tl, sonrası senin itibarının kağıda risk olarak yansıması.

o yüzden, bu piyasada çek/senet almıyorum diyerek iş yapmak zor ama diyene de saygı duyarım, ki adam açık çalışıyor ya da başka bir şekilde vadeli olarak işini çözüyor.

dikkat ederseniz senetten hiç bahsetmedim bile...
  • çek kolay mı alınıyor demiş birileri, kolay hafif kalır; çek çok kolay alınıyor. sadece son bir sene içinde 250 000 tl çek yüzünden götüne girmiş biri olarak seni ayrı sikerim, çekini ayrı sikerim.

o kadar çek ile ticaret yapmak istiyorsan, teminat mektubu ver puşt.

tanım: türkiye şartlarında asla bir ticari ödeme aracı olarak kabul edilmeyen çeklerin azimli savunucularının son neferlerinin çırpınışlarına karşı mecburi kullanılan tümce.

edit: şöyle bir durumu da es geçmeyelim. başka arkadaşlarında bahsettiği üzere bankalar şu an sayfa başı sadece 1440 tl gibi bir paradan sorumlu. aynı bankadan hem çek hem de teminat mektubu almaya kalkın neyin ne olduğunu çok iyi anlarsınız. çekler için yaprak başına bankayı 10000 tl sorumlu tut, bak bakalım banka herkese çek verebiliyor mu? en azından 4 yaprak çek alır işini görürsün ama yok bir şekilde orospu çocukları ve işini yapmaya çalışan insanlar arasında bu şekilde de olsa ticaret devam edebiliyor. dürüst bir şekilde ticaret yapmaya kalktığınız an ülkede üretim ne kadar düşecek tahmin etmek zor değil.

bir diğer husus ise yakın zamanda bir yasadan bahsediliyor: şu an en azından istihbarat yapma şansımız var ama sicillerin sıfırlanması söz konusu. devlet kendi eliyle vatandaşını siktiriyor işte.
  • çek senet teklif etmeyiniz diyene kızan kişi; ya bu ülkede yaşamıyor ya da çok saf. aldığım çek karşılıksız çıktı veya senet ödenmedi ne olacak şimdi? borçlu dürüst bir insansa belki öder değilse sen bir bardak su iç üstüne.
  • tok satıcı lafıdır.

bazıları vade farkıyla falan uğraşmasını sevmez. malını üretir, veya satın alır. üzerine marjını koyar, tiko paraya satar. bankasıyla, faktoringiyle arası iyi değildir. finansa kafa yormaz, türev ürünlerini bilmez. riski sevmez, kurdu pariteydi, hiç sevmez. kafasında belli bir fiyat vardır, o fiyata almaya uğraşır. kafasında belli bir fiyat vardır, o fiyattan satmaya uğraşır. daha çok üretime, termine, kaliteye önem verir. zaten ticaretteki tüm argümanları düşünecek büyüklükte değildir, vakti de yoktur.

doğruyu söylemek gerekirse, malını peşin satar ama parayı diğerleri kadar çok sevmez. kendine yetecek kadar kazanmayı sever. çok büyümez, büyümekten de korkar. dedim ya, riskin hiçbir türünü sevmez. iyi mi yapar, kötü mü yapar bunun kararını ben veremem ama, ticarette her şey vardır. kimse kimseden mal almak, kimse kimseye de mal satmak zorunda değil.
  • hizmet sektöründe ciddi yatırımları olan ve trilyon üzerinde sermayeyi yöneten bir müvekkilimin bana ifade ettiği şu ki; artık çok sağlam müşteriler hariç çekle ödeme kabul etmiyoruz, ortalama yüzde 70'i karşılıksız çıkıyor, elimizde patlıyor.

ben ticaretten anlamam, belki doğası gereği çek ve senetsiz de yürümez ama belirsizlik üzerine yatırım yapmak ya da elinden mal varlığını çıkarmak herkesin kendi inisiyatifine kalmış bir durum. neden kabul etmiyorsun diye kimsenin sorgulamaya hakkı yok.
  • parası olmadan ticaret yapmaya çalışan troll.

senin gibi dolandırıcı çok piyasada kuş. ticaret ile uğraşırım ve yaptığım işte asla ama asla çek ve senet kabul etmem. güvendiğim insanlara açık hesap çalışırım ama yine de çek almam.
  • çek senet ülkemizde en kolay sahtekarlık aracıdır .

şöyle bir örnek vereyim .

adamlar aşiret gibi . herbiri bir firma kuruyor .diyelim 5 firma kurdular .

kağıt üstünde birbirleriyle bağları yok .

salak bir çok bankacı var piyasada .yeni kurulma nedeniyle çek karnesi vermiyorlar ama baskı v.s sonucu nakit karşılıklı çek karnesi veriyorlar .

10 lu yaprak çek karnesi için 14100 tl bankaya bloke ediyor . diğer firmalar da aynı şekilde . ufak ufak birbirlerine v.s çekler yazıyorlar. sonra gidiyorlar piyasadan yalandan satış alış yapıyorlar .cirolar şişiyor nakit akışı şişiyor. 1 -2 sene sonra çekleri itibar kazanıyor.

1 gecede yüzbinlerce liralık mallarla kaçıyorlar .

piyasada çok fazla karşılaşılır .

çek itibar aracı değildir türkiye'de .
hesabın var mı? giriş yap