• burhan altintop'un salonunun orta yerinde asili aglayan cocuk resmine verdigi isimdir ayrica.
  • "hay bin kahr. bela" en çok kullandığı repliğidir. ayrıca kahraman kankalarının arasında en yeteneksizidir. konyakçı bile yeri geldiğinde yaşına bakmadan düşmanın üzerine atlar, hakeza rodi küçücük boyuyla büyük işler başarır, ancak çiko nun bi ske derman olduğu görülmemiştir. daha çok düşerek, ve yakalanarak bela getirmesine rağmen zagor un buna senaryo icabı katlanması da talihsizliktir. tabi arasıra "aha zagor arkanda akrep var, solunda çiyan var" gibi uyarılarını ve bir kaç macerasını saymıyoruz.
  • tam adı, don cico felipe cayetano lopez martinez gonzales
  • kısa boyludur, şişkoluğu, tembelliğiyle ünlüdür ancak bir macerasında zıplayıp havada bir kaç takla atarak bendenizi epeyce şaşırtmıştır. demek ki çiko da da var bi şeyler...
  • zagor'un yardımcısıdır. aslında orijinali chico olup ispanyolca erkek çocuk anlamına gelir.
  • benim nazarımda zagor'dan daha zavallı değildir. elbet bu da zavalladır ama hiç değil ise samimidir. insana ait özellikleri daha fazla taşır. ne bileyim acıkır, takılır düşer, aklı karışır. zagor gibi sahte bir mükemmellik arkasına saklanmaz. daha bir halktandır. baltayla keserle işi olmaz. sağda solda ayağına çivi batmış gibi ahyak diye bağırmaz. kostüm giymez.

ayrıca bunun saf anadolu evladı kıvamındaki davranışlarına "ha! ha! ha!" balonlarıyla gülen western bozmaları da ibnedir. ibnecidir.
  • kızarkadaşının arabası olan ve sürekli onunla dolaşan erkeklere takılan bir lakaptır aynı zamanda ve ne alakası varsa.
  • zagor'un yoldaşı olan şişman ve sakar meksikalı. yaşamları genelde ormanda geçtiği halde daima takım elbiselerle dolaşması, ilk maceraları dışında saçının ve bıyığının hep bakımlı olması, acele ile bir yere yürüdüklerinde zagor'un hızlı yürüyüşlerine ayak uyduramayıp sürekli yorularak oflayıp puflaması, geride kalıp "zagor beni bekle, bencil adam" şeklinde serzenişlerde bulunması, doymak bilmemesi, tek başınayken zagor'un ona verdiği 1-2 doları çok az bulması ve zagor'u beklerken karnını doyurmak için çeşitli numaralara yönelip başını derde sokması, sessiz olması gereken bir yürüyüşte muhakkak ya bir dala basması, ya takılıp düşmesi, ya da hapşırması, bu sayede zagor'un da başını derde sokması, benzer sakarlıkları, korkak bir mizaca sahip olup "anneeee" diye kaçabilmesi, "karamba karambita", ve sinirlenince kesik kesik "allah kahr. bela" gibisinden replikleri en önemli özellikleri.

ancak hayatı sevmesi, kaldıkları kulübede yemek-temizlik gibi işleri yapması, tembelliği ve sakarlıklarına rağmen zaman zaman kritik müdahalelerle zagor'un hayatını kurtarabilmesi ve en önemlisi yoldaşlığı sayesinde zagor ondan vazgeçmez.
  • zagorun kadim dostu.cok uzun bir adı vardı onun icin ciko derdik.onun gibi sismanlara ciko derdik.yemek yer durur zagorun basına bela acardı.zagor baba once ona kızar sonra sevgili fıcım der gonlunu alırdı
hesabın var mı? giriş yap