• su görsel
    karari veren colorado eyaletini cezalandirmak icin abd'de hicbir tir soforu eyalete mal tasimamaya karar veriyor ve 8 saatlik yola 28.000 dolar görsel
    ucret verdikleri halde o malı tasimak icin kimseyi bulamiyorlar... "semi dedikleri, buyuk tır bu arada, freni patlamis"

nasil? amerikalilar dunyada en son koyun olacak millettir dedigimde bana kufur edenler olmustu burada, bildiginiz kac kisi dayanir birkac saatte kazanilabilecek oyle bir paraya sirf bir protesto icin?

link

bu epey carpici, icecek su bile bulamaz insanlar, bu ulkede tirlar calismazsa link

biden yonetimi neredeyse masturbate mandate bile getirdigi halde halka, tircilara hicbir sekilde gen terapisi zorunlulugu falan da getirmemisti, biryeri yememisti, anliyorum nedenini simdi...

edit: amerikalilar gocmenden nefret eder bla bla diyenler, bu protestoyu kuba asilli bir gocmen icin yapiyorlar onu da ekleyeyim!

edit2: dava 27 aralikta tekrardan ele alinacakmis, hak ve adaleti kimse size agziniza kasikla vermez, kendiniz alirsiniz bariz ornek!

görsel

son edit: sonuc; https://www.theguardian.com/…d-reduced-after-outcry

hak verilmez, alinir! turk halki m.kemal sayesinde tarihsel bir cok hakki agzina kasikla aldigi icin bilmiyor cok seyin kiymetini!
  • "colorado colorado, ozan yurdu colorado,
    çinlisiyle, zencisiyle bir bütündür colorado."

soner günday
  • bildiğim kadarıyla sadece esrar'ın serbest olduğu eyalet. öyleyse overdose haberi beklemek neden?
  • adı ispanyolca'dan geliyor. color-ado..anlamı ise renkli toprak demek. yaşam bakımından oldukça kolay ve güvenli bir eyalet.
  • aklin almakta zorlandigi doga harikalarina sahip amerika eyaleti. en bilinenlerinden biri colorado springs yakinindaki "garden of the gods" isimli parktir. bizdeki peri bacalarina benzer bir olusum ama kayalarin sekilleri ve olusumlari farklilik gosteriyor. bunun disinda amerika yerlilerinin en eski yerlesim bolgelerinden bir olan ve kayaliklarin icine oyularak olusturulmus "mesa verde" isimli, muazzam bir milli parka da ev sahipligi yapmaktadir. ayrica "royal gorge" isimli, dunyanin en yuksek asma koprusu de bu eyaletin sinirlari icerisindedir.
    sonuc itibariyla, sehirlesme adina pek basarili olamayan bu eyalet daha cok doga guzellikleri ve buyuklu kucuklu milli parklari ile one cikar.
  • onemli sehirleri denver, colorado springs, fort collins, boulder, pueblo... sehirler ekseriyetle rocky daglarinin eteklerine kurulmustur. orta bati'nin onemli eyaletlerindendir. us air force academy ve kuzey amerika hava kontrol merkezi colorado springs'dedir. kayak merkezleri ve doga sporlarina elverisli bolgeleri barindirir bunyesinde. havasi cok kurudur. ozellikle guney sehirlerinde hispaniklerin nufusa orani %50 lere varmaktadir. zenci nufus cok azdir. en iyi universitesi boulder'daki university of colorado-boulder'dir. uzay arastirmalari faaliyetlerinde en aktif 5 eyaletten biridir. valisi cumhuriyetci bill owens'dir.
  • nüfüs ve yerleşim yapısı inanılmaz heterojen olan bir eyalettir, abd'nin geneli heterojendir ama colorado'da durum iyice ayyuka çıkmıştır kanaatimce. boulder'da yan komşunuz olan eşcinsel çift 'bizde ot kalmamış da, biraz ödünç alabilir miyiz?" diye kapınızı çalabilecekken, biraz güneye gidip colorado springs'e yerleşirseniz kapıyı çalan büyük ihtimalle "pazar günü seni kilisede göremedim john" demeye gelmiştir. batıya gidip dağlardaki kasabalara girince durum daha da acayipleşir ki budist çoğunluğa sahip kasabanın komşusu eski madenci kasabasında insanlar işe giderken ellerinde tüfeklerini taşıyor olabilirler.

bu aralar esrarı serbest bırakması ile türkiye'nin gündemine giren eyalet yanlış tanınmasın, bu karar abd'de yaşayan bir çok insanı da şaşırttı, başka eyaletler varken ilk olması çok garip. mesela ben oregon'da esrarı serbest bırakma yasasının reddedilmesinin tek anlamlı açıklamasının milletin kafasının çok dumanlı olduğu için oy vermeye gitmemiş olması olduğu kannatindeyim. karar sadece beni şaşırtmadı, colorado sakinlerinin bir kısmı şehirlerinde satışı yasaklayan yasalar geçirdiler, abd'nin karışık yasa düzeni sonucu bazı yerlerde 'şehir yasasına göre serbest, bölge(county) yasasına göre yasak, eyalete göre serbest ama federal hükümete göre yasak' gibi durumlar oluştu. neyin (satmak, almak, bulundurmak, içmek, açık alanda içmek, yemek, etkisi altında bulunmak...) yasak olduğu da tam belli değil.

bu karara şaşırmak bir yana, bazı şehirler bu sene yapılan oylamada 'jesus belanızı versin biz gidiyoruz' diyerek ayrılıp yeni eyalet kurma (kuzey colorado), veya kansas'a nebraska'ya bağlanma girişiminde bulundular. yasalar her önüne gelenin eyalet kurmasına izin vermediğinden gerçekleşmedi, zaten bu kampanyayı destekleyenler de gerçekleşmesinden çok eyalet yönetimine trip atmak için planlamışlardı olayı.

neyse efendim, colorado'nun bu kararı bence insanlarının uyuşturucuya olan düşkünlüğünden ziyade amerikanın batısına ait olan 'ne bok yerlerse yesinler, bana ne' anlayışıyla ilgili. şahsen kişisel seçimlere devletin karışmasını doğru bulmasam da, oldukça etkin bir uyuşturucu maddenin serbestçe satılıyor olması beni biraz rahatsız ediyor. alkoliklikten çok daha büyük bir toplumsal sağlık probleminin ortaya çıkacağını düşünüyorum bu işin sonunda ama bana ne, ne bok yerlerse yesinler.
  • yonunuzu kolaylikla bulursunuz.
    hangi sehrinde olursaniz olun, daglarin oldugu taraf batıdir.
  • abd'de bir eyalet, oyle yasa gecirerek maalesef hollanda olamiyor.

eyalet yasasi yasaklamasa dahi, federal yasa yasakladigi surece -ki abd'de federal olarak yasak mevcut- esrar icmek "federal gorevliler" tarafindan takibe ugramaniza sebep olabilir. california'da colorado ve washington'in kaldirdigi yasak uzun suredir yok zaten. venice beach'e giderseniz marijuana kokusundan gecilmez ornegin, berkeley keza oyle.

ote yandan bush doneminde california'da federal gorevliler bu tip mekanlari basarak islem yapmalarina ragmen, obama bu tip bir oncelikleri olmadigini soyleyerek, konu ile ilgilenmedigi mesajini vermistir.
  • dikdörtgen şeklindeki abd eyaleti.
hesabın var mı? giriş yap