• adam misafir. evinize gelen misafirinize bunu yapar mısınız hep?
    “ ama ama ama adettendir” diyorsan çarşafı da gösterirsin, oturur leğende adamın ayağını da yıkarsın, sevmediğin ne varsa onu da yaparsın.
    öyle pembik tospik kurabiye sunum zırvaları da mı adet mınako?
    ayıp denen bir şey var.
    hadi beni linç edin de rahatlayın. o da adettendir.
  • gelin kızımızın damada son bir uyarı niteliğindeki; bak ben bu kadar geri zekalı bir insanım iyi düşün" tavsiyesi.
  • kızlarımızın "ayy ben kocama tuzlu kahve içirdim, adettir her damat tuzlu kahve içmelidir" dediğinde ağzına kürekle vurasım geliyor.
    tuzlu kahve, eskiden görücüye gelindiğinde kızın gelen kişiyi beğenip beğenmemesini temsil edermiş. yani şöyle, eğer görücüye gelen kişiyi kız beğenmezse tuzlu kahve yapar "benim gönlümde başka biri var" mesajı verirmiş. fakat kahveyi şekerli yapar, yanına tatlı bir şey de koyarsa "seni ben de ailem de istiyor" demek istemektedir. o yüzden bir şeyi bilip bilmeden sevgili koca adaylarınızı yok karabiberdi, tuzdu zehirlemeye çalışmayın.
  • ulan eskiden google falan yoktu bazı şeyleri kıçımızdan uydurabildiğimiz argümanlarla eleştirebiliyorduk da artık teknoloji ilerledi be aybalam. bir bak bakalalım bu adetin kökeni neymiş bir araştır sonra gel komikliklerini şakalarını yine yap. ama hiç bir bok bilmeden töreye adete falan bok atma. bir düşün bakalım böyle mükemmel bir sistem kendiliğinden oluşabilir mi?

görücü usulu ile yapılan evliliklerde, erkek ailesi kızı istemeye geldiğinde kızın hiç bir söz hakkı olmadığı için damat adayını istemediğini belli etme yöntemidir tuzlu kahve. kahvenin içine tuz koyarak ben aslında seni istemiyorum kalbimde başkası var mesajı verir kız. ne yapsın söz hakkı olmadığı zaman böyle stratejik bir yol geliştirmiş.

günümüzde eğer görücü usuluyle evlenilmiyorsa, iki taraf da istekliyse hoş bir nostalji şeklinde sürdürülüyor bu adet. ayrıca hiç bir aklı başında aile zaten o kahveyi bitirmesini beklemiyor damattan. bir nevi damat " eşimin elinden zehir olsa içerim" mesajı veriyor o anda orada bulunanlara.
  • bende çikolataya müsil, çiçeğe öksürük tozu atmazsam. götlerini tuta tuta evde gezsinler. öksürürken arkadan fışkırtsınlar. bu saçma adetlerin bitmesi için birinin böyle bir manyaklık yapması lazım.

çekilin, siz kendinizi kurtarın, ben kendimi feda ediyorum. artık heykelimi dikersiniz.

edit. ibneliğine itinayla her türlü kız istenir.
  • son yıllarda ortaya çıkmış hanzo ve keko uygulama. eskiden mesela 90lı yıllarda böyle bir uygulama yoktu. yeşilçam filmlerini izleyenler de 70-80li yıllarda bile olmadığını göreceklerdir.
    sanırım varoş kültürün doğurduğu uyduruk kaydırık bir saçmalık bu.
  • mozart dinliyorum, gogol hayranıyım, evet ben de içtim amına koyayım.
  • aşiret kızı bir arkadaşım nişanlandı. böyle alengirli güya romantikli bir video paylaşmış kız istemesinden.
    üç tatlı kaşığı pul biber atıyordu kahveye.. ama o an nasıl rahatlamış suratı nasıl gevşemiş anlatamam. böyle büyü kazanına fokur fokur bir şeyler atar gibi..
    galiba bu yüzden bu zihniyet tükenmez. içimizdeki cadılardan.
  • bir arkadaşın sevdiceği kahvenin içine likör koymuştu.
    sevdiceği erkek stress yapmasın, utanıp sıkılmasın, az biraz kafası iyi olsun ki rahat etsin. diye.
    yani hatun var hatun var.
  • avam, varoş insanların vazgeçemediği fantazi. ayrıca bu vasat ritüele çok komikmiş gibi gülüyorlar ya çok ilginç hakikaten.
hesabın var mı? giriş yap