• adam bir dakikada türkiye özeti yapmış.*
    videonun tamamı.*
  • adamın anlattığı mevzunun din ile alakası yok.
    bahsedilen ülkelerin toplum kültürü ile alakalı.

edit : bazı yazarlar mesaj atmış. din ile kültür nasıl alakasız olur diye. anlamadıkları mevzu türkiye'nin yüzde doksanı hristiyan olsa yine aynı olur. konunun özeti ; bilinçli toplum , bilinçli devlet.
  • - o günden beri deistim
    + senin allahına gurban*
  • yıl 2018 civarıydı çerkezköy tarafında bir caminin lavabosunu kullandım, arabadan çıkıp geldiğim için bozuk para almamışım yanıma, 50 krş. bir baktım hiç para yok üzerimde arabada cüzdanda ve bardaklıkta kalmış para, orada görevli kişiye gelip kusura bakma para arabada kalmış alıp gelsem olur mu dedim?

şöyle yalan söylüyorsun gibi bir ifade ile bakıp he he sen gelmezsin tavrıyla tamam dedi, arabaya geldim birini ziyaret için oradaydım o ara bir karmaşa oldu acil onları almam gerekti o hengamede 50 krş aklıma bile gelmedi, sonra istanbul'a döndüm aradan 1-2 gün geçti bir anda aklıma 50 krş geldi ödemediğim...

çerkezköy'de ziyarete gittiğim kişiyi aradım sana bir şey söyleyeceğim ama sakın hafife alma ve beni yapmazsan arama dedim, tamam ne demek dedi, dedim o gün şurada şurada bir camiye gittim oralı olduğu için biliyor, evet dedi oraya 50 krş ödemedim acil sizi almaya gelince kaldı dedim oraya git 50 krs'u ver olayı da anlat dedim..

görevlinin yanına gitmiş kendi de biraz tezcanlı konuşan biri, demiş 1-2 gün önce arkadaşım gelmiş parayı arabada unuttuğu için geri dönüp getireceğini söylemiş o arada acil bizi alması gerekince 50 krs'u unutmuş beni istanbul'dan aradı o 50 krs'u getirdim deyince herkes bir anda dönüp ona bakmış, görevli gözlerinde parıltı ile gülerek hüzünlenmiş biraz.

çok teşekkür etmiş, böyle insanlar kaldı mı minvalinde, oradakiler de gülümsemiş ve muhtemelen bu olayı çevrelerine aktarmışlardır defalarca, olayın müsebbibi ben olduğum için kimseye anlatmam bugün burada ilk defa anlatıyorum bunun sebebi de kötüden örnek alınmaz ve türkiye'deki tüm iyi ve kaliteli insanlar daha ölmedi merak etmeyin.

bu kıssadan hisseyi anlatmamın sebebi sağı solu övmek ve kötüden örnek almak kolaydır sanki türkiye'de iyi hiç kimse kalmamış gibi ve oralarda kötü yokmuş gibi, bak ben buradan kötülük gördüm oradan iyilik gördüm hepsi ölsün buradakilerin zihniyetinde olmak cehalettir.

üzmeyin birbirinizi, gençler.
  • deist imam olmaz, deist eski imam olur. ayrıca dindeki çelişkileri görerek değil de imamların, vakıfların icraatlerini görerek deist olduğunu söylemiş. gidiş yolu yanlış olmuş dayının. ikra ile başladım diyor, şu kadar okudum diyor. okuduklarını analiz edip çıksaydı hem daha mantıklı hem daha kolay olurdu :)

edit: islamcı diye mesaj atan okumadığını anlamayan arkadaşlar var. agnostiğim lan ben mesaj atıp durmayın ahah...
  • devlette paranız kalmaz.
    bu türkiye cumhuriyetinde de böyledir.

ayrıca inanmamak daha eğlenceli tabi.
    deistim diyen akıllı olduğunu sanıyor.
  • her sözü doğru olan abidir. videonun uzun versiyonunda ironi yapan amcanın anlaşılmaması utandırdı.
  • kafası karışık bir çeşit vatandaş. kurandaki ilk ayetin oku olduğunu biliyor ama uygulamıyoruz diyor. bunda hemfikiriz.
    islamda yolsuzluk ve hırsızlığın yasak olduğunu bilip kendisine müslüman diyen bir adet imamın yaptığı yanlışı islama suç atarak deist olan bir adet vatandaş.
  • adamdaki mantığa göre bir kadın buna yanlış bir hareket yapsa bu adamın ibne olması lazım.

mantığındaki saçmalığa bak dinin ne dediğine değil sözde müslümanın yaptığına bakıyor ve dinden çıkıyor. bazıları da çok önemli bir şey başarmış veya keşfetmiş gibi vay be helal olsun falan diyor. vay anassını*
  • islamiyeti sermaye yapanlar yüzünden dinden çıkmak doğru değildir. nefsinin arzularına yelken açarken bunu bahane edinmektir. bunu bahane göstermek, ikra(oku) kısmından bahseden biri için çelişkidir.

batı medeniyetinin örnek alınacak birçok tarafı var. ama o medeniyetin arkasında mazlum halkların kanının kokusu duruyor hala.
hesabın var mı? giriş yap