• %100 saf katkı maddesiz hindistan cevizi yağı alıyorsunuz. dubai'den alma getirtme şansınız varsa en safına ulaşma ihtimalimiz yüksek fakat macro center'larda satılan hindistan cevizi yağlarının da iyi olacağını düşünüyorum.

neyse hindistan cevizi yağımızdan bir miktar alıp karbonbatla diş macunu kıvamına getirip dişlerimizi bir güzel fırçalıyoruz. ilk seferden diş etlerini çok zorlamamaya dikkat edin. alışana kadar biraz mide bulandırıcı gelebilir yutmayaya özel gösterin. üstünden macunla fırçalayıp yağdan kurtulun.

sonuç bembeyaz dişler.

arap halkının diş beyazlığının sebebinin bu formüle dayandığını duymuştum ve uyguladıkça mantıklı gelmeye başladı.

cihazlara, dişçilere, acılara gerek yok düzenli kullanımda farkı görürsünüz.
  • doğanın güzeli "çilek" ile uygulanabilen eylem.

yine sıkıcı metinlerden kaçar, kendimi ilginç bilgiler çevirime adarım:

diş hekimleri diş beyazlatmada "aşındırıcı" etkisi olduğu anlaşılan doğal olmayan yöntemlere alternatif olarak çilek ve karbonat kullanılması tavsiye ediyor. malik asit isimli bir enzim içeren çilek, dişleri beyazlatma konusunda hayli (highly) yetenekli. hele bir de yıllardır diş bakımında öncü olan karbonatla beraber kullanıldığında yarattığı beyazlık etkisi katlanarak artıyor.

peki nasıl kullanmalı? çileği ortadan kesip dişlerinize sürün ve daha sonra karbonata batırdığınız diş fırçasıyla beraber dişlerinizi fırçalayın. yalnız dikkat etmeniz gereken şey çileği uzun süre dişlerinizin üzerinde bekletmemeniz gerektiği. çünkü malik asidin beyazlatıcı etkisi uzun süre zarfında "aşındırıcı" bir etkiye dönüşür ve beyazlatıcam derken dişlerinize zarar verirsiniz.

p.s.buçeviride: yazar, metne üslubunu katık etmiştir.
  • 20 girdide bir birisinin limon-karbonat önerdiği, akabindeki 3-5 girdide bunun mineyi aşındırdığı yine yeniden açıklanmak zorunda kalınan, sonsuz döngüye girmiş dark 3. sezon gibi bir konu.
  • ünlü diş hekimi jack london'ın hakkında güzel bir kitap yazdığı kozmetik mesele.

dt. jack london'ın güzel kitabı için; (bkz: white fang)
  • gerci daha evvelden verilmis ama, ben daha farkli bir tarif verecegim. dislerimi temizlettigim doktorum, beyazlatma istegimi geri cevirirken bunu tavsiye etmisti bana.

1/3 oraninda oksijenli su ve 2/3 normal suyu karistirip, bununla en az iki dakika dislerinizi siddetli calkaliyorsunuz. baslangicta haftada bir yapin bunu, daha sonra ise iki haftada bire indirebilirsiniz. hem disleri beyazlatiyor hem de agzinizda aft vs varsa onlari iyilestiriyor. sanirim agiz kokusuyla da ilgili birseyler de eklemisti, ama gecmis gun unutmusum.

onemli not: elbette asla ve kat'a yutmayacaksiniz ve disler temizken bunu yapacaksiniz. ama fircaladiktan hemen sonra yapmayin. sahsi tecrubeme gore fircaladiktan sonra iyice hassaslasan dis etleri oksijenli su yuzunden sizlayabiliyor. fircaladiktan bir yarim saat sonra yaparsaniz daha konforlu bir deneyim elde etmis olursunuz.
  • eğer doğal malzemeler kullanmak isterseniz muz kabuğunun iç kısmını dişlerinize sürün gerçekten işe yarıyor.
  • (bkz: karbonat)

lakin içine limon sıkmayın boku çıkıyor. aylardır sadece karbonat kullanarak über süper bir sonuç elde ederken, limonlu karbonat yüzünden 2 gün dişlerim sızladı. o kadar köpürmesinden belliydi bi haltlar döndüğü. karbonatı macun haline getirecek herhangi bir yağ ile karıştırmanız işinizi görür. böylece dişleriniz aşınmaz.
  • arkadaşlarım beni 3 kelimeyle tarif edecek olsa üçün biri mutlaka "sakar" olacaktır. nitekim bende bunu hak etmek için çocukluğumdan beri elimden hatta ağzımdan geleni yapıyorum. sen git yürürken dümdüz yolda düş, ön dişlerini kır, 20 sene iğrenç diş kaplamalarıyla yaşa..

30 yaşında dişlerim iflas bayrağını çektiğinde zar zor biriktirdiğim paranın neye harcanacağı belli oldu. kanallar, dolgular, diş çekmeler, küçük ameliyatlar, implantlar derken 1 sene takma dişlerle gecirdiğim sürecin sonuna geldik. diş beyazlatma ve porselen rengi seçme...

efenim lazer ile diş beyazlatma diş yapısına zarar vermediği gibi diş çürümesini geciktirip, minelerdeki çatlakları doldurup fena bakım yapıyormuş. 5 yıl beyazlığını koruyormuş ayrıca 2 seans hekimin yaptığı uygulamadan sonra evde kullanmak üzere malzeme veriliyor ve 1 sene sonra kendi bakımınızı yapabiliyorsunuz.

tüm bunları duyunca ay ne şahane diye atlayıp uygulattığım tedaviden yaptıracaklara öğütler;

20 dakika boyunca ağzınıza takılı leğen büyüklüğünde bir huniyle oturacaksınız, dudaklarınıza ve ağız kenarlarınıza nemlendirici sürün, yara oluyor.
    işlem sırasında yutkunmak dahil hareket etmek yasak, lazer etinize değerse yanık olusuyor.
    işlemden sonra 24 saat sigara içmek, kahve, çay, ketçap, çikolata gibi renk içeren besinleri tüketmek yasak. makarna yedim ben.
    ağzınızı devamlı soğuk su ile çalkalamanız gerekiyor. başta bu sıcak günlerde hoş gibi gözükse de 3 litre buz gibi suyu ağızda çalkalamak yorucu, dondurucu, sıkıcı...
    vee son olarak ilk 6-7 saat dişleriniz inanılmaz hassaslaşıyor. insanın dişine kramp girer mi giriyor işte... valla..

ama tüm bunlara değer mi....değer. gördüğüm her aynanın karşısında sırıtıyorum, bembeyaz kaymak gibi dişlerime bakıyorum.. fiyatı beaching e göre oldukça tuzlu olsada 5 sene bembeyaz dişlerle dolaşacak olmanın mutluluğu paha biçilemez...
  • aklıma ross'un diş beyazlatma serüveni geldi, hatta bilmem kaçıncı tekrarını daha yeni izledim. (bkz: friends)
  • yurdum insanının yakında tippex veya düzenli calgon içerek doğrudan sonuca gideceğini inanıyorum.
    (bkz: doğa bekleriz)
hesabın var mı? giriş yap