• öteki rüzgar ile birlikte bu muhteşem kitaplar serisi böylece "yerdeniz beşlemesi" olmuştur artık.
 • cocuk kitabi olarak elinize aldiginizda agir gelir, buyuklere frp olsun diye ellediginizde kucuk gelir bu seri. ama ne olursa olsun ged'in buyumesini, sevmesini+sevkatini ve fantazi dunyasini bulacaksiniz. dunyayi tekrar bir araya toplayip liderlik alameti farikasini bulmak gibi kutsal amaclari ugruna basina pismis tavuga ta$ cikarir olaylar acar kahramanimiz ged abi. ilk kitaptaki ogrencilik hayatini anlatan mekan+tasvirler . harry potter'a ilham kaynagi olmus gibidir. ged'in okulu hogwards'ın aynisidir konum+gizlilik+hocaları+dersleri acisindan.
 • 2004 yapımı robert lieberman tarafından yönetilen bir filmi de olduğunu da keşfettiğim ursula k.leguin'in beşlemesidir. film birinci kitap olan yerdeniz büyücüsü ile ikinci kitap atuan mezarları'nın bir karışımından ibarettir. üçüncü sınıf bir hollywood yapımı izlenimi uyandıran film, gözleri yüzüklerin efendisi'nin ihtişamına ve muhteşem efektlerine alışmış seyirci için oldukça vasattır. filmde ged'i shawn ashmore tenar'ı kristin kreuk, ged'in ustası ogion'u danny glover canlandırıyor. isabella rosselini ise atuan mezarları'nın ilk baş rahibesi rolünde. aslında kadro sağlam ama filmi cilalamaya yetmemiş.

  (bkz: http://www.imdb.com/title/tt0407384/)
 • studio ghibli tarafından gedo senki(tales from earthsea) adıyla 3. ve 4. kitaplarından uyarlanacak bir animasyon filmi çekilecek olan ursula k le guin serisi..

  filmi goro miyazaki yönetecekmiş.
 • mini dizi olarak kalmış kitap uyarlaması için (bkz: legend of earthsea)
  başarısı göz önüne alınırsa devamının geleceği şüpheli
 • buyuculuk okulu adi altinda, can sikintisiyla televizyonda zap yaparken karsilastigim, fantastiktir biraz kafami dagitirim diye izlerken; isim ezberleyen ogrencileri gorunce "vay be ne kadar benziyor yerdeniz büyücüsüne" diye icimden gecirirken, direk kendisi cikan film. o guzelim seriye insan hic bir filmi yakistiramiyor. zaten boyle gereksiz bir film hic mi hic olmuyor. en iyisi bu tur romanlarin zihinlerde izlenmesi sanki.
 • ged isminin orospu yapildigi bir filmdir. soylemdigi kisi bilmedigi insan yoktu valla bi ara "benim adim ged" pankartiyla dolasiyordu.
 • the lord of the rings'i beyaz perdeye taşıyan peter jackson'ın eli öpülesi bir kişilik olduğunu ispatlayan uyarlama.

  ya uyarlarken azcık usturuplu olur insan, orjinal eserin bütününü veremese de özünü korur, ana temasını yansıtır; tenar ile ged'i öpüştürüp hikayenin özüne ihanet etmez. bahsettiğim öz şu: ged öpemez ne tenar'ı ne hiç bir kadını, çünkü o tüm roke büyücüleri gibi erkeksi hislerinden arınık olarak ve dolayısıyla üstlendiği misyonlara kilitlenmiş bir halde dünyevi bir aşkı geri plana atarak macerasına devam ediyor. toplumsal bir kimlik olarak erkeğin yaşam yolculuğuna dair çok önemli olan bu metaforu romantizm uğruna katletmeseydi sadece gülecektim, ama filmin sonunda bunlar öpüşünce sinirden kahkaha atıyordum film boyunca telefonlaştığım mahalle arkadaşlarımla.
 • istanbul film festivali 2007'de dedikodunun gerçekleştiğini kanıtlayan eser. yine de en dokunulmasın istediğim kitaplardan birkaçıydı bu seri. anime veya değil, hayal gücüme izlemeden duramayacağım bu filmin müdahale etmesini istemezdim.
 • su an star da gosterilmekte olan film.. (seyredip deli olun igrenin diye yaziyorum uyuzluguna tamamen)
hesabın var mı? giriş yap