• hz muhammed e babasının oğluymuş gibi muhammed diyen adam.

10 yıl sonra: köprünün altından sular aktı, arada ben "atayist" oldum. takılsın bildiği gibi, beni bağlamıyor.
  • 19 şeysi çoktan çöpe gitmiş matematikte yan yana koyma diye bir işlemi uydurmuş kişi.

http://www.youtube.com/watch?v=8hgzjg4jy5y

ayrıca ;

(bkz: halis aydemir)
    (bkz: #42413614)

aoov mucize editi ;

bu entrynin numarası : 42413632 (bkz: #42413632)
    bu entrynin sıralaması: 317 = 3+1+7 = 11

42413632 +11 = 42413643
    42413643 / 19 = 2232297 tam bölündü aaaaovv mucize.

:)
  • aslında islam dininin hatırı sayılır bir eksiğine parmak basmış kişi. adam aslında size müthiş bir mizansen yaşatmış farkında değilsiniz yobazitolar. şimdi namazın böyle kılınmadığını kur'an-ı kerim'i kaynak göstererek açıklayabilecek birisi var mı? yalın haliyle bize yeteceği iddia edilen kur'an-ı kerim'in hangi ayetinde, hangi suresinde; "namaz önce niyetle başlar, sonra bir subuhaneke okunur ve fatiha'yla giriş yapılır, ardından bir zamm-ı sure, allah-u ekber denir rükûya gidilir..." falan şeklinde devam eden bir tanım var mı? oruç ne güzel tarif ediliyor oysa... yahut zekat, miras paylaşımı, kimin kiminle evlenebileceği her şey apaçık tarif edilmişken, en temel ibadetin tanımı neden yok.

şimdi eminim çırpınacak millet ama sahabe ama buhari ama sünnet falan diye; oğlum kabul etseniz de etmeseniz de gün gibi ortada kültürel bir din yaşıyorsunuz; namazı anneannenizi taklit etmek suretiyle öğrendiniz, sureleri ne dendiğini umursamaksızın fütursuzca ezberleyip yanlış telaffuzlarla tekrar edip edip cennete gideceğinize inandınız, elinize bir tespih alarak koca camide 20 saniyede 33 kere elhamdülillah dediğinizi iddia ettiniz, camide bile yalan söylediniz. bakın bir tanrı varsa bile, bence o, "bir zamanlar anadolu'da" filmindeki cesedin yanına karpuz koyan adama benzeyen oportünistleri, ayırt edebilecek kadar zeki biridir. namaz boyunca dişinin arasındaki dere otunu diliyle iteleyen adam cennete gidip huri hoplatacak, turan dursun cehenneme gidecek öyle mi?

sokaklarda kalbi avcumuzda kaybolacak kadar küçük çocuklar açlıktan ölecek, bank asya'dan 12 taksitle kredi çekip umre'ye giden şakirtler cennete gidecek öyle mi? yapmayın abi, bu kadar aptallık ancak eğitimle olur; güldürmeyin kendinize.

kalas editi: kayserili düşünür sayın abdullah gül'ün de dediği gibi; "insan gerçekten hayret ediyor"

adama diyorsun ki, "kur'an-ı kerim'de namazın nasıl kılınacağının bir tarifi yahut tanımı olmadığı için, adam kiraz ağacında barfiks çekerek allah-u ekber-semi allahu limen hamideh-allah-u ekber triosunu tekrar ederek de 'namaz' kıldığını iddia etse, 'hayır öyle kılınmaz' diyemezsin. dolayısıyla edip yüksel'in namaz kılmak olarak tanımladığı şeyi yanlışlaman teorik olarak mümkün değil", adam diyor ki; "ama kuran'da öyle kılındığı da söylenmiyor, o yüzden üst komşum nazife teyze ve babannemin kıldığı şekli doğru".

bir keresinde sırf tepkisini ölçmek için "açlıktan ölmemek için zaruret halinde, aşırıya kaçmamak kaydıyla domuz eti ve leş yiyebilir, hatta kan bile içebiliriz bence" demiştim şakirt iş arkadaşıma, üzerime ağız dolusu tükürük yağdırmıştı antitez üretme refleksiyle. konuştu konuştu, dakikalarca dinledim; sonra abi nahl 115 ve bakara 173'te ne diyor yüksek sesle bir okuyabilir misin dedim; bu sefer de, tefsir mefsir bir şeyler geveledi. o gün anladım ki; duvara anlatsan anlar, bunlar anlamaz. bunlara sorsan ebu süfyan da müslüman. bunlara google'dan aratmamak şartıyla, "inen ilk sure hangisi söyle" desen, "fatiha" der. bazen kendime bazı şeyleri çok ayrıntılı anlatmaya çalıştığım, karşımda geri zekalı varmış gibi uzun uzun yazdığım için kızıyordum; artık kızmıyorum.
  • burdan 19 u burdan da 74 ü al yan yana koy ne etti ? 1974 diyen matematiğe yan yana koyma işlemini yerleştirmiş büyük matematik aritmatik cebir calculus (bkz: yardır) alimi.bir diğer büyük alim için (bkz: 40 yapar).konuyla ilintili videosu için http://www.youtube.com/watch?v=__nyfogun9a.dipnot (bkz: kaldı mı dohuz) ayrıca (bkz: k harfine yapılan zulüm)
  • =====alıntı=====

(videosunun altına yazılan bir yorum ve kendisinin cevabı)

http://www.youtube.com/watch?v=tdedb3gmxm4

yayınlanma tarihi: 25 ocak 2013

recep: edip hocam ben senden olayı kürt sorunu olarak değil insanlık sorunu olarak savunmanı beklerdim bu eleştirimi de görüşlerine değer verdiğim için yaptım ayrıca hiç bir şeye duyarsız ve cahil değilim herkese adalet"

edip: son bir yüzyıldır türkiye'de insanlık dili yasaklanmadı kürtçe yasaklandı. türkiye'de insanların çocuklarına isim koymaları yasaklanmadı, ama kürtçe isim konulması yasaklandı. türkiye'de insanların bayramları yasaklanmadı, ama kürtlerin yasaklandı. türkiye'de insanların yüzlerce köyü yakılıp boşaltılmadı, ama kürtlerin yüzlerce köyü boşaltıldı. türkiye'de "ben insanım" dediği için insanlar hapse atılmadı, ama "ben kürdüm" dediği için bir bakan ve binlerce kürd hapse atıldı. türkiye'de insanca şarkı söylediği için insanlar hain ilan edilmedi ama ahmet kaya kürtçe şarkı söylediği için hain ilan edildi.

=====alıntı sonu=====
  • bakış açısına ve mücadele azmine saygı duyduğum kişidir. ancak üslubunun türkiye için biraz amerikalı kaldığını birinin edip'e söylemesi lazım. hoş, söylese de tarzından vaz geçeceğini sanmıyorum. halis aydemir kendisine "abi bu tarzın yüzünden seni sevmeyenler var, bence söyleyeceklerini daha yumuşak bir üslupla söylemen lazım" dediğinde cevabı şöyle oluyor: "hayır! kuran'ın üslubu benimkinden çok daha serttir, eğilip bükülmez. ayrıca fethullah hoca veya cübbeli gibi birilerine de benim gibi birinin çıkıp patavatsızca bir laf etmesi gerekiyor, çünkü o zaman fark ediliyor!"

kendine ait youtube kanalında tv programları ve kendi çektiği videolar var. bu videolarda en çok geçen laflar şöyle:
    - allah belanı versin senin!
    - münafıklar ordusu!
    - bu şirktir!
    - utanmaz herif!
    - maşallah!
    - bi saniye!

henüz stüdyoda karşısındaki kişiye "allah belanı versin senin, utanmaz herif" dediğini görmedim, kendini tutuyor. kolay sinirlenmiyor. fakat sürekli söz kesiyor, hep üste çıkmaya çalışıyor ve sonra iş sidik yarışına dönüşüyor, fikir tartışmasından uzaklaşılıyor.

empati yapayım biraz: kendisi, o hiç sevmediği mollaların kendisini mürted ilan etmesinden ölüm tehditleri almasından sonra amerika'ya göç etmek zorunda kalmış, orada zor günler yaşamış. kardeşi, zamanın ülkücüleri tarafından fatih camii çıkışında öldürülmüş, çevresinde çok sayılıp sevilen babası sadrettin yüksel tarafından reddedilmiş bir adam. bunların herhangi birini yaşasam ben de zıvanadan çıkardım herhalde, çok zor işler bunlar. evet, adamın tarzı farklı, dangır dungur söylüyor lafını çekinmeden, ama bizim klasik hocalara bakıyorum, onlar da usule fena halde takılıyorlar. "efendim şimdi bu meseleyi şöyle mi ele alsak, yoksa böyle mi ele alsak...?" mır mır mır diye diye adamın uykusunu getiriyorlar. edip yüksel cıva gibi, yerinde duramıyor. bir mani durumu yaşıyor da olabilir tartışma ortamlarında.

bence edip yüksel gibi adamlar, -kendisinin de söylediği laftan örnek vereyim- "kral çıplak!" demek için varlar. insanları uyandırmak için, düşünmeye sevk etmek için, "acaba mı lan?" diye sordurtmak için. bence bu işi de gayet iyi yapıyor. ama üslubuna tahammül etmek biraz zor, dayanamıyorsan karşısına çıkmayacaksın, çıkarsan da o'nun gibi konuşacaksın!

gelelim 19 meselesine. ben bu işi takip etmeye değer bulmuyorum malesef. çünkü kuran'ın her yerine dağılmış vaziyette sistematik bir 19 durumu yok. belli başlı yerlerde bulunmuş örüntüler var evet ama bu örüntülerin tutmadığı yerlerde gemi su almaya başlıyor. "doktor bu ne?" sorusuna muhatap olmamak için de bence bu 19'a kafayı çok takmamak lazım. haydi diyelim ki kuran'ın her yeri 19 ile bezenmiş durumda olsa, ama nereden neyi ölçersen neyi hesaplarsan karşına hep 19 çıksa bence tanrı'nın stiline uymazdı. çünkü "bilinmezlik" hayatın ve kuran'ın her yerine 19'dan çok daha fazla işlemiş durumda. yani gözünle gördüğün, dokunduğun, anladığını sandığın şeyler zaman içinde değişebiliyor, başkası tarafından başka türlü anlaşılabiliyor ve sonuçta ne oluyor? kazananlar arayanlar oluyor. buldum demeyip aramaya devam et bence edip, (kendime de söylüyorum bunu) belki bu 19 bir yemdir, insanı mananın özüne gitmekten alıkoyabilecek bir yem...

"selam ve sevgilerimle"
  • hurafe ve rivayet bilgini babasına, akıl ve mantık bilgini olarak karşı çıkmış felsefeci. babası peygamber olmadığına göre, babası tarafından dinden çıktığının belirtilmesi, öyle olduğu anlamına gelmez. babalar da yanılabilir. yanılmamış da olabilir. doğrusunu "o" bilir.
  • cok zeki bir adam. genclik yillarinda odtu'yu 7.siradan kazanip burslu okumaya baslamis. odtu'de olaylar cikinca istanbul'a donmus bu sefer bogazici'ni kazanmis. oglu da ayni sekilde bu yil princeton'u kazandi.

youtube'daki videolarinda gencliginde de ateistlerle tartistigini ve 19 muhabbetini ilk duydugunda bunun onlari ikna etmede cok onemli olacagini dusundugu gibi birsey soyluyor.

bence bu iki olay yuzunden 19 konusunda bu kadar israrci. ıstiyor ki, matematiksel bir kodlama olsun ve tartisma artik objektif bir boyut kazansin. ortaya rakamlar dokulsun ve kimse itiraz edecek bir sey bulamasin.
  • sünnet adı altında üretilen bedevi fıkhı ile insana hayatı dar etmeye çalışan, sıkıcı iktidar sahiplerinin tekerine çomak soktuğu için, tam da bunun için, dikkate alınması gereken zat.

ha 19 muhabbeti kafa siker, o ayrı.
  • "19 mucizesi olmasaydı agnostik olurdum." diyerek, bir bakıma, mekkeli müşrikleri 19 mucizesi olmaksızın kuran'a davet eden allah'ın aslında yanlış bir beklenti içerisinde olduğunu savunan kişi.
hesabın var mı? giriş yap