1559 entry daha
  • yukarıda bir yazar değinmiş ama son düzlükte akp kazanacağı seçimi chp'ye hediye etmiş olabilir.

bir kere burada dalga geçenlere bakmayın ama filiz gencan akın müthiş aktif çalışıyor. partisinin tüm saçma eylemlerine rağmen her gün sahada ve koşturuyor. bu yönünü şahsen takdir ettim. merak eden edirne tv'nin youtube kanalından her günün haber bültenine bakabilir. ilk iki haber genelde chp ve akp adaylarının günü nasıl geçirdikleriyle ilgili oluyor. iba da öyle tabi ama ben doğma büyüme edirne'li, burada beşinci kez belediye seçimleri için oy kullanacak biri olarak diyebilirim ki herhangi bir chp adayının bu denli aktif olduğu bir seçim dönemini hatırlamıyorum. chp'nin herhangi bir seçim döneminde aday belirlerken falan bu kadar sıçıp sıvadığını da hatırlamıyorum tabi orası ayrı ehehe.

en son yaşanan olay ise belgin iba'nın kampanya dönemine kötü bir son oldu. belgin iba'ya atatürk ile ilgili soru sorulmasıyla birlikte soruyu soranların polis tarafından alınıp gbt yapılması hususu son kertede kararsız ve chp'ye tepkili bazı seçmenin karar vermesini sağladı. filiz gencan da bu hukuk bilmez otoriter kafanın eylemini, izmir'de parti ismi bile yazamayan akp ilüzyonunun ne olduğunu halka tekrar hatırlatarak ilaç gibi kullandı diyebiliriz. son düzlükte nasıl böyle bir hareket yaparlar anlamak mümkün değil. ha zaten aslında akp adayındaki parti faşizanlığı kafasının realiteye yansımasını geçmişten de biliyordu bilenler orası ayrı. bu arkadaşlar ted edirne kolejinin sahipleridir.
    (bkz: ted edirne koleji'ndeki moğollar konserine baskın)

yukarıda da bazı entry'lerde belgin iba'nın kazanma ihtimali olan bu seçimde akp tarafından bu denli yalnız bırakılmasının yanlışlığını yazmıştım. kazanırsa büyük olay tabi ama kaybederse hiç halka bok atmaya kalkışmasın buradaki yazarlar başta olmak üzere akp'li değerlendiriciler. yok hizmet istemiyormuş ne yobaz halkmış da şuymuş buymuş diye. belgin hanım'ı kazanabilecekleri seçimde yalnız bıraktılar.

sözde muhalif özde akp'li bazı kimselerde gördüğüm şu "akp belediyesi ve hizmet" fetişizmini de anlayabilmiş değilim. olm akp gelirse birden her şey süper olmayacak. harika hizmet almaya başlamayacak şehir. akp öyle bir yapı değil ki. yerel halkın direne direne aldırdığı yürütmeyi durdurma kararına rağmen tüm hukuk tanımazlığıyla söğütlüğe zorla millet bahçesi yapma olayı devam edecek mesela. bu perspektiften bakabilirsiniz. bir anlık gafletle akp'ye düşen bu tür şehirler muhtemelen iktidarın son yıllarında hızlıca yağmalayacağı bir rantın mümessili olacaklar. bu da benim şahsi kanaatim kimseye haklı veya haksızsın demiyorum.

iyi parti ise bana kalırsa kendini gene buğday ambarında görüyor. %18 civarı oy almasını bekliyorum. şükrü ciravoğlu'na yapılanlara tepkisini göstermek isteyen kitle ile %20'yi bulabilir belki. bakalım seçim öncesi bu son tahminlerimde ne kadar sıçıp sıvayacağım kendimi test etmek için buraya yazıyorum.

chp %37
    akp %35
    iyip %18
    diğer %10

son hafta diğer kısmından seçmeni kim kendi tarafına çekerse o kazanır gibi. ancaak en son yaşanan, iba'ya soru soran gençlere polisin gbt yapması olayı kararsız chp seçmenini biraz silkeledi gibi gözlemliyorum.
  • chp’ye gösterilen tepkiyi anlayabiliyorum. tepkilerinde sonuna kadar da haklılar. yalnız trakya’nın o uçsuz bucaksız düzlüklerinin müthiş bir imar ve rant kapısı olup istilaya uğramasını düşündükçe de aklım çekiliyor. bölge zaten sınır bölgesi ve kaçak geçişlerinin yoğunluklu olduğu bir hat. öyle hizmet getireceğiz anlayışıyla demokratik tavır takınıp takiyye yapanlara da inanmıyorum. 20 küsür sene de kimin neye hizmet ettiğini ve trakya insanına bakışın ne olduğunu anlamayacak kadar da aptal hiç bir zaman olmadım. bir de il’i akp’nin kazanmasıyla buralara çöreklenecek kaçakları, göçü, belediyeden palazlanacak tarikatları ve oluşturulacak yeni yerleşim yerleriyle ortada trakya dokusu falan kalmayacağını en kör trakyalı’nın bile göreceğini düşünüyorum. burada esas sıkıntı chp’nin bölge insanının atatürkçü ve milliyetçi duruşunu istismar ederek yaptım oldu anlayışıyla trakya insanını tahrik etmesidir. bunu edirne’de de yapıyor, tekirdağ’da da başka ilçelerde de. sözün özü yukarıda yazdıklarım için her tür eleştiriye de açığım. trakya’da yaşayan ve söylediklerimin sağlamasını yapmak isteyenler varsa bu başlıkları inceleyebilir. (bkz: kapaklı) (bkz: çerkezköy)
  • seçimler matematik işidir.

10 ay önce yapılan genel seçimlerde merkez ilçenin durumu şu:

chp: %38,34 (45.368 oy)
    iyip: %25,04 (29.630 oy)
    akp: %23 (27.317 oy)
    mhp: %5,99 (7.120 oy)

akp'nin seçim kazanması için aday çıkarmayan mhp'li tüm seçmenin oylarını alması, üzerine de chp ve iyip seçmeninden yaklaşık 10.000 oyu kendine çevirmesi gerek.

ya da bu sayıdaki chp seçmeninin seçimi boykot etmesi.

ben ikisini de mümkün görmüyorum. mevcut başkandan şikayet eden seçmen boykot yoluna gidebilirdi ama aday değişti. parti içi çekişmelerden dolayı ters çalışacak dönekler illa ki olacaktır; fakat bunlardan seçimi etkileyecek düzeyde bir etki beklemiyorum.

kısacası akp ve rende binası her zamanki gibi bozgunculuk yaratma peşinde. biz bu hareketleri her seçimde görüyoruz. burası trakya; vatanını, milletini, ata'sını seven insanların diyarı.

edirne belediyesi hiçbir zaman ensarcı sapıklara, tarikatlara, gericilere kaynak aktarım merkezi olmayacak.

trakya'da chp'den akp'ye geçen belediyelerin ne hallere düştüğünü iyi bilen birisi olarak edirneli hemşehrilerimi değerli meslektaşım av. filiz gencan akın'ı desteklemeye ve partimize sahip çıkmaya davet ediyorum.
  • edirne'nin şanssızlığı! son otuz yıldır kifayetsiz muhterislerce yönetilmesi, bu dönem baran adlı doğulu edirne mv tarafından seçilmiş adayın bertaraf edilerek aday yapılan filiz akın ile akp li hırslı bir köy kızı arasında halkın kalması! akp li adayın meclis listesinde tek edirneli olmadığını okudum! akp ile hizmet gelecek deniyor ama yaptıkları ve sonra yıktıkları işler estetikten yoksun, çevreci olmayan, kendi vasat kadroları tarafından projelendirilmiş işler!
    edirne merkeze asla dokunulmamalı, restorasyon bile yapmasınlar! belediye otobüsleri konulsun, yollar yapılsın, otogar o harap halinden ve tekelcilikten kurtulsun, kirli eller elini çeksin hepsi bu kadar! nehir kenarlarına valilik ne yaptıysa kendi yıktı! bunlar yıkmaya çok meraklı! öğretmen evi, telekom binası, kütüphane aklıma gelenler!
    ben oy kullanmayacağım! çünkü iki adayda da çok falso var o sorumluluğa ortak olmak istemiyorum..
  • edit- akp'nin bu seçimlerden başarıyla çıkması durumunda iyice gemi azıya alacağı gerçeği beni düşündürüyor. güç bulacaklar trakyada bir il alırlarsa... bilemiyorum altan. tip kesin de belki boş oy değişir.
    yerel seçimde merkezde akp chp oyları çok yakın olan güzel şehir. kısaca belediye meclisinde tip'e türkiye işçi partisi'ne başkanlıkta ise boş oy vereceğim.

bırakın biz adaya veriyoruz saçmalığını. siyasal islamcılara oy verecek kadar pusulam şaşmadı. vicdan işi bu...

chp'li adayın ailesi şaibeli. ulaşım için adım atmayacağı aşikar. seçilip de beni yanıltsın isterim ama ilk adaya atılan madikten sonra elim oy vermeye gitmez.

iyi parti adayı çiçek hamdi. zaten yaptıkları ortada... üstüne meral akşener'in tavırlarından sonra onlara oy moy yok.

belediye meclisinde tip kazanmalı. bir kişi dahi girse fark yaratırlar. çok gördük oy birliğiyle geçen rant işleri chp-akp üyelerinden. korursa tip'liler korur haklarımızı. en kötü olan bitenden haberimiz olur kamuoyu da oluşturulursa engellenir peşkeş girişimleri kent parklar yeşil alanlar kazanır olmadı muhafaza edilir bu hali.
  • görünüşe göre filiz gencan imamoğlu 'un troll ekibinden destek almış. olm bari araya bir kaç entry girilmesine izin verin. ne bu böyle peşpeşe.
  • herkesin atacağı oy kafasın da bellidir, burdan yapacağınız piardan bi cacık olmaz ak partiyi istemiyorsunuz nedenleriniz var, ama chp'nin edirneye bakış acisini da keşke biraz sorgulasanız.
  • şehir artık her anlamda hizmet alamaması sebebiyle dökülüyor. yollarından altyapısına her şeyin aynı anda bu kadar kötü durumda olabilmesi için özel bir çaba sarfedilmesi gerekiyor. burada yaşayan insanlar bu kadar kötü bir yönetimi , hizmetsizliği hak etmiyor. partiler ve adaylardan bağımsız olarak edirne halkı bu seçimde kendisini ciddiye almayan , bu şehri çantada keklik gören herkese gerekli cevabı vermeli ve gelecekte kimsenin kendisini bir kez daha bu duruma düşürmesine izin vermemelidir.
  • rende binasından girilen entrylerin aksine yine yeniden akp’nin babayı alacağı şehir. yallah arabistan’a.
  • yukarda okuduğum entrylerde çiçek hamdi'nin aday olduğunu hayretle öğrendim. pes diyorum, insanda biraz yüz olmalı aq.
34 entry daha
hesabın var mı? giriş yap