• çok ilginç bir kariyeri var bu abimizin.

9 yıl afc ajax'ın kalesini koruduktan sonra, manchester united'tan teklif alır ancak yaklaşık 5mn€ bedelle juventus'a transfer olur. o dönem için bir kaleci için ciddi bir meblağ bu. 2 sezon kalede yer alır. ilk sezon lig şampiyonluğu yaşar. ancak ikinci sezonun son maçında juve, perugia'ya mağlup olur ve ss lazio şampiyonluğunu ilan eder. son maçtaki başarısızlığın faturası edwin abimize kesilir, yerine bir başka efsane gianluigi buffon yaklaşık 35mn€ bedelle ve tarihin en pahalı kalecisi olarak transfer edilir. premier league saflarına henüz yükselmiş fulham ise yaklaşık 7mn€ bedelle transfer eder ve 4 yıllık sözleşme imzalar. 35 yaşına kadar fulham'da oynayan edwin, kariyerini noktalayacağı düşünülürken, 2mn€ bedelle manchester united'a transfer olur. 6 yıl daha kaleyi korur. bu 6 yıla; 4 lig şampiyonluğu, 1 şampiyonlar ligi, 1 dünya kulüpler kupası, 1 lig kupası, 3 community shield sığdırır.

emeklilik kararını nihayet, 41 yaşında açıklar. ajax ve manu jübile maçına girişir. edwin organizasyonu yönetir. bu maçtan önce iki kısa maç gerçekleştirilir. birinde ajax ve manchester united genç takımları, bir diğeri de ajax'ın 1995 hollanda milli takımına karşı 1998 kadrosunu içeriyordu. kanu, kluivert, makaay, niceleri... as takımın maçlarında da giggs, scholes, edgar davids bütün abiler katılır. sadece hollanda'daki izleyici sayısı 2 milyona ulaşır. maçtan elde edilen gelir iki hayır kurumuna bağışlanması planlanır anca o kadar çok para kazanır ki, edwin daha sonra harcamalara yardım etmek için kendi hayır vakfını kuracağını duyurur.

maçın ertesinde, ajax'ın yönetim kuruluna katılır. 2012'de de pazarlama direktörlüğüne getilir. o konferans senin, bu etkinlik benim, sponsorlar havada uçuşur. hem edwin'in karakteri, hem ajax'ın duruşu uyumlu bir ikilidir. 2016 yılında, gençliğinde oynadığı noordwijk takımı sakatlık kriziyle boğuşur. bir maçlığına edwin'i davet ederler. kulüp, hollanda'nın 5inci lig safındadır. edwin daveti reddetmez, 1 penaltı kurtardığı maç beraberlikle biter. aynı yıl, ajax yönetim kurulu edwin'i pazarlama direktörlüğü görevinden alındığını açıklar. zira yeni görevine atanmıştır: afc ajax'ın yeni ceo'sudur artık.
  • ya olum bu kuzeyliler neden bu kadar moron.

altay bayındırı bilirsiniz. bir röportajında demiş ki; benim favori kalecim van der sar. küçüklüğümde falan izlerdik demiş. mançester de bunu instagramdan içerik olarak paylaşmış. altına da ergen gibi van der sar yazmış, " yakında buraya geldiğinde senle kalecilik hakkında konuşcaz efendim ama binim fiviri kilicim onata"

bu ne üstten konuşma sen allah mısın be puşt. sanki adam babası, fırça kayıyor. bi de cesaretlendirmesi ve bilgelik akıtması gerekirken onata benim favorim diyor. sorduk mu sana ayı? efendi efendi yap kaleci antrenörü müsün ne boksun. daha bi de hiç görüşmemişler. bi adamın oynayışını izle sonra de ki evet hoşgeldin ama fikrim değişmedi. nerdeeğ? moron ki ne moron.

neyse bu yukarıda yazdıklarım anadolu coğrafyasının bakış açısından. işte kültür farkı böyle bir şey. giderim hollandaya, ingiltereye yerleşirim hayat mis gibi olur dersin ama karşına biri gelir der ki gereksiz bir şekilde "favorim sen değilsin". bunları bilin gidin.
  • terbiyesiz bir adamdır...

ulan takımın kalecisi sana hayranım demiş, sen de gidip ama benim favorim onana diyorsun...

sen ne çomar, ne gerizekalı, ne embesil bir adamsın lan
    senin ben sıfatına tüküreyim hollanda köylüsü seni
  • baştan belirteyim galatasaraylıyım.

altay “yapmasa da olur” diyebileceğimiz bir açıklama yapıp takımının eski kalecilerinden birinin adını vererek etkileşim almak ve aynı zamanda bu adamı onore etmek istemiş. yaşı tutsa peter schmeichel örneğini verebilirdi. ya da hiç olmadı fabien barthez bile diyebilirdi. ama aklına başka biri gelmemiş olacak ki bu adamın adını vermiş. böyle diyorum çünkü van der sar kendi döneminin iyilerinden olsa da öyle dünyanın gelmiş geçmiş en iyi kalecilerinden biri değildi. yani bu olaydaki iki kişiden herhangi biri manchester united oyuncusu olmasaydı bu idol muhabbeti olmayacaktı.

türkçe’de bu van der sar denen herifi tanımlamak için kullanılan çok güzel bir kelime var. (bkz: dallama)

be amına kodumun dallaması. altay’ın açıklaması gereksiz tamam ama adam seni övmüş işte. eyvallah de geç. ya da sikleme. tanımıyorum, izleme fırsatım olmadı vs de. ne diye yarak kürek konuşuyorsun.
  • aciklamalariyla klasik hemsehricilik ornegi sergilemis bir donemin efsanevi kalecilerinden.

malum takimin basinda ajax'in eski hocasi, erik ten hag var. onana da ten hag'in ajax donemindeki kalecisi ve haliyle kendisini inter'den getirten de o. ikisi de bu kadar baski altindayken ajax'in eski ceo'su ve koyu bir taraftari hatta neferi olarak onlara arka cikmaya calismis bu sacma aciklamasiyla.
  • altay'a yazdığı cevap şaşırtıcı değil. anladık ki kendisi de tipik bir avrupa ayısı. siz bakmayın buradaki ergenlerin kendi halkını yerden yere vurup neredeyse tüm avrupalıları/batılıları yücelttiklerine. bunların ortalaması bu adamın zihniyetinde.

edit: bahsi geçen olay şu:
    --- spoiler ---
    fenerbahçe'den manchester united'a transfer olan altay bayındır, ingiliz takımının kulüp televizyonuna konuştu. milli kaleci verdiği röportajda "en sevdiğim kaleci edwin van der sar" diyerek idolünü açıkladı.

altay bayındır'ın bu sözleri manchester united'ın sosyal medya hesabından paylaşılırken, edwin van der sar milli kaleciye verdiği yanıtla herkesi şaşırttı.

paylaşımın altına yorum yapan van der sar, "selam altay, yakında manchester'da görüşüp kalecilik hakkında sohbet edeceğiz ama bileceğin gibi benim favorim hala andre onana!" ifadelerini kullandı.

(bkz: https://www.ntvspor.net/…t-655cc3062ed520004f5ec283)
    --- spoiler ---
  • hollandalılardaki hemşehricilik bambaşka boyutta. bi dönem van gaal zamanı sanırım barcelona hollandalı çiftliğine dönmüştü. ten haag da hemşolarını topladı. hollanda futboluna güzel döviz sokuyor.

onana açıklaması şaşırtmamıştır
  • nezaketizliğine mi küfredeyim favori kalecisinin kollarının olmamasına mı karar veremiyorum. altay'ın yerinde olsam "biraz eski maçları da izledim. barthez'in, schmeichel'ın falan yanında van der sar da kimmiş dedim" diye açıklama yaparım.
  • avrupa'da 15 yıl arayla ( 1995 ve 2009 ) iki kez yılın kalecisi seçildi. böyle bir rekor dalı yoksa bile artık var. arnavut, votkamla eriği çalıştır ulan.
  • tam bir okuz oglu okuz. 10 sene dagda insan gormeden yasamis, sonra eline akilli telefon vermisler heralde.
hesabın var mı? giriş yap