• hoş bir hanımefendi, çıtır bir kızcağız iseler elleri ve ayakları hohlanmak suretiyle ısıtılası insanlar.
  • karşı tarafın ani rahatsızlığını hissedeceklerini bildikleri için, haklı olarak tokalaşmaya çekinirler. hele ki hoşlanılan insanla el teması yapılacaksa bu durum romantizmi geçin, kabusa dönüşür.
  • her tokalaşmada şu espriye maruz kalmaları muhtemel insanlardır ;

(bkz: elin buz gibi götün karpuz gibi)
  • tırnaklar morarsa da aslında üşüme hissedilmez, çünkü vücut ısıları normal düzeydedir ve ikisinin bir alakası yoktur. ayrıca bu soğukluk durumu sadece kış aylarında olur, yaz aylarında her şey normale döner.

el ve ayaklarda sadece parmakların soğuk olması durumu sinirlerin uca kadar gitmemesinden kaynaklanır, tedavi gerektiren veya gözde büyütülecek bir olay değildir.

kişi dokunmaya çekinse de çevresinde kendisini seven veya kendisinden hoşlanan insanlar seve seve ısıtmaya hazırdır. sanırım tek yapamayacakları şey kaya tırmanışı dışındaki dağcılık dalları olsa gerek ki bu da kayıp sayılmaz.

ayrıca "eli soğuk olanın kalbi sıcak olur" diye de bir laf vardır.
  • incitilmemesi ve sürekli "aa senin ellerin de sogukmuş ısıtalım o aman ekieki" şeklinde tepki verilmemesi gereken insanlardır. hayır zaten üşüyoruz, bir de ortamda soğuk espriye gerek yok. bu öyle sevimsiz bir durumdur ki: askılı penyeyle yatıp(kendisiyle sevişmeden, sadece giyerek), ayakları bir türlü ısınmadığı için, uykudan uyanıp çorap giyen insanlar da çıkar bu gruptan. evde, kaldıkları arkadaşlarında alay konusu olurlar. hatta uyku çorapları bile vardır, ayagında o çorap olmazsa gece bedenine karlar yağar, daha fazla yazamicam.
  • aynı zamanda burunları da ısınmayan insanlardır bunlar büyük ihtimalle.
  • cins-i latiftendir.
  • çok sık sigara içiyor olmaları muhtemeldir. neden? çünkü nikotin damarları büzüştürür. vücudun muhtelif yerlerini de büzüştürür, kırıştırır. bu yüzden sigara içmemek lazımdır. evet.
  • annemin deyişiyle , ellerini ölünün götüne soksak diriltirler. bilmiyorum neden sözlük ama çok üşüyorum. her yere patiğimle gitmektende bıktım, alışın insanlar, demirim yok kanım yok eksiğim , imalat hatasıyım!
  • muhtemel etiolojisi için (bkz: demir eksikliği)
hesabın var mı? giriş yap