• 4 aydır ailemi ve beni çılgına çeviren, yaptıkları dangalaklıklar yüzünden, sinir krizleri geçirmemi sağlayan, ve hala daha aylığımı ve ikramiye payımı bağlamayan, oktan boktan sebeplerle 4 aydır bizi oyalayan, bu durumlar yüzünden babamın ölümünü bile unuttuğum, lanet olası kuruluştur kendileri. burdan delicesine haykırıyorum bütün emekli sandığı çalışanlarına, başındakilere, herkese !
  • yaklaşık yedi yıllık kamu hizmetim boyunca tabi olduğum sosyal güvenlik biriktirgeci. her ay zati kuş kadar olan maaşımdan, bana hiç de bile sorulmadan kesilen paylar, buruşuk yıllarımın ak akçesi olarak bu sandıkta birikmiştir. buraya kadar bir sorun yok.

ardından özel sektöre geçişle tabi olunan sosyal güvenlik biriktirgeci ssk'ya dönüşmüş, ve en sonunda zihni kıt (neden kıt, ayrı bir entri konusu olarak çemkirilecektir) bir uygulama ile her biriktirgeç sgk adı altında birleştirilmiştir. sorun şurada başlamıştır, ilise insanı bu sgk sistemine giriş yaptığında sadece birkaç yıllık 'ssk' geçmişi görünmekte, emekli sandığı yıllarının kayıtlarının yerinde yeller esmektedir. ayrıca sadece birikmiş akçeler değil, çorbaya dönmüş sistemde kişiye has hesaplanmakta olan emeklilik zamanı da hesaplanamamaktadır. bu noktada artık emekli sandığı web sitesi diye birşey olmadığını, dolayısı ile eski emekli sandığı numaranızla hiçbir yere giriş yapıp bilgi alamayacağınızı da cingöz arkadaşlara hatırlatmak isterim.
    bilinçli ilise insanı yılmamış emekli sandığına telefon ile ulaşmış ve derdini dili döndüğünce aktarıp kayıp yıllarının kaydını nereden edinebileceğini sormuştur. karşısındakinin dili pek dönmese de yakalayabildiği türkçe kelimelerden, bıdı bıdı sgk binasına gidip dilekçe vermek suretiyle 'hizmet birleştirme' diye birşey yapabileceğini anlamıştır.
    duyargalı insan ilise çözümü bulmanın ferahlığı ile söz konusu binaya gitmiş, derdini anlatan dilekçeyi; çalışma hayatına dair her türlü bilginin fotokopilerini de ekleyerek kımıl kımıl doldurmuştur. aslında sorular nettir: bütüüüün çalışma hayatımı bir numara altında birleştirebileceğiniz efsanesi doğru mu? daha önemlisi ne zaman emekli olabilirim??
    beklenen yanıt birkaç gün önce gelmiştir: "hizmet birleştirme işlemi ancak emekliliğinize iki yıl kala gerçekleştirilebileceğinden, o zaman başvurmanız; şu koşullarda bidi, bidi, bidi..."

ulan ben de ne zaman emekli olacağimi soruyorum zaten! onu söylemezsen iki yil kalip kalmadiğini nasil bilebilirim ben??? haydi lili, lili, lili...
  • sinirlerinizi altüst eden mekandır emekli sandığı.

evet "ne işin var lan emekli sandığında?" dediğinizi duyar gibiyim ama vardı işte geçenlerde bursaya gittiğimde sağlık karnesiyle ilgili bi tiri viri yüzünden gitmem gerekiyordu bende kendi kendime bugün olmaz yarın gideyim diyerekten inceden canım ülkemdeki heeey yavrum bürokrasiye kendimi alıştıra alıştıra gitmem gereken zamandan 2 ay sonra gittim ayıptır söylemesi damarım tutuğunda ormanda 120 tembel hayvan ve 44 öküz gücünde bilinirim.. lakin yumurta göte dayandığında flash gordon misali ışık hızında koştura koştura folluk ararım orası ayrı konu.. arkadaşım alper ( ev arkadaşım olur kendisi) gitmiş bulunduk
    bu tip işleri yalnız başıma yapmayıda hiç sevmem çok sıkıcı mevzular abi.. geyik yapmak gerekir ama kişi artıkça macera potansiyelimizde artıyor..

bi kere adı üstünde emekli sandığı.. küçükken böle ahşap bi sandık sanardım onu meğerse öle deilmiş banka tribinde bi yer işte.. yaşlı tonton teyzeler mi ararsın, asabi ve akis koca karılar mı ararsın alayının buluşma noktası.. ilk önce numara almam gerekiyordu gittim veznede duran elemanın yanına çok afedersiniz böyle cam bölmenin ardındaki çük kadar delikten akp bıyığı (bilen bilir) ile adeta bir zıçan gibi gözüktü gözüme kendi kendime güldüm sonra numara nerden alınıyor diye sordum "kardeşim makine var orada bak teyze yaslanmış ona söyle çekilsin oradan dedi" "alla alla ben nie söylüyorum lan anuna kodum zıçanı!" diyesim geldi neyse gittim numarasyon makinesinin yanına maşşallah teyzem saolsun makine falan bişey gözükmüyor numarama ulaşmam için geçmem gereken bir bölüm sonu canavarı gibi sıcaktan terlemiş kötü kötü bana bakıyordu biraz sempatik yaklaşim duruma dedim "ehe ehe teyzecim ya çok afedersiniz biraz müsade eder misiniz" dedim "ben arkadaşımı bekliyorum" dedi ""alla allaaa! numara alıcam lan çekil lan kenara!" demedim tabiki ayıp sonuçta.. "teyze şey numara alıcam ben onun için şey yaptım ben teyze" gibi salak bi cümle kurdum ama işe yaradı "hee söylesene dedi çekildi kenara" arkadaşım dışarda sigara tellendiriyordu hesapta ulan "15 dk ne sigarası lan öküz sardın onu mu içiyorsun" diye düşünerek düğmeye bastım basarken düğmenin kırmızı olması bana dünyayı ele geçirme tuşuna basıyormuşum hissi yaşattı ehehe ama sadece cıvııırrrrttt cızztp efektiyle numarımı kustu makine 717 "ooyyy anam o ne lan?" dedim 717 ne?" birden heycanlandım sanki sıfırdan başlıyacakmış gibi geldi sıra .. sonra baktım 19 kişi varmış dedim neyse lan bunada şükür ..

bi sigara içim diye dışarı çıktım dışarıda teyzelerin arasında takılmanın vermiş olduğu gubidik durumdan ötürü adeta bir teyzeymişcesine alperi azarladım "napıosun lan iki saatir ne sigarası lan bu??" falan tarzında.. sonra sağlık karnemdeki fotoya kaydı muhabbet dalga malga geçtik her üniversiteyi kazanan genç gibi madem üniversiteyi kazandım niye saçlarımı uzatmıyorum dedikten sonra bir dönem saçımı uzatmıştım işte bu foto tam amelelik evresinde çekilmiş bir fotoydu .. sigaramı bitirdim birazda sakinleşerek ya allah bisminnah içeri girdim.. tüm teyzeler dönüp bana baktı o an kendimi çıplak gibi hissettim lan çok salakça bi his anlatılmaz yaşanır .. bu arada sadece teyzeler vardı orada ne bilim lan bi erkek ben vardım .. "ulen teyzeler gömdünüz adamları tabi geliyorsunuz ehehehe" dedim içimden sonra pişman oldum lan "yazık lan adamlar evde oturuyordur teyzeleri yollamışlar bak bak" dedikten sonra saçmaladığımın farkına vardım.. sonra bi teyze yanaştı yanıma benim senin yaşında torunum var.. dedi duymamazlıktan geldim çünkü biliyorum ömrümden ömür götürüyor bu muhabbet banane teyzecim senın torunundan yaa tanımam etmem .. sonra gene vicdan falan "ahh ne güzel" ,"öyleeemiiğ negzeel" , "aaaööe aaööee ee" efektleriyle teyzeyi dinledim bi süre .. en son bana "arkelojik okuyorsun demek aç kalacaksın vaah vaah" dedi "teyze ben bi sigara içicem çok pardon" kisvesi altında "evet teyze aç kalıcam! bak sigarada içiyorum pisliğim ben! o derece yani benimle konuşma bak.. ııyy iğrenç iğrenç brrrrr tüylerim dikeldi ıııyyhh" demek isteyerek kaçtım yanından.. ulan bu durumlar için kiss t-shırtü alıp yanımda taşıyacam bi ara satanik furyası vardı hiç yanaşmıyorlardı ehe ehe korkuyorlardı böyle hehehe sonra alpere yalvardım dedim olum çok garip bi yer gel lan içeri saolsun "klima var lan mis gibi" dedikten sonra geldi benimle dikildik bi yerde baktım çok sevimli bi bebek ama sevimli sahiden ehe ehe kendi kendine oyun oynuyor köşede annesinin yanında bende gubidiklik yaptım niye yaptıysam! benim neyime lan cocuğa sevimlilik yapmak .. önce fal taşı gibi açtı gözlerini ağlayacak sandım ama keşke ağlasaydı lan! keşke ağlasaydı! sonra o bıdık ağzından anni bu ne? sorusu çıktı .. anne bu ne? evet sayın okuyucu ( artık kimsen ) ... soru garip ama dahada garip olan annesinin cevaplamasıydı lan insan "abi bak kızım hanimiş abisi falan der lan"" cevaplamadı lan! ne lan buzdolabımıyım ben?
    - anni bu ne ?
    - buzdolabı kızım..
    - neden?
    -....
    tarzı gelişir bu tip cocuk diyalogları bir buzdolabı kadar değerim yok mu lan?
    "ahukarakihoho" efektiyle alperde dışarı kaçtı kaldım dımdızlak orda baktım sıranın bana gelmesine 5 kişi kalmış biraz iyi hissetim kendimi
    allahım sana geliyorum tut beni modunda takılırken tanrı bana onu yolladı takım taklavat sincap amca!! evet adı budur.. ehuehe amcam gayet karizmatik takım elbise falan geldi şöyle bi içeriyi süzdü sonra direk vezneye gitti "oooh torpil olayları galiba sanırım işini cırt diye halledicek lan vaay aq vaay" diyordum ki amcam veznedeki akp bıyıklı kunduzla konuşmaya başladı.. ama bişey dikkatimi çekiyordu amcam konuştukça kafasını o çük kadar deliğe yaklaştırıyordu ve konuşmanın sonlarına doğru kafasını oradan içeri sokmuştu! lan ahahha böle kafayı komple oradan içeri sokmuştu bi an la fontaine nin bir hikayesini etli kemikli canlı izlerken buldum sincap amca ve kunduz o sırada içeri giren alpere gösterdim öküzler gibi güldük wallahi bi çok teyzenin "terbiyesiz" "bak bak hiç aile terbiyesi almamış eşşek sıpaları" ve "gözü kör olmayasıca" bakışlarına mağruz kaldık ama olsun
    sonra sıra bana geldi gittim başka bi veznedeki adamın yanına karşısında durmama rağmen adımı böğürdü suratıma "tamam abi bagırma geldim dedim "yaşlılar ya duymuyorlar sorma kardeş ya pardon" dedi.. o an nedense uyuz oldum elemana ne demek lan yaşlılar! olabilir insanlık hali sanki uzaylı tüm yaşlılar.. "duymuyorlar lan illa öküz gibi böğürmen mi lazım? sende yaşlanacaksın götatan yoksa gençlik iksirimi içiceksin" diyesim geldi.. şöyle bi baktım nedir lan bu insanların çektikleri dedim .. ben 23 yaşındayım canım çıktı bi saatte bu insancıklar napsın.. pişman oldum lan hepsi bi annanem bi babanem gibi geldi işimi halletikten sonra bana "arkelojik okuyorsun demek aç kalacaksın" diyen teyzeye yanındaki başka bi teyzeye kek tarifi verirken iyi günler diledim elini öptüm.. bana anne bu ne diyen bıdırığın kafasını okşadım gene korku dolu baktı bana ama olsun , annesinin bi tebbesümle baktığını gördüm bize.. sanırım işimi halletmenin verdiği gazında bunda etkisi var yalan olmasın şimdi.. sincap amca gene kasım kasım otururken gene güldüm ona sonra koşarak kaçtım oradan ehehe
  • ortalikta dolanan bir ppt dosyasından :

"eğer bu arazinin imar plan tadilatı satıştan önce yapılmış olsaydı arazinin fiyatı en az 1,5 belki de 2 milyar dolar olurdu.

bu para da inim inim inleyen sosyal güvenlik sistemine girerdi.

plan tadilatı satıştan sonra yapıldığı için bu para doğan‘ın cebine girecek.

şimdi emekli sandığı'nın sözleşmeden doğan haklarını kullanmak için dava açması gerek.

dulun yetimin hakkını, açgözlü gözü açıklara yedirmemek için."

(bkz: istanbul hilton)
  • bir insana "11 yıl 05 ay hizmetiniz vardır.
    8 yıl 7 ay daha çalışmanız halinde ve 51 yaşınızda (21 yıl sonra) emekli olabilirsiniz." diyebilen bir sandık. biz de sandık ki yirmi sene çalışınca bu sandığı açacağız.... peh...

21-8=13 ise bu boşa geçmiş yahut geçecek 13 yılın hesabını kim kimden sormalı? sekiz sene daha çalışıp sora işi bırakıp aç mı dolaşması gerekiyor bu insanın... *

hayır hazretlerin açıktan emeklilik gibi çılgın bir fikirleri var. o durumda fiilen 61 yaşını doldurmuş olmanız gerekiyor sandıklanabilmek için...

(bkz: tabutta emeklilik)
  • ilgili kişiyi emekli sanma hali. cümle içinde kullanalım:
    inanç emekli sandığı kişilerden hoşlanmaz, emekli sanmadıklarına ise sevgiyle yaklaşır.
  • tam tamına 24 dakika 45 saniyelik olan çağrımı hala cevaplamayıp, cevapsız bırakan lanet ötesi, sömürgen kurum.
    edit: 2 haftadır sabah 9:00 akşam 17:00 arası her saat arıyorum ve hala ulaşamadım, bir operatör bile telefonu açıp sormadı. insaf artık diyorum.
  • yarı resmi kuruluşlarda ve bankalarda çalışanların tabi olduğu ve sağlık primlerinin aktarıldığı kurum.
  • sadece devlet memurlarının değil bazı özel sektör kurumlarının da sosyal güvenlik uygulaması olarak kullandıkları bir sistem.

fakat özel sektör emekli sandığı için maaşınızdan yapılan kesintilerin tam akıbeti belli olmayabiliyor. başka bir kuruma transfer olduğunuzda ve bu kurum size sadece sgk güvencesi sağlıyorsa daha önce çalıştığınız özel sektöredeki kurumun emekli sandığına yapılan prim ödemeleriniz hizmet birleştirmesi adı altında sgk hesaplarınıza aktarılır deniyor ama bu birleştirmede gün sayısı mı esas kabul ediliyor yoksa ödenen tutar mı burası belli değil diye biliyorum!

sgk'ye gittiğinizde ise size sadece ''başvurun hizmet birleştirmesi yapalım'' deniyor. içerik hakkında bilgi verilmiyor malesef!
hesabın var mı? giriş yap