37 entry daha
  • antrenörlük kariyeri henüz barcelona'nın altyapısında geleceğin yıldız futbolcuları carles puyol, xavi, andres iniesta ile top koştururken başlamıştır. orta saha pozisyonunda top tepen arteta a takımda kendi pozisyonunda oynayan pep guardiola'yı meraklı gözlerle izlemiştir zannımca. izlemenin yanı sıra guardiola'nın antrenmanlarda bobby robson ile takımın nasıl oynayacağı ve kimin hangi rolü üstleneceğine dair fikir alışverişlerinede illa ki kulak misafiri olmuştur. işte o dönemde başlayan liderlik ve taktik bilgisini geliştirmek için baya bir beklemesi gerekiyordu zira ne barcelona kendisine şans verdi ne de kiralandığı veya transfer edildiği takımlarda kendini gösterebildi. dönüm noktası ise cüzi bir miktar karşılığında transfer olduğu everton takımı ile yaşayacaktı. everton'da adeta kendini bulan premier lig'in pek alışık olmadığı ispanyol pas makinesi tipinde bu topçunun kariyeri artık önündeki 8-9 yıl boyunca yukarı bir ivme ile yükselecekti. 6,5 yıl geçirdiği everton takımında simge isim haline geldikten sonra transfer sezonunun son günü arsenal ile sözleşme imzaladı. otuzlarında adım attığı bu kulüp prime döneminde bile milli takıma girememesine rağmen onun orta saha denince akıla gelen futbolcular arasına sokacaktı. göz kamaştırıcı üç sezonda arsenal orta sahasını toplayan, hücumu ve savunmayı organize eden saha içindeki ikinci teknik direktör görevini yapmıştır. zaten kupasız geçen uzunca bir kariyerden sonra üç sezon içinde üç kupa ile sonunsa bu zevki tadabilmişti.

    kader bu ya zirve* döneminde yani dördüncü sezonunda geçirdiği ilk sakatlık ile birinci yarıyı ikinci sakatlık ile de sezonu kapatınca bir daha kendini toparlayamadı ve arsenal'in kalsik müzmin sakatlar kervanına premium abone oldu.

    2016'da seneler önce altyapı küçük bir çocukken belki idol olarak gördüğü bir gün onun yerinde aynı formayı terletebilmeyi hayal ettiği pep guardiola'nın yanında asistan menajer olarak teknik ekip kariyerine başladı. guardiola arkasınsa ikinci beyin hatta ikinci bile değil yardımcı bir beyin olaral hem stajını yaptı hemde tarihin en büyük menajerlerinden birinden futbol felsefesini geliştirme fırsatı buldu.

    ve 18 aralık 2019. kupalar kazandığı, kaptan olarak sahaya çıktığı ve gönül bağı bulunan arsenal ile geç kalınmış olsa da sonunda anlamış ve ilk önce oyuncu sonra kaptan ve en son olarakta teknik direktör olaral emirates'in kapılarından girme şansını yakaladı. benim kendisinden beklentim yüksek zira şahsi düşüncem en iyi teknik direktörlerin orta saha hatta özellikle defansif orta saha mevkilerinde oynamış futbolculardan çıktığıdır. bunun yanı sıra zaten üst düzey olan oyun anlayışını bu işin üstadı pep guardiola'nın yanında katlayarak arttırmış olduğunu düşünüyorum.
162 entry daha
hesabın var mı? giriş yap