• düşmanın bile başına gelmemesi istenen olaylardan. en basiti doğa standartlarına ters olup kaldırılması bir o kadar zordur tahminimce. yaşayana sabırdan çok daha fazlası gerekli olacaktır.
  • eğer eşin ölürse, dul olursun. eğer bir çocuksan ve ebeveynlerin öldüyse, yetimsindir. ama çocuğu ölen anne babayı ifade edecek hiçbir kelime yoktur. belki de bu, adı konulamayacak denli korkunç bir şeydir. *
  • hz. muhammed'in, kendi öksüz ve yetimliğine ilaveten, hayatı boyunca tam altı kez yaşadığı acı.
  • evlerden ırak. allah korusun. annemin de dediği gibi "allah sıralı ölüm versin."
  • allah sırayı bozmasın..
  • ne kadar acı bi durum ama bu psikoloji ile yaşamak çocuğunuzun ve kendinizin hayatını mahvetmekten başka bi işe yaramayacaktır. onun için yapılacak olan sizden bi parça olan o sevgi pıtırcığı ile her anı doya doya yaşamaktır...
  • en büyük duygusal acıdır.
  • 8 haftalik anne karninda idi yavrum.
    6 haftalikken duyamadik kalp atisini. bekledik. daha gelismemistir kalp dolasimi dedik ama nafile. bugun tam 8 haftalikken kadin dogum doktoru ultrasonla bakarken emin olamadi. du bakalim emin olalim dedi. alttan transvajinal usg ve dopler ile bakti. yavrucagimizin dolasim sistemi ne yazikki gelismemisti. ıntrauterin ölüydu yavrum canim evladim. esimin hissettikleri, dizlerimin ve bacakalrimin titremesi, aglamamak icin kendimi zor tuttum zira 2 dakka sonra esime destek olmali ve guclu olmaliydim. aglamadim hic. sadece gozlerim islandi. halen gucluydum. ya hep ya hic kurali derler ya... sonra kiz kardesim ve annem geldi. kiz kardesim belliki aglamis gozleri kipkirmizi. ıste o zaman odadan kactim ve hungur hungur agladim. allah bi kez daha yasatmasin.
  • allah düşmanı'ma vermesin böyle bir şeyi. hele bir de intihar haberleri hepten mahvediyor beni. aşağıda ki replikte, gerçekliğiyle baştan sona derin yaralamaktadır beni.

bir baba için evladının ölümünden daha kötü tek bir şey olabilir. o da onun ölmek istemesi.”

(bkz: içimdeki deniz)
  • en son eski başbakanlarımızdan mesut yılmaz'ın da yaşamış olduğu acıdır.

benim annemin de yaklaşık 25 yıl önce yaşadığı acı. kardeşim kalbi delik doğdu ve 6 günlükken vefat etti. tabi ben 12 yaşında olduğum için pek birşey anlamamıştım. kaldı ki benden sakladılar. kardeşimi hiç görmemiştim. o günlerden aklımda kalan tek anı annem ve babamın birbirine sarılıp hüngür hüngür ağlaması olmuştu.

ayrıca (bkz: evlat acısı)
hesabın var mı? giriş yap