• göz göre göre darbeli matkapla yıkılan yüzlerce yılın eseri. aklım almıyor artık bunca cahilliği, tarih bilmemezliği, nankörlüğü ve vatan hainliğini. neden ya? gerçekten bu ülkeyle ne derdiniz var sizin de işe değer verecek insanların elinden alıp utanmadan bunları yapabiliyorsunuz? hiç mi vicdanınız sızlamıyor?

işin kötüsü hayatında şantiye görmemiş, restorasyon görmemiş adamların twitterda ya da orada burada gelip "caaağnım duvar deeel orası, sonradan yapılmış sıvalı niteliksiz kısım" demesi. benim gerizekalı, vatan sevgisi olmayan vatandaşım hemen aklıyor yapılan pisliği. al bak burada galata kulesinin taşıyıcı duvarlarının planı var, nerenin yıkıldığı da görülüyor açık açık. sizin niteliksiz dediğiniz duvar aslına uygun restorasyon ile yapılan 700 yıllık bir ek en en kötü ihtimalle ki öyle de değil. ekler bu kadar kalın taşıyıcı duvarlar halinde uygulanmadı. adam gelmiş hala diyor ki sultanahmet'in yakınında da konser verdiniz. utanmadınız. lan ne alaka gerizekalı? sultanahmet'e darbeli matkapla mı daldık? kervansaray'a klima ünitesi mi taktık? hasankeyf'i bi yokettik? sümela manastırı'nın duvar resimlerine mi zarar verdik? tarihi camiye pimapen mi taktık? daha onlarca pislik daha onlarca vicdansızlık sayarım.
    sizin zihniyetinizden de, oy verenlerden de, aklayanlardan da tiksiniyorum. içinizde bırakın vatan sevgisini, insan sevgisi, tarih sevgisi, kültür sevgisi ve en ufak bir saygı kırıntısı yok. bütün bu yapılanlar dilerim fitil fitil burnunuzdan gelir. yaşamaktan nefret ettirdiniz, gezdiğim sokaktan, aldığım eğitimden tiksindirdiniz. allah hepinizin toptan belasını verse de biz değil doğa ve kültür varlıkları rahat bir nefes alsa.
  • ümit yaşar oguzcanın cok fena bi şiiridir, as follows :

galata kulesi
    6 haziran 1973
    piril piril bir yaz gunuydu
    aydinlikti, guzeldi dunya
    bir adam dustu o gun galata kulesinden
    kendini bir anda birakti bosluga
    omrunun baharinda
    butun umutlariyla birlikte
    paramparca oldu
    bir adam dustu galata kulesinden
    bu adam benim oglumdu

gencecikti vedat
    isil isildi gozleri
    ici
    butun insanlar icin sevgiyle doluydu
    cikti apansiz o donulmez yolculuga
    kendini bir anda birakti bosluga
    sondu gunes, karardi yeryuzu butun
    zaman durdu
    bu adam benim oglumdu

"acarken ufkunda guller alevden"
    cikti, her gunku gibi gulerek evden
    kimseye belli etmedi icindeki yangini
    yurudu, kendinden emin
    sonsuzluga dogru
    galata kulesinde bekliyordu ecel
    bir fincan kahve, bir kadeh konyak
    olum yolcusunun son arzusuydu buydu
    bu adam benim oglumdu

kucucuktu bir zaman
    kucagima alir ninniler soylerdim ona
    uyu oglum, uyu oglum, ninni
    bir daha uyanmamak uzere uyudu vedat
    6 haziran 1973
    galata kulesinden bir adam atti kendini
    bu nankor insanlara
    bu kalles dunyaya inat
    simdi yine bir ninni soyluyorum ona
    uyan oglum, uyan oglum, uyan vedat.

umit yasar oguzcan
  • yatak odamda duran her gece 3.30 gibi söndürdüğüm bi lamba gibidir benim için.
  • bir rivayette benden;
    derlerki kavusamayacak sevgililer galata kulesine cikamazmis. siz cikmak istesenizde kader ne yapar ne eder engel olurmus.
  • tepesine çıktı mı insan, o manzarayı görür ve kendini nasıl bırakmaz boşluğa? her seferinde buna mı şaşırsam, kendilerine mi hayran olsam bilemiyorum. kız kulesi kadar yalnızken üstelik. hanginiz değilsiniz?

hazerfen haklı, siz değilsiniz.
  • bazı günler kendisine sarılasım geliyor.
  • """""" ¦ """"""
    """"""/\ """"""
    """""/---\"""""
    """"/------\ """"
    """/---------\"""
    ""/------------\""
    "/---------------\"
    {}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
    []-[]-[]-[]-[]-[]-[]
    ¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬

en eski fotoğrafları
    1852 *
    1853 *
    1854 *
    1855 *

aynı zamanda bu fotoğraflar istanbul sınırlarında çekilmiş ilk fotoğraflardandır.

1865-1965 arasında yaklaşık 100 yıl boyunca kulenin külahının olmadığını da hatırlatmış olalım bu vesileyle.
  • birine aşık olmak için en güzel yerlerden biriymiş bu kule. birinin de size aşık olmaya başlaması için de aynı şey geçerli, yani aşık olmak ideal bir yermiş efendim şu yaşımda bizzat tecrübe ettim.

dostça bir hatırlatma: aşık olma potansiyeliniz olan birisiyle buraya çıkıyorsanız giriş biletlerinizi saklayınız. ilişkiniz açısından en güzel anı nesnesi olabilecek bu kağıtları yanınızdaki kişinin alaya almalarına aldanıp çöpe felan atmayınız. *

edit : evlenme teklifi yapmak için de gayet uygun bir yermiş. yalnız kule kısmı biraz dar olduğu için elinizde yüzükle diz çökmek pek kolay olmuyor. :)
  • sırtımda bir adet dövmesi olan muhteşem yapı. istanbul'u istanbul yapan yegane şey fikrimce.
    ve içinde olup istanbul'u izlemektense dışında kalıp o'nu izlemeyi tercih ederim.
  • dün gece polislerin insanları döve döve kovduğu / polis arabasına zorla soktuğu mekandır. artık orada da yerlerde oturup içilemiyor, allah belanızı versin lan.. tiksiniyorum dininizden, badem bıyıklarınızdan, ayak kokmuş camilerinizden..
hesabın var mı? giriş yap