• semantik, epistemolog. ortaçağda yaşamıştır. kimi kaynaklar hermetik felsefeye ve büyüye duyduğu sempati yüzünden kimisi de copernic sistemine inandığından yakılarak idam edildiğini yazar.
 • 16 şubat 1600 tarihinde roma'da bir meydanda dili koparıldıktan sonra yakılan özgürlük savunucusu.
 • "evren sonsuzdur" diyerek gözümüzü gönlümüzü açmış bilge insan.
 • onbir yaşında mantık ve diyalektik öğrenimine başlamıştır. o yaşlarda aristo'nun eserlerini arkadaş toplantılarında okuduğu rivayet edilir. daha onbeş yaşına yeni vardığında engizisyona hakkında yüzelli'yi aşkın suç duyurusunda bulunmuştu bile. kırkbeş yaşına geldiğinde dostlarından birinin ihanetiyle yakalanmış, 2555 gün ve 2555 gece sular altındaki bir hücreye, kurşundan "i piombi" zindanına konulmuş sonra da roma'nın ünlü meydanı campo de fiori'de yakılmıştır.
 • iflah olmaz bir radikal.. avrupanın üretkenlikten ve yasaklardan kırıldıgı bir dönemde düşünceleri uğruna ölümü göze almış olan ne ketum bir insan oldugu tam olarak bilinmeyen şahıs.. aristo mantıgını reddetiği ve hırıstiyanlık öğretilerini dogru bulmadıgını dile getiren ilk felsefecilerdendir..yıllarca sivri dili yuzunden sebep oldugu tartışmalardan dolayı avrupayı şehir şehir dolaşan bir simyacıdır aynı zamnada kendisi.. ama herşeyden önce bir idoldür.. avrupada bir ilktir..düşüncelerinin ve ebedileşmenin ölümlü bedenden daha önemli olableceğini kestiren ilk avrupalıdır.. yeni duyguların adamıdır..ikinci agızlara bakılırsa ölürken izleyenleri korkaklıkla suçalayan bir gözüpektir..ama sonu nasıl olmuştur diye sorarsanız kazıga oturtulmuş ve sonrasnda cesedi yakılmıştır..tüm avrupaya hayırlı olmuştur insallah..
 • erhan gökgücü tarafından yazılıp yönetilen ve istanbul devlet tiyatrosu'nun 2004-2005 sezonundaki yeni oyunlarından biri olan tiyatro eseri.

  http://www.istdt.gov.tr/…sp?lngtype=0&lngplayid=231
 • kendisinin ne tarzda bir yasam surdugunu ve hayatinin sonlandrilmasina neden olan mahkeme sureclerini detayli bir sekilde anlatan 70 lerin basinda cevrilmis bir italyan filmi mevcuttur.filmin adi da giordano bruno dur zaten.
  ilginc baslasada pek ustaca ilerleyemeden seyirciyi sikintiya bogar.ne ennio morricone nin muzikleri ne charlotte rampling in kisa ve oz goruntuleri,nede anlik bir esintiyle gelip gecen serra yilmaz filmi ilginc kilar.
 • bilimsel düşünceleri yüzünden öldürülen ilk insan olmasının yanı sıra, öldürüldüğü yere anıtı dikilen bilim adamı/keşiştir.
 • (1548-1600) tarihleri arasında yaşamış filozof.
  aristotelesçi kapalı evren görüşünden ilk sıyrılanlar arasında yer alan italyan filozof, kopernik'in tezini savundu. evrende, dünya'dan başka birçok gezegenin bulunduğunu söyledi. aykırı görüşler beslediği için roma'da kazığa bağlanıp, diri diri yakıldı.
 • "giordano bruno - and the hermetic tradition" isimli kitapta frances a. yates tarafindan güzelce anlatilmis olan sahis.
hesabın var mı? giriş yap