• james bond filmlerindeki kötü karakterlerin evlerine benziyor. beğendim.
  • son yıllarda gördüğüm en iyi tasarım. mimarlık öğrencilerine ders olarak okutulabilir..

görsel
    görsel
    görsel
    görsel
    görsel
    görsel
    görsel
    görsel
    görsel
    görsel

https://www.archisearch.gr/…ape-by-krak-architects/
  • inşa edilmemiş, görselleri render olan, güzel bir photoshop post production u ile gözü kandırmış projedir. inşa edilirse hoş olur
  • etrafı çevrili değilse 1 haftada hayvanat bahçesine dönecek ev.
  • bu mecrada değer görmeyeceği gibi dalga malzemesi yapılacak evdir.

türk insanının ekseriyetle estetiğe gerekli önemi vermediği çok açık.
    milyonluk evlerin içi, gecekondudan hallice döşenmiş.

bu evle ilgili şurası şöyle olur, burası böyle olur bir sürü yazar çizer şimdi yurdum insanı ama kimse manzaranın tüm dertleri silip süpüreceğini belirtmez.

tek kelimeyle muazzam bir tasarım. fethiyede de buna benzer manzarası olan ama mimarisi olarak bambaşka köşe bir tasarım görmüştüm. şöyle bir yerde yaşamak için her şeyimi verirdim.
  • dune filminden firlamis gibi mekan. yalniz 3 saatte bir supurulmesi gerek. orda tozdan copten durulmaz
  • mimar bir arkadaşım var, aslen antepli, yıllarca yurt dışında yaşadı, hatta yurt dışında aldığı ödülleri falan var. neyse, antep'in zenginlerinden biri bir villa çizmesi için arkadaşla anlaşıyor.

bizimki haftalarca uğraşıp otantik antep mimarisinin modern yorumu denebilecek bir villa tasarlıyor, evin eşi benzeri yok, harika bir tasarım. işi müşteriye sunuyor ve adamın tepkisi "sik gibi olmuş, böyle villa mı olur amk?" oluyor.

arkadaş dönüyor, birkaç gün içinde 4 duvar, üstüne çatı, çocuk resimlerinde bacası tüten ev olur ya, onun gibi bir tasarımla müşteriye gidiyor ve adam işte villa dediğin böyle olur diyor ve o tasarım inşa ediliyor.

kısacası mimari müşterinin zevki kadar mimaridir, çomarın bu kadar çok olduğu bir ülkede gelişmesi beklenemez.

not: başlıkta bahsi geçen tasarım bence harika olmuş.
  • ex machinadaki eve benzeyen ev.
  • ilgisi olanlar için ülkemizde yıllardır var olan ve benzer konseptteki cami:

(bkz: sancaklar camii)
  • şimdi bu evin tüm yapısökümünü bir kahve eşliğinde mimarından dinlemek vardı.

tanım: sanat eseridir.
hesabın var mı? giriş yap