• hın-hın savunma taktiği ile rakibe aman vermeyen ve karşısına çin seddi gibi duvar örebilen, bu defansif yönüyle rakiplerine göz dağı veren tensai defansif bir basketbolcu da olur kendisi. bu hareketini küçükken ben yapmaya kalmıştım da bel fıtığı oluyordum iyi hatırlarım o günü. o yüzden sakuragi gibi tensai olmak çok daha başka bir şey bu dünyada.
  • gelmiş geçmiş en büyük basketbol dahisidir.

üstünden o kadar yıl geçmesine rağmen televizyonda yayınlanan serisini internetten indirip, 101 bölümünü de bir solukta izlediğim slam dunk çizgi filminin baş karakteridir.

kaewe rukava ile olan rekabeti aradan 10 sene geçse dahi hala güldürebiliyor.

maçlardan bir maç hanamichi rakip şut potaya giderken sıçrayıp topa müdahale eder. basketbol kuralları gereğince top inişe geçtikten sonra dokunduğu için basket geçerli olur. hanamichi elbette bunu anlayamaz uzunca bir süre. ama hakem ve seyircilerin ağzı açık kalır. hakemin ağzından "bunca yıllık hakemim. nba dışında ben böyle bir şey görmedim hacı" gibi abartının dibine vurulan bir cümle duyulur. sonra hanamichi sinirlenir. gider smacı vurur rakip potaya. skor 2-2 dir. hanamichi hemen rukava' nın yanına gider "vay be shohoku nun bütün sayılırını ben attım." der. böyle de bir picdir. ancak sessiz sakin, buz adam tavırlarıyla takılan rukava "evet rakibin tüm sayılırını da sen attın" der. devamında tabi ki gorilin yumruğu hanamichimizin kafasında patlar.

hey gidi hey.
  • turuncu sacları, kade'yle atışmalarıyla çocukluğumun basketçisi. süper kahraman. ama en çok kopartan hareketi ''hım hım hım hım hım'' şeklinde topla yapmaya çalıştığı harekettir, amacı sadece kızları etkilemektir.
  • internette dolaşan iddianın aksine gerçek bir karakterden esinlenmemiştir. hatta onun fotosu diye dolaşan foto yoshiki adlı japon sanatçıya aittir. aha da kanıtı:

http://nihongaku.wordpress.com/…tlegged-beginnings/

bu da çakma hikaye ve foto:

http://taorinpoako.blogspot.com/…ichi-sakuragi.html

bununla beraber, ciddi ciddi dennis rodman'dan esinlenmiş bir karakter olduğunu da düşünmüyor değilim. şutlarının isabetsizliğinden bloklarına, ribaunt alırken ve topu bloklarken yaptığı hareketlerine kadar rodman'a öyle benzemektedir ki. hele kızıl kafasını da değerlendirmeye dahil edersek bu durum daha bir net hale gelecektir sanırım. lakin işin şahsıma garip gelen tarafı taa 1990 da başlayan manga serisinin yapımcıları o vakitler detroit pistons'ın bad boys 5'inden biri olan rodman'ın chicago bulls'da oynayacağını tahmin edebilmiş olmasıdır, zira hanamichi'nin shohoku'su chicago'nun lise versiyonudur!

ayrıca şahsi kanaatime göre gto'dan sonra en komik ikinci anime karakteridir. ama bu çok normaldir, çünkü o tensai baskettoman sakuragi hanamichi'dir.

edit: yoshiki'nin sitesindeki link öldüğünden dolayı başka bir kaynaktaki kanıtla değiştirdim. güvenle içiniz.
  • kariyerindeki ilk üçlüğünü attığı bölüm show tv'nin yayınladığı son bölüm olmuştur. yeni bölüm gelmeyince çok üzülmüştüm hala da özlerim hanamiçi'yi. ilköğretime giderken öğle yemeklerine denk gelirdi yayınlanma zamanı. bundan sonra kar beyazı kar beyazı diye kızların külotlarına bakmaya çalışan bir veledin çizgi filmi daha yayınlanırdı ama hatırlayamıyorum şimdi adını.

edit: 2. çizgi filmin adı çiko imiş. yardım eden arkadaşlara teşekkürler.
  • kafaya smaç basmada oldukça usta olan tensai basketbolcu.
  • bir basket maçı sırasında yaptığı totem hala aklımdan gitmeyen çizgi film kahramanı.

söz konusu totem tam olarak şöyledir; rakip takımdan hanamiçi'nin uyuz olduğu eleman serbest atış atacaktır, ve bunu sayıya çevirmesi halinde bizim takım maçı büyük ihtimalle kaybedecektir. hanamiçi ellerinin bileklerini birleştirerek ellerini -eller ters yöne hareket edecek şekilde- sallar ve "kaçır kaçır kaçır kaçır kaçır" demeye başlar içinden. velhasıl rakip oyuncu serbest atışı kaçırır, olaylar gelişir ve bizim takım maçı alır...

hatırladığım kadarıyla saf, iyi kalpli ve bir o kadar da hırslı bir oyuncudur.
  • turnikeye çıkacağım derken de panyaya kafayı gömmüşlüğü vardır ve bunu aşık olduğu kıza (gorilin kız kardeşi) hava atmaya çalışırken yapmıştı.

bir bölümde de gorilin masasına bir kasa muz koyup kaçmıştı hehe.
  • kollarını dirseklerini kadar şortun içine sokup kös kös kenara çekilmesine hasta olduğum anime karakteri.

bir de katil gözler muhabbeti vardı ki unutulmaz.
  • karpuz atar * gibi serbest atış atan anime ve manga dünyasının gelmiş geçmiş en deha oyuncusu. nick bailey kendisi ile gurur duymaktadır.
hesabın var mı? giriş yap