• yazmayın efendim, çok net söylüyorum yazmayın artık bu okulu. ağzı yanan birisi olarak söylüyorum yazmayın bu okulu. 4 sene önce ismine kanıp yazdım bu okulu, tabii daha neyle karşılaşacağımı da bilmiyordum, kan aldılar kan. hogwarts öğrencisine verir gazı, verir gazı; sonrasında sınavlarla,hocalarıyla (3'ün 1'inde profesör snape hele, dönemde geçen 5-10 kişi olur genelde) kan alır, kan. eşek gibi çalışıyorum, köpekler gibi, ancak 70 alıyorum ki 65 geçme notu oluyor. bir sürü gereksiz bilgi, elit okul ya. çoook idealistseniz uğrayın buraya. iş garantisi var demeyin. saf saf ''büyücü olucam ehe mehe.'', ''iyi para var hiç olmadı kötü büyüden korunma hocası olurum.'' falan demeyin sakın. ben de öyle dedim, şimdi çok pişmanım; ay temmuz son oldu, bizim okul ancak tatile girebildi. son kez söylüyorum, yazmayın arkadaşım bu okulu. gidin pdr yazın, ne bileyim kara elmas matematik'i yazın, gidin öğretmenlikleri yazın. sonra pişman olursunuz böyle.
  • j. k. rowling'in ortaçağ simyasındaki dört ana elementten ve britanya'nın dört ana bölgesinden(ingiltere, galler, iskoçya ve irlanda) esinlenerek dört binaya böldüğü okul.

rowling bunu pek gizlememiş gerçi ancak ufak bir ada tarihi bilgisi ve kitapları tekrar okuyup biraz düşündükten sonra daha çok ortaya çıkıyor.

örneğin gryffindor binası, kurucusu godric gryffindor'un önderliğinde anglo-sakson ingiltere bölgesini temsil eder. godric eski bir sakson ismi. gryffin(kartal başlı aslan) + d'or(eski frankça "altından yapılma") ismi ise altın bir griffin anlamı taşır(müdür odasının girişindeki altından griffin heykeli.) sarı(armacılıkta altın) ve kırmızı renkler ingiltere'nin geleneksel renkleri. kırmızı cesaret, yiğitlik ve fedakarlığı(7.kitap) altın da cömertliği ve paylaşımı simgeler. hepsi de gryffindor özellikleridir. (bkz: ingiltere amblemi: görsel)

seçmen şapka gryffindor için "bold gryffindor, from wild moor" ifadesini kullanır. kasvetli kırlık bölgeleriyle(moor) ünlü west country ingiltere'dedir. godric'in köyü godric's hollow'un da west country'de olduğu belirtilmiştir.

binanın elementi ateştir. bu aynı zamanda kitabın west countryli yazarı rowling ve harry'nin de ortaçağ astrolojisindeki doğum elementidir. ayrıca yine ortaçağ simyasında ateş ejderhalarla özdeşleştirilir. ingiltere'nin koruyucu azizi st.george, inanışa göre ejderha öldürmesiyle ünlüdür.

hufflepuff binası komşu galler bölgesini temsil eder. renkleri sarı ve siyahtır. galler'in bayrağında bu renkler yok gerçi ancak galler'le ilgili başka bir bayrakta var: koruyucu azizleri st.david'in bayrağı siyah zemin üzerine sarı bir haçtır.
    (bkz: aziz david bayrağı: görsel)

hufflepuff galler'de bir zamanlar kullanılan bir soy ismiydi. mütevazi, kendi halinde, çalışkan, sadık(ingiltere'yle fazla dalaşmayan) ve rekabet huyu pek gelişmemiş bir binadır.

hufflepuff'ın elementi topraktır. bu da toprağı sürekli kazmasıyla ünlü porsuk hayvanıyla sembolize edilir. ayrıca kurucusu helga hufflepuff'ın yetenekleri daha çok bitkibilim ve toprakla ilintilidir. zaten potter dönemindeki bina başkanı profesör sprout da bitkibilim hocasıdır. hufflepuff öğrencileri daha çok bu alanda (toprak, bitkiler, yaratıklar) başarılı olmaya yatkındır.

seçmen şapka, "sweet hufflepuff, from valley broad" diye tarif eder hufflepuff'ın memleketini. geniş vadileriyle bilinen galler aynı zamanda kömür madenleri ve tarlalarıyla da ünlüdür. kömür(siyah) ve buğday başakları(sarı) da yine toprakla ilgili materyallerdir.

ravenclaw ise iskoçya'yı temsil eder. kurucusu rowena ravenclaw ismiyle cismiyle tam bir iskoçtur. bina renkleri tıpkı iskoç bayrağı gibi mavi ve bronz(armacılıkta gümüş, beyaz) renktedir. hatta isim açısından da iskoçya'nın kelt ve germenik karışımını görürüz(rowena keltçe, ravenclaw ise germenik "raben+klaue" sözcüklerini taşır).

seçmen şapka ravenclaw için "fair ravenclaw, from glen" der. glen sözcüğü iskoç keltçesinde "derin uzun vadi anlamını taşır ve bu kelimenin akla getirdiği ilk yer de yine iskoçya'dır. binanın elementi havadır. hava elementi kartalla sembolize edilir. tıpkı tüm adanın coğrafi olarak en yüksek yerinin iskoçya olması gibi hogwarts'ın da binaları arasında en yükseği ravenclaw kulesidir.

binanın öğrencilerinde aradığı en önemli özellikler akıl, bilgelik, teknik ve öğrenme kabiliyetidir. aynı yetiştirdiği mühendis/mimar, taş ustaları ve iktisatçılarıyla ünlü iskoçya gibi.

ilginçtir, ravenclaw aynı zamanda bir fransız okulu olan beauxbatons ile de görsel olarak bağlantılıdır. beauxbatonslar hogwarts'ı ziyaretlerinde ravenclawlar'ın masasında otururlar. yolculuk araçları uçan bir atlı arabadır(hava). üniformaları mavidir. iskoçya ve fransanın tarihsel bağları ve ingiltere ile düşmanlık ya da ittifakları düşünüldüğünde beauxbatons da görsel olarak ravenclaw'a yakındır. frank kralı charlemagne'ın gümüş kartallı mavi-bronz kalkanı da ravenclaw ortak salonuna asılsa pek sırıtmaz: görsel

son olarak slytherin binası ise ingiltere'nin bin yıllık muhalifi ve 'baş belası' irlanda'yı temsil eder. ana rengi irlanda'nın ulusal rengi gibi yeşil, konumu da salazar slytherin'in diğer üç kurucudan ayrı olması gibi adadan ayrıdır.

slytherin için seçmen şapka "shrewd slytherin, from fen" der. "fen" hem bataklıklarıyla ve sulak arazileriyle ünlü irlanda için kullanılır hem de irlandalı vatanseverler için kullanılan deyim "fenliler"dir. binanın elementi elbette ki sudur.

adaya anglo-saksonlar'ın ilk gelişinden beri hep başına buyruk olan ve kendi kültürlerinden pek de şaşmayan irlandalılar, aynı salazar slytherin gibi birlikten ayrılmanın ve bağımsızlığın mücadelesini vermiştir.

yeşil renk geç ortaçağa kadar avrupa'daki bayraklarda kullanılmamıştır, çünkü müslümanların, yani düşmanın rengidir. hogwarts kurulduğunda fatımiler'in elinde olan ispanya'da da politik renk yeşildi. salazar ispanyol kökenli bir isimdir. peki kendisi de oradan mı geliyordu? bilmiyorum. belki bu rengi sırf o sıralar korkulan bir düşmanın rengi olduğundan belki de su elementini temsil eden sıvı iksirlerin ve yılanların sembolik rengi olduğundan kullanmıştır. ama bir şey kesin, o da yılan sembolünün irlanda için bilinçli bir seçim olduğu.

irlanda'nın koruyucu azizi st.patrick yılanlara olan hakimiyeti ve yılanları irlanda'dan çıkarması ve oranın halkını korumasıyla bilinir. çataldili konuşan salazar slytherin'le ortak bir özellik. yılan ayrıca binanın elementi suyla da ilgilidir. basilisk bile sırlar odası'ndan su boruları yoluyla dışarı çıkıyordu. slytherin binasının başkanı severus snape iksir hocası ve üstadıdır. görsel

beauxbatons'ın ravenclaw'ın görsel partneri olmasına benzer şekilde, durmstrang de görsel bir slytherin'dir. havadan gelen beauxbatons'ın aksine kendileri su altından gemiyle gelir. öğrencileri yeşil renkli okul armaları ve koyu cüppeleriyle slytherin masalarında oturur ve suratsızlıkta, meymenetsizlikte slytherinleri andırırlar. müdürleri igor karkaroff eski bir ölüm-yiyen'dir. hatta quidditch takım kaptanı viktor krum, bulgar takımında olduğu halde dünya kupası finalinde snitch'i yakalayarak irlanda'nın şampiyon olmasını sağlar.

görünüşe göre sihir bakanlığı da bir tanedir. yani britanya'nın bu dört ana bölgesinin ayrı ayrı bakanlıkları yoktur. tüm britanya vatandaşı büyücülerin hogwarts'a yazılma hakkı olduğu gibi yönetim de londra'daki bu merkezi bakanlıktan idare edilir. ancak buna rağmen her bölgenin de kendi quidditch milli takımı vardır. tıpkı muggleların irlanda, iskoçya, galler, ingiltere futbol ve rugby milli takımlarında olduğu gibi.

edit: çoktan farkedilmiştir ancak yine de düzelteyim, fatımiler'le emeviler'i karıştırmışım. her halükarda 9. ve 10.yy'da ispanya'da araplar vardı tabi.
  • playstation'da harry potter oyunlarını bırakıp sadece içinde ve bahçesinde turluyorum. lan oğlum keşke gerçek olsaydı lan. çok param olursa tuzla taraflarına replikasını yaptırıcam. niye tuzla? herkes gelemesin diye tabii ki.
  • yazdığıma pişman olmadığım okulum.

öncelikle belirteyim slytherin'deyim ama eskisi gibi "yok yea bu bulanık ezelim bunu!" tarzı muameleler yalan oldu. kimse kimseye bakmıyor. zindanlarda bir barış havası hakim. snape yerine slughorn gelince de rahatladık biraz. slytherin olacağınızı düşünüyorsanız yazın yani. gryffindor olmayın ama ezeriz yani acımadan. geçen şenliklerdeki quiddich turnuvası finalinde yine biz aldık mesela.

şenlik demişken, olum o arazide neler dönüyor bir bilseniz şenlik zamanı. dumbledore demişti "içki yok şenlik zamanı" diye, hogsmeade'den gelen kaymakbiralarını mı istersin ateşviskilerini mi hepsi karaborsada döndü, yalan yani o iş. mcgonagall bir iki kişiyi arpaya biçim değiştirmekle tehdit edip bırakmış anca.

ayrıca derslerinizi adamakıllı seçerseniz bakanlık gayet de işe alıyor yani. percy malı bile orada çalıştıysa sizin neyiniz eksik? basın f.y.b.s'lerde olağanüstüleri, bak bakalım torpile ihtiyacın olacak mı? percy de torpille girdi sanki peh...

sonra korkmayın snape'ten filan. eskisi kadar üstünüze gelmiyor. yaşlandı hacı adam, çöktü bildiğin. artık olağanüstü veriyor, bırakmaz sizi. mcgonagall da günün çoğunu kedi olarak ağaçlardan birinin altına kıvrılarak geçiriyor, o da bırakmaz sizi. sprout'un dersini zaten almanıza gerek yok, bir o at gibi maşşalah. kalan dersleri de verirsiniz en olmadı beklenenin üstünde'yle. yapılır yani.

bir de quiddich takımı herkese göre değil bak. "benim ateşoku'm var alırlar beni." diyip de gelmeyin. nicelerinin o ateşoku kçına kaçtı da çıktı o takım antremanlarından. suratına yersin bir bludger ne halt olduğunu şaşırırsın vallahi.

hogsmeade'de kızlar teklif ediyormuş da külliyen yalan. millet kaymakbirasını çok kaçırıp atmış bir yerinden o sözü namı yürüsün diye. kanmayım bunlara. karı kız peşindeysen git beauxbatons'a. sıcak memleket hem. ooh rahat edersiniz. ayrıca ortak salondan da kız kaldırılmaz, bacınız onlar sizin.

şimdilik bu kadar. daha, çok sorunuz varsa bir baykuş postası uzaktayım.
  • dumbledore bilgi'ye geçecek söylentileri yayılan okul.
  • daha önce yazmıştım, biraz daha editleyerek uzun eklemelerek yaparak tekrar yazdım.

dumbledore'un her zaman hogwarts güvenli bir okul imajı çizmesinden rahatsız oldum. ve uzun uzun açıklama gereği duydum.*

özellikle seri'nin ikinci filmi, ve tüm filmler dahil, tüm seri filmlerinde. şu repliği duyuyoruz "hogwarts artık güvenli değil" hatırlarsanız ilk dobby söylemişti. görsel tam bu sahnede söylemişti.

hogwarts'ın eski öğrencilerinden olan riddle, sırlar odasını açıp, basilisk'i serbest bırakmıştı, ve sonradan olanlar olmuş mızmız myrtle'ı öldürmüştü. ve o dönemler çok öğrenci taşlanmıştı. ama ne hikmetse dumbledore'a göre okulun güvenirliği hiç bir zaman zedelenmedi.*

bir başka şey anasını satim, hogwarts ne zaman güvenli oldu ki, hiç bir zaman güvenli değildi ki zaten. bir tutturmuşlar hogwarts artık güvenli değil, hogwarts artık güvenli değil. zaten güvenli değildi bu okul, üçbaşlı köpek mi dersin. az daha bu köpekler yüzünden harry ve saz akadaşları geberip gidiyordu. ama ne malum diğer öğrencilerin harry ve arkadaşları gibi hızlı davranıp ölmeyeceği. bu okuldaki köpekler yüzünden bir öğrencinin ölmeyeceğinin garantisini verebilir misiniz.

şamarcı söğüt mü dersin. özellikle bu ağaç, çok tehlikeli öğrencilerin yaralanmasına sebep olabilir.

hagrid'in kendince evcil yaratıkları mı dersin, şahgaga ve ejderhaları mı dersin. şahgaga yüzünden draco yaralanmıştı, hemde ciddi bir şekilde. filch'in iğrenç pislik kedisi mi dersin. aman tanrım ne değişik kediydi lan o, garip sesler çıkarıp duruyordu sabahtan akşama kadar. kırmızı gözlü tuhaf bir kedi, öğrencileri tırmıklayabilir. gene bir yaralanmaya yol açabilecek bir sebebiyet verebilir.*

ilk film de troll yaratık iri dev gibi olan shrek, kızlar tuvaletini parçalamıştı hatırlarsanız. hermione az daha ölüyordu lan, şaka maka weasley sayesinde hayatta kaldı. en tehlikeli olaydı bence, buna rağmen bizim ihtiyar dedemiz dumbledore, hogwarts her zaman güvenli bir okul desin.

yasak ormanı başka bir bela zaten. ilk film de voldemort kol kol geziyordu o ormanda. harry, yaşadığı için dua etmeli. at adamlar mı dersin, okulun müdürü olan dolores umbridge'i alıp kaçırmışlardı, bu ne cüret lan, okul müdürünü alıp kaçırıyorlar, buna rağmen hâlâ bu okula güvenli diyebilir miyiz acaba. daha bitmedi aragog gibi dev bir örümcek, yasak ormanda kendi krallığını kurmuş, ve öğrencilere hesap sorabiliyor. resmen harry ve arkadaşı weasley'i öldürmeye çalışmışlardı.

dudley ve dursley ailesi haklıydı, ihtiyar bir adama ve ne idüğü belirsiz bir okula, öğrenci yollamak aptallık olur. çoğu öğrencinin hayatta kalması bile bu şartlarda mucize.

serinin son filminde son savaşta, hogwarts savaşında ise, öğrenciler en azından tahliye edilebilirdi. *savaşmak isteyip gönüllü olanlar kalabilir, diğer öğrenciler savaş başlamak üzereyken tahliye edilebilirdi. slytherin'li öğrenciler hogwarts'ı koruma derneği başkanı mı neden zorla savaştırıldı. ya da diğer bölüm öğrencileri, hepsi soru işareti. mcgonagall'ın ne kadar gryffindor'un lobisini yapan bir seherbaz olduğunu biliyoruz, sorgusuz sualsiz direkt slytherin'li öğrencileri nezarethaneye göndermesinden belliydi. kurunun yanında yaş da yandı.

ama şurası doğru dumbledore'un ölümünden sonra karanlık güçlerin sızma girişimleri başladıktan sonra daha da güvensiz hale geldi, ama hiç bir zaman güvenli olmamıştı hogwarts. hiç bir zaman güvenli değildin hogwarts.* hatırlarsanız serinin son filminde harry ile dumbledore şu diyalog geçmişti.

dumbledore'un hogwarts ile ilgili söylediği katıldığım tek nokta, "harry, hogwarts'da yardım isteyenler her zaman bulurlar." veya hogwarts'da hak edenler her zaman yardım bulabilirler.

edit: eklemeler, düzeltmeler.
  • çağrılıp gitmediğim okul. büyük savaştan sonra slytherin öğrencilerine asla değer vermedi. ayrımcılık okulun duvarlarına işlemiş durumda. yönetimde hakkaniyet kalmadı. sırf gryffindor çıkışlı diye neville longbottom gibi bir sığırı müdürlüğe hazırlıyorlar şu ara.

bakanlık sürekli müdahale edebiliyor. potter ve ekibi organize suçlara verilmiş. slytherin kökenlileri tutuklayıp azkaban'a gönderiyorlar. karma eğitim kalkıyor.

durmstrang en iyi alternatif sanırım. araştırıyoruz.
  • alttan 10 ders bırakıp uzattığım okul. ceza olarak kurbağaya çeviriyolar adamı.
  • öğrenci seçerken belirli kriterleri göz önünde bulunduran okul. 205 entry var, yazanların neredeyse yüzde sekseni kendini hogwarts'a halihazırda uygun görmüş ama unutmayın, siz hogwarts'ı seçmezsiniz, hogwarts sizi seçer.*

olaya biraz daha realist yaklaşacak olursak, bir bireyin hogwarts öğrencisi olabilmesi için gerek koşulların hogwarts ile ilgili soruları doğru cevaplayıp cevaplayamama yetisi olduğunu düşünüyorum. bu minvalde hogwarts giriş sınavı adı altında bir sınav hazırlıyorum, şimdilik soruları aşağıdaki şekilde. bu soruların minimum yüzde doksanına doğru cevap verebilmeniz, hogwarts öğrenciliğine kabul almanız anlamına gelecektir. ilgi duyan yazarlar, sınav girişlerini sorulara olan cevaplarını yazdıkları bir mesajla şahsımı yeşillendirerek gerçekleştirebilirler.

2014 - 2015 eğitim öğretim yılı hogwarts cadılık ve büyücülük okulu öğrenci seçme sınavı (höss) sınav soruları

1) hogwarts cadılık ve büyücülük okulu kurucularının isimlerini yazınız.
    2) hogwarts cadılık ve büyücülük okulu'nda eğitim süresi kaç yıldır ve mezuniyetiniz için hangi sınavlardan geçmeniz beklenmektedir?
    3) hogwarts cadılık ve büyücülük okulu için notlandırma sistemi ne şekildedir?
    4) hogwarts cadılık ve büyücülük okulu'nda bitkibilim, astronomi, aritmansi, eski yazılar ve muggle araştırmaları derslerini sırayla hangi profesörler öğretmektedir?
    5) hogwarts cadılık ve büyücülük okulu'nın sihir tarihi dersi için baz aldığı ders kitabını ve yazarını yazınız.
    6) profesör rubeus hagrid'in sihirli yaratıkların bakımı dersi için kullandığı ders kitabını ve 3. ve 4. sınıflar için öğrencilere uygulamalı eğitim gösterdiği sihirli yaratıkları yazınız.
    7) garkenez nedir?
    8) hogwarts sloganını orijinal dilinde yazınız.
    9) hogwarts kütüphanesi'nin baş kütüphanecisi'nin adı nedir?
    10) eğer bir gün zor bir durumla karşılaşacak olursanız ve hogwarts'ta bulunan zırhları savunma için harekete geçirmeniz gerekirse hangi büyüyü kullanırsınız?
    11) profesör albus dumbledore'un ofisinin bugüne kadar bildiğimiz parolalarını yazınız.
    12) albus dumbledore, hogwarts'ta bulunan ihtiyaç odası'nı nasıl keşfetmiştir?
    13) hogwarts'ta bulunan ve büyük salon'un hemen altında yer alan mutfağa girmek için nasıl bir yol izlersiniz, ayrıntılı biçimde anlatınız.
    14) gryffindor kızlar yatakhanesinin merdivenleri beklenmedik bir misafire nasıl tepki verir?
    15) "gani gani galleon" sloganı, hogwarts tarihinde kimler tarafından bir ilan üzerinde kullanılmıştır?
    16) gryffindor hayaleti neredeyse kafasız nick'in tam adını yazınız.
    17) büyük salon'un tavanının özelliği nedir?
    18) hogwarts sınırları içerisinde yer alan gölde yaşayan ve zekâya sahip olan halkın adı nedir?
    19) hogwarts arazisine cisimlenmek için kullanılabilecek büyüyü yazınız.
    20) hogwarts kalesinin en yüksek noktası hangi kulenin üzerindedir?

fevkalade başarılar dileriz, sorularınız için lütfen tüy kaleminizin ucuyla kağıdınıza anlaşılabilecek şekilde iki kez vurun, profesör flitwick bir dakika içerisinde cikleyerek yanınızda bitecektir. kendisini görebilmek için sıranızdan başınızı öne uzatıp aşağı bakmanız gerekebilir.
  • wireless şifresi sherbetlemon123'tür.

edit: bamako uyardı bu sadece gryffindor binası içinmiş. ben de ona dedim ki biz slytherinlilerde galleon bok, kotasız vınn kullanıyoruz o yüzden çok da hakim değilim meseleye.
hesabın var mı? giriş yap