• bu insanlar kesinlikle herhangi bir ilişki stratejisine sahip olmayan mevzuya dolaysız dalan, kendine güvenin zirvesinden rahatsızlık verici tebessümler saçan şahıslardır. hele bir de strateji kaygısıyla donanmış bir başka şahısla girdikleri diyalog evlere şenliktir.

titizcan: -abi şöyle yapmasak da, bir de şu şekilde düşünsek daha ii olmaz mı?
    öküzcan: -ya breayykk yaa ne uğraşacan, gelemem ben o kadar dolambaca.
  • - hayatim, aksam soyle romantik bi yemek yesek bende. (meali: bu aksam kesin vercek)
    - tamam canim, neclayla hasani da cagirayim mi, ne de olsa onlar tanistirdi bizi. (meali: o kadar kolay degil kocum)
    - ama hayatim, diyorum ki onlari soyle luks bi restorana gotururuz sonradan; hani bi ayimizi kutlicaz ya bugun, yalniz kalsak. (meali: ben de bu aksam almazsam top olayim)
    - nisan yapariz diye planladigim bi restoran var, cok sirin, oraya gotururuz dimi askim. (meali: evlenmeden olmaz kardesim)

gibi mealleri olmayan insanlardir.
  • gerçekten saf ve temiz kalpli ise, bir yalani yasamak zorunda kalabilecek;
    gerçekten çok akıllı ve kendine güveni tam olan biri ise, aynı zamanda mangal yürekli sayılabilecek;
    ve aslında adam gibi adamların arayıp da bulamadığı nesli tükenmiş, bal dök yala tipler.
  • mecazın ve allegorinin de bir strateji olduğunu anlamayan insanlar bunlara dahildir.
  • gerçek aşkın oluşması durumunda söz konusu olmayan insan tipidir..ruh eşlerinin ilişkilerinde asla varolmayan bir insan modelidir..
  • iliski, etimolojik olarak incelendiginde ortaya cikan goruntu, iki ya da daha fazla insan/grup/organizasyonun " karsilikli etkilesim"i olmaktadir.

ote yandan strateji kelimesi kabaca (turkce olmamakla birlikte yerlesmistir turkceye) "bir amac* ugruna planlananlarin/yapilacaklarin tumu" anlamina gelmektedir.

her ne kadar iliskiler, is iliskisi, kisisel iliskiler, online ortamlar ve iliskiler gibi alt bolumlere ayrilabilir olsa da baki kalan tek husus vardir. iki ya da daha fazla tarafin etkilesim kurdugu her platformda, her alanda bir "strateji" gudulmektedir.

gercek asktan bahsedildigi durumlarda bile taraflarin izlemekte oldugu bir strateji, icinde bulunduklari birer tutum mevcuttur. evet, belki bu "duygulari temel alarak hareket etmek"tir, belki "yuregin sesini dinlemek"tir. "kayitsiz sevmek" de bir strateji olabilir mesela. her durumda bunlar "strateji" kategorisine girmektedir.

karistirilmamasi gereken bir nokta, "strateji kaygisi"nin "icten pazarliklilik" ile degisken olarak kullanildigi durumlardir. ki bu konuya hesaplayan adamlar basliginda deginilmistir.

butun bunlardan sonra demek mumkundur ki iliskilerinde strateji kaygisi gutmeyen insan yoktur. o ya da bu sekilde herkes kendince bir strateji izlemektedir, ama cikar amaci guderek, ama cikar amaci gutmeyerek.
  • karsisindaki kisinin de strateji kaygisi gutmeyecegini dusundugu icin, cok guvenicekleri, sonuc olarak da cok cabuk kalpleri kirilacak insanlardir.
  • samimi insan..
  • en guzeli degildir de nedir bu. oldugu gibi, oldugun gibi, olmasi gerektigi gibi.

yok gotu kalkar diye teredut etmeksizin, yok pesimden kosturayim diye kasmaksizin. subat 18 saat 23:45 de sikecem diye planlamaksizin, ya hakimda soyle dusunurse diye umursamadan. manipule etmeden, satranc oynamadan...
  • gün geldiğinde çoktan ex takısını sıfatının basına eklemiş kişiden "ama bu stratejiler ilişkinin doğasında vardır" şeklinde bir açıklamayla dumura uğrayıp "yazıklar olsun"u söyleyecek insandır...
hesabın var mı? giriş yap