• sistem dosyalarına girip bazı klasorleri sırf boşuna yer kaplamasinlar diye silmek ve akabinde pc yi formatlik hale getirmek.
  • bilgisayardaki bir oyunu silmek isterken denetim masasından kaldırmak yerine program files'tan direk silmek.

çok mantıklı gelmişti o zamanlar aslında. ama işi abartıp system32'den de klasör silince bilgisayar açılmaz olmuştu.

sonra annemi dolduruşa getirmiştim, "anne, oyun cd'si virüslü, bilgisayarım açılmıyor artık" diye. sonra annemle cd'ci abi'yi ringe almıştık, boksa davet.
  • yazı yazmak -yazamamak- bir de ms dos' u bir yerlerden duyup, ne olduğunu anlamaya çalışırken pc' ye error verdirmek. *
  • sene 99, 64 mb ram,4 gb hard diski olan bilgisayarima 3-4 tane oyun yukledigimde hard diskte yer kalmadigini görünce c'ye girip windows klasörünü ve program files' ı komple temizlemistim sonra bilgisayar acilmayinca oturup aglamistim.
  • benim en net hatırladığım boş disklere saçma sapan şeyler kaydetmekti. hani boştu ya, sadece benimdi, bana aitti. sonra babam boş disk aradığında bulamamış, aslında kaydetmiş ama nereden bilebilirdi ki iş evrakları vs. kaydettiği diskin derinliklerinde oyuncak bebek resimleri olduğunu. bir keresinde o gün sunum mu ne yaptığı veya patrona mı vermişti diski hatırlamıyorum, işinden eve döndüğünde sağlam azar yemiştim.
  • -bilgisayar ilk geldiğinde bir hafta kutusundan çıkarmayıp altı üstü iki kabloyu yerine takacak servis elemanını beklemek. (çok güzel bi heyecandı lan o, hatırladım da o günleri)

-monitör her ısındığında bilgisayarı kapatıp soğumasını beklemek.

düşününce öyle pek de bir mallık gelmiyor aklıma bunlar dışında. ama benim için bilgisayar konusunda kendimi aşmam servis elemanının bilgisayarla gelen "o cd'yi takma, bozarsın bilgisayarı" dediği windows 98 cd'siydi.

fazla geçmeden kafama dank edip "bilgisayarı bozmak için cd mi olur lan? neden veriyorlar o zaman bize" deyip cd'yi takarak içindeki "motocross madness"in yanısıra kamyon yarışı, gold oyunu ve daha hatırlayamadığım bir sürü güzel oyunu keşfetmem de güzel anılardı tabi.
  • birazdan ssg gelecek; o zamanlar 8 yaşındaydım yanlış kod yazmışım o kodu düzeltene kadar sıkıntıdan yarım kilo zeytin yedim ama sonunda düzelttim, o hatalardan ders almasaydim ekşi sözlüğü kodlayamazdım diyip, debeye giricek.
  • bilgisayarı kapatırken eskimesin diye mouse, klavye, monitör vs. tüm fişlerini ayrı ayrı söküp paketlemek. her açışta tekrar bilgisayarı kurmak. bunun üstüne mallık yoktur sanırım.
  • ben başlattan bilgisayarı kapatmıyordum monitörü kapatıyordum sadece o kapanır diye bir süre sonra başlattan kapanması gerektiğini öğrendim.
  • fareyi bir türlü zaptedememek. masa yetmiyordu yav denk getirmek için.
hesabın var mı? giriş yap