• hummels ve reus ile birlikte derhal barcelona'ya gitmelidir. gareth bale ve draxler de real madride gitsin. zaten dünyaya başka takım lazım değil. tamam borussia dormund 16 yıl sonra final oynadı. bir 20 yıl yeter onlara bu başarı. derhal özür dileyip evlerine dönsünler bütün futbolcularını satıp 2030 yılına kadar ortalarda gözükmesinler. her parlayan futbolcu reale barcelona'ya gitsin. yılda 15 tane el classico olsun..

neyse güldük eğlendik şimdi derse dönelim.inşallah reus hummels, lewandowski grosskreutz gibi arkadaşlarıyla uzun yıllar dortmundta kalır yeni bir sammer lars ricken vs olur.
  • sen kariyerini düşünerek almanya milli takımını seç.

sonra git almanya ile ilişkilerimizin en kötü olduğu dönemde erdoğan ile poz ver.

sen parayı düşünerek almanya milli takımını seç.

maçta ıslıklanınca sahayı dizliklerindeki türk bayrağını eline alarak terk et.

sen kariyerini düşünerek almanya milli takımını seç.

maç öncesi milli marşlarını okuma.

türkiye'de insanlar böyle üçkağıtları çok iyi yiyorlar da almanya'da yemezler kardeş.

tanım:

kariyerini düşünerek almanya adına oynamayı seçmiş ancak almanya'nın türkiye ile olan ilişkilerinin en kötü olduğu dönemde erdoğan ile poz vermiş futbolcu.

edit:

foreverhkn'ın mesajı üzerine editleme gereği hissettim. entrynin yorum olarak yazılan kısmı salt ilkay için değil kökenleri türk olduğu halde tercihini başka ülkelerden yana kullanan tüm oyuncular, tanım kısmı sadece ilkay ile ilgilidir.

aşağıdaki videolara bakarsanız mesut özil'in okumadığını rahatlıkla görebilirsiniz.
    https://www.youtube.com/watch?v=rni3ixk8p7c
    https://www.youtube.com/watch?v=hava_v0ek5u

aşağıdaki videoda da ben ilkay'ın okuduğunu gördüm. siz haklısınız.
    https://www.youtube.com/watch?v=ar46llqsjaa

edit 2:

yazdığım bir şey ilk defa böylesine tepki görüyor. o yüzden az önce mesaj atan bir yazar arkadaş ile paylaştığım düşüncelerimi burada da paylaşmak istiyorum. mesaj atan arkadaş benim yazdıklarımı şovenist bir yaklaşım olarak görüp göçmen kökenleri olan oyuncuların almanya ulusal marşını okumak zorunda olmadıklarını belirtmiş. benim de kendisine cevabım aşağıdaki gibidir.

tabiki okumak zorunda değilller. burada asıl değinmek istediğim şey ilkay ve mesut zamanında kendilerini alman gibi hissettiklerini söylerek tercihlerini almanya'dan yana kullanmaları. kariyerleri için bunu yaptılar ve şimdi de tercihlerinin yarattıklarının sonuçlarına katlanıyorlar.

erdoğan'ı ziyaret ederek bize satmaya çalıştıkları ucuz miliyetçilik için tepki görüyorlar.

benim yaklaşımım şovenist değil, onların şovenist duruşlarına bir eleştiri idi. ama kendimi tam ifade edememişim anlaşılan.

avrupa'daki göçmen kesimden (türkiye'den göçmüş olan türkler ve kürtlerden bahsediyorum) nefret ediyorum ben. neredeyse tamamı politik olarak uç noktalarda yaşıyor. türkiye hakkında atıp tutuyor, götleri sıkışınca da avrupa'nın adalet sistemine sığınıyorlar.

ben birey olarak türkiye'de yapılan milliyetçiliği(ki bana göre ırkçılıktır) hoş görüp avrupa'da göçmenlere yapılan ırkçılığa karşı bir duruş göstermiyorum. ben ırkçılık ve milliyetçiliği her türlüsüne karşıyım.

ben mesut ve ilkay gibi, temsil ettikleri zihniyet gibi almanya'da sosyal demokratlara, sol partilere ya da komünistlere oy verip türkiye'de muhafazakar-milliyetçi politikaları olan partileri desteklemiyorum. ben evrensel düşünmeye çalışıp insanlık için en iyi olandan yana tavır koyabilmenin peşindeyim. bunun için de elimden geleni yapmaya çalışıyorum.

senin de dediğin gibi erdoğan ile görüşerek göze aldıkları şeylerin sonuçlarına katlanmak zorundalar. buradan bir mağduriyet çıkarmanın bir manası yok.
  • (bkz: #77870748)

muharrem ince ülkesini ohal ile yöneten ve almanya devletine/vatandaşlarına kin kusan, her fırsatta onları nazi olmakla suçlayan islamcı bir lider olmadığı için ilkay kendisiyle fotoğraf çektirmiş olsaydı almanlar ilkay'ı yuhalamayacaktı.

ilkay'ı türkiye'den bir siyasetçiyle fotoğraf çektirdiği için değil erdoğan'la fotoğraf çektirdiği için yuhalıyorlar. bu ayrımı yapabilmek için einstein olmaya gerek yok.
  • adam resmen citye şampiyonluğu getirdi. aç lan türk bayrağını maç sonunda. o kadar almanlar ırkçılık yaptı dedin, ver cevabını.
  • bununla mesut'un erdoğan'la görüşmesinde bu kadar büyütülecek ne var anlamıyorum. adamlar türk kökenli, türkiye'nin cumhurbaşkanı davet etmiş, sevmesen de, desteklemesen de gidersin, nezakettir. kanlın değil davalın değil. merkel'i de yuhalayın o zaman o da erdoğan'la görüşüyor.

almanlar kadar mal bir millet olamaz. bütün o gelişmişliğe, yaratılcılığa, teknolojiye rağmen bu kadar mal bir millet daha olamaz.

erdoğan'ı sevmiyorsun, istemiyorsun ama adama oy kazandırmak için elinden geleni yapıyorsun. bize bir faydanız yok, bari zararınız olmasın kardeşim. susun ya çok mu zor, başka derdiniz mi yok.
  • ıslıklandığı maç sonrası sahayı dizliklerindeki türk bayrağını eline alarak * terk etmiş.

içine arda turan falan mı kaçtı acaba? kimsenin senin türk kökeninle bir problemi yok bence. öyle olsaydı yıllar önce tepki gösterirlerdi. zaten sen de yeterince yerli ve milli * olmadığın için almanya'yı seçmişsin. şimdi meseleyi "türk kökenimden dolayı beni yuhalıyorlar" yalanına getirirsen sadece kendini kandırır, yıpratırsın.

türkiye'de ohal var, savaş var, gazeteciler ve milletvekilleri tutuklu, mevcut iktidar, "tüm avrupa ülkeleriyle kavgalı islamcı parti" pozisyonunda. senin erdoğan ile görüşmüş olmanın almanya'da tepki çekmesi kadar normal bir şey var mı? "siyasi bir amacım yok" dedin, gerçekten yoksa orada noktayı koyacaksın ve olaylar zamanla yatışacak, protestolar duracak ama böyle devam edersen bir süre sonra milli takım kadrosundan çıkarılman da muhtemel. herhangi bir konuda herhangi bir futbolcunun tribünlere karşı kazanma ihtimali yok çünkü. o yüzden akp'ye değil, medeniyete sırtını daya ilkaycığım.
  • şampiyonlar ligi finalinde gol atan ilk yumuşak g'li futbolcu.
  • bugün tribünde onu ıslıklayanların bir çoğu da alman vatandaşı :)
  • heykelini dikmezseniz şerefsizsiniz.
  • alman milli takımını seçtiği için onbinler tarafından ıslıklanan türk asıllı alman oyuncu. bu ıslıklayan güruh galatasaray'ın boe si a milli takımımızda oynasın diye cumhurbaşkanı kararnamesi çıksın istiyor, olağanüstü hal ilan edilsin istiyor: hatta mehmetçik gazze ye gidip filistinliler için israil ile savaşmasını bile istiyor.

amını siktikleirm
hesabın var mı? giriş yap