• bu bir soru degil aslinda. sorun olabilir. facebook'ta gene bir statu falan yaziyorsun. ıcini dokuyorsun. ama instagram sürekli baskasinin evinde albumlerine bakmak gibi. hic bir keyif almiyorum. milletin ne yaptigi beni ilgilendirmiyor. facebook'un bir modulu gibi sadece. ben mi kisitli kullaniyorum acaba? anlamiyor muyum bu mereti dedim, kac kere tekrar hesap actim ama feci gereksiz geldi ve kapadim.
    foursquare bile daha iyiydi. en azindan bir amaca hizmet ediyordu. gidecegimiz yerlerin menusu, fiyatlari,servisi hakkinda bilgi aliyorduk. ınstagram bence cok manasiz. ne dersiniz?
  • bir insan neden her bokunu paylaşır?
  • bir insanın poposunun güzelliğini insanoğluyla paylaşmayı istemesinden daha doğal ne olabilir ki
  • mutsuz hayatların aslında ben mutluyum ve iyi yaşıyorum yarışı için

edit: 2 sene olacak nerdeyse hala aynı dusuncedeyim
  • bunu son zamanlarda ben de düşünüyorum. "neden kullanılır"dan ziyade, "neden fotoğraf paylaşıyoruz ki" kısmını düşünüyorum ama.

instagramı neden kullanıyoruz, ilgi alanlarımıza yönelik şeyleri takip ediyoruz, dünyanın gidemediğimiz yerlerine giden ya da orada yaşayan insanları takip ediyoruz, sevdiğimiz bi' oyuncuyu, bi' sporcuyu, bi' sanatçıyı takip ediyoruz. buraya kadar tamam. ama biz neden fotoğraf paylaşıyoruz gerçekten? ben eskiden çektiğim fotoğrafları, ya da yaptığım el yapımı şeyleri paylaşırken -ki bu olabilir, portfolyo gibi, bir görsel hesap gibi- gittikçe sadece kendi olduğum fotoğrafları -selfie değil, ya da nadiren selfie- paylaşmaya başlamışım mesela. garipsedim. neden yani? çok mu kendime güveniyorum? yoo. hava atmak? yoo. herkes kendisini paylaşıyor diye mi? herkes kendisini paylaşıyor, ben kendimi paylaşmazsam kendime güvenmediğimi düşünürler? ehem. kendimde bazen bu düşünceyi yakalıyorum evet, ama yine de saçma, çünkü "kendine güven" zaten böyle bir şey değil.

tabii instagram kullanmaktaki asıl sebep direkt görsellere dayalı olduğu için, algılanmasının kolay olması. çünkü sosyal medya yüzünden, twitter'ın 140 karakteri yüzünden -artık karakter sayısı artmış olsa da- dikkat süremiz çok kısaldı. hızlıca bakıp geçmek istiyoruz. galiba bu yüzden instagram kullanıyoruz, ama neden kendi özelliksiz hayatımızı paylaşıyoruz onu pek bilemiyorum.
  • bu soruyu kendime sorduğumda kullanmayı bıraktım.
  • genelde kendini pazarlamak için.
  • eskiden doğa fotoğraflarına bakmak için kullanıyordum. 2011- 2014 yılları arası kısmen onun için kullanılıyordu. instagram'ın o dönem için çok güzel efektleri vardı. mobilden fotoğrafları düzenlemeyeceğimiz için instagram'a başvuruyorduk. özet olarak pinterest karışımı fotoğraf düzenleme uygulamasıydı.

2012 yılında çektiğim fotoğraflarım hala instagram profilimde durmaktadır. eskiler güzeldir geyiği yapmak istemiyorum ama gerçekten eskiler her anlamda güzeldi. şu an instagram'a bakınca kusasım geliyor.
  • benim nedenim aşağıdaki gibidir.

orta okuldan beri kadın ortamım olmadı. evet evet yanlış duymadınız, arkadaş olarak dahi olmadı. şimdi ise sanayide çalışıyorum akşama kadar gördüğüm kadın sayısı 2 yazı ile iki. o da yemekhanede çalışan abla, diğeri daha bir ay önce gelen mühendis hanım ki o benim kulvarın üstünde.
    öyle ahım şahım bir tipim yok 1,62 boyum var. olur da 6 milyarda bir ihtimal gönlümüzün sultanı görür bizi beğenirse ulaşması kolay olsun diye kullanıyoruz işte.
    yoksa başım bağlı olsa siksen durmam bu amk mecrasında. samimiyetsizlik,sahtelik, ikiyüzlülük, gösteriş ne arasan var bu cehennemde.
  • otomobil, motosiklet, müzik, yemek, sinema, mizah vb. sayfaları takip edip boş vakitlerde kafa dinlemek için kullanıyorum. 10 yılda anca 10 tane paylaşım yapmışımdır.
hesabın var mı? giriş yap