• şeffaf gece plağına benzer plaklarla gerçekleştirilen ortodontik tedavi. yetişkin hastalar için bir seçenek.
  • bir ortodontik tedavi sistemi.

en başta sadece yetişkin hastalar için üretilirken şu anda "invisalign teen" adı altında çocuklar için de üretilmekte.

tedavi edebileceği anomaliler kısıtlı. o sebepten "şeffaf tel takmak istiyorum(aslında plastik)" diye inat etmek yersiz. tedavi süresi, konvansiyonel tekniklere göre uzun.
  • sureci su sekilde ozetleyebilirim:

- dislerinizin kalibini aliyorlar. dis bozukluklarinin duzelme asamalarini iceren bir simulasyon hazirlaniyor. sizin onayinizdan sonra amerika'da bulunan merkezden seffaf plaklardan olusan bir set geliyor. iki haftada bir yeni plak takacaginizdan tedavi suresine bagli olarak plak sayisi degisiyor.

- dislerinizin bazilarinin ustune dis renginizde seyler yapistiriyorlar. plaklari bunlarin ustune takmaniz gerekiyor. plaklari seri bir sekilde takip cikarmaya 2-3 gun icinde alisiyorsunuz.

- en iyi sonucu bu plaklari gunde 22 saat takarak alabiliyorsunuz.
  • $u anki fiyati 2500 euro imi$.. di$ kaliplari alındiktan sonra amerika ya gonderiliyor, 15 gun sonra da plaklariniz geliyormu$.. 3 ay gibi bir sure icerisinde de cozum e ula$iliyomu$. mu$ da mu$, mi$ de mi$..

ek bilgi icin ; http://ortodontistanbul.com/invisalign_tedavisi
  • yaklaşık 20 seanslık bi tedavi için malzemelerin yaklaşık toplam maliyeti (kalıp çıkarma malzemeleri, iyileşme simülasyonuna göre şekillendirilmiş 20 adet essix plağı) 100 lira civarında olmasına rağmen ancak 4500 dolar gibi uçuk rakamlarla faydalanılabilen tedavi şeklidir. bizim gibi fakirler de dişleri yamuk yamuk gezmeye devam etsin yazık. essix eritme makinem olsa üşenmem evde kendim yaparım. keşke dişçi olsaydım.

ekleme: essix vakum makinası 540 liraymış. yeminle çok para var bu dişçilikte

yeni ekleme: alt dislerime dis teli taktirip 1 yil kadar tedaviyi devam ettirdim. inci gibi oldular ama zamaninin parasiyla 4500 liraya mal oldu :(
  • uygun bir kliniğe gittiğiniz takdirde fiyatı 4 ila 6 bin tl arası değişen ortodontik tedavi şekli. öyle uçuk paralar ödemenin lüzumu yok.
    ama çok sızı yapıyor. su an üçüncü günümdeyim, acıdan kaşlarım çatık geziyorum. yemek yemek için çıkarınca da ayrıca sızlıyor. tek tesellim sadece 3 buçuk ay sürecek olması. 2 yıl tel takmakla karşılaştırınca şaka gibi.
    teknoloji çok süper bişey.

edit: tedavinin sonuna geldim. ek plaklarla toplam 5 buçuk ay sürmüş olacak. taktığım süre boyunca biraz dişetlerim sızladı ve ağzımın içi tahriş oldu, fakat sonucunda dişler inci gibi hizaya girdi. her kuruşuna ve her türlü zahmete değer. yaptırmak isteyen varsa hiç düşünmesin derim. fakat plakları yemek yediğiniz anlar haricinde asla çıkarmamalı ve plaklar takılıyken içecekleri sıcak, hatta ılık bile içmekten kaçınmalısınız. sürekli tak çıkar yaparsanız ve sıcakla temas ettirirseniz plaklar deforme oluyor ve işini görmez hale geliyor.
  • invisalign ile diğer şeffaf ortodontik plakların hem üretim şekli hemde malzemenin içeriği farklıdır.

essix vakum plak değildir yani. invisalign ile tedavinin birçok aşamasında tedaviye müdahale etme imkanınız var iken, diğer sistemlerde bu bulunmaktadır. evet pahalıdır ama işinizi garantiye almış olursunuz.

öte yandan invisalign'ın tedavi edebileceği vakaların zorluk üst limiti diğer plaklara göre daha fazladır. attachment vb kullanımlara izin verir. invisalign sertifikalı ortodonistinize başvurduğunuzda bilgi verecektir.

daha şiddetli ortodontik problemler için estetik alternatifler;

- incognito
    - harmony

sistemleridir.
  • istanbulda citydent kliniğinde hafif vakalar için 400-800 tl arası fiyata uygulanan (evet fiyat şaka değil) tedavi. toplam 1-1,5 ay sürüyormuş. üstelik gayet iyi bir klinik, çalışan hekimler de işlerinin ehli.
  • 400-800 tl arası fiyata uygulananları "invisalign" değildir, ancak türk/kore malı çakmasıdır. amerika'dan kargo parasını karşılamaz 400 tl.
  • uc gun oldu buna baslayali. bu kadar agri sizi cekecegimi bilemedim ki aci esigim yuksek diye ovunurdum. daha ilk setteyim, bunun gibi 32 tane daha var. nasil gececek bu hic bilmiyorum.

edit: 4 tane kaldi arkadas, vay anasini diyorum sayin sozlukculer. ilk setten sonra o kadar agri sizi olmuyor efendim.
hesabın var mı? giriş yap