• avustralya’nın bağrı yanık grubu ise inxs. andrew, jon ve tim farriss kardeşler liseden sınıf arkadaşları ile ayrı ayrı gruplar kurarak kendi kafalarına göre takılırlarken, bir gün bir farriss bir farriss’e gel beraber bir grup oluşturalım der. tim farriss, abisi andrew farriss ile o’nun liseden kankası michael hutchence ve saz arkadaşları böylece bir araya gelirler. sonradan evde unuttukları küçük kardeşleri jon’u da alarak farriss brothers’ı kurarlar. kardeşler kalabalık oluştursa da, sahneyi dolduran, grubu sürükleyen, popülaritesini artıran karizmatik michael hutchence olur.

çok zorlu bir lise bitirme sınavı neticesinde beyinleri perte çıktığından bir süre “zerzavat” adı ile “biz zerzavatlarız” diye publarda şarkı söylerler ki inanılır gibi değil. bir süre sonra eline bavulunu alan biraderler kendilerini sydney esenler terminalinde bulurlar. yalanım varsa iki gözüm önüme aksın çılbır yapıp yiyin, otoparkta yanlarına bir adam yanaşır ki adı garry morris, sizi meşhur edeceğim diyerek çocukları geceyarısı kandili (midnight oil) diye bir grubun sahne altı olarak maltepe pardon sydney pavyonlarında sahneye sürer. kandiller biraderlere bir de yeni sahne adı verirler:inxs. cenk erdem adamların müziğini mi beğenmiyordu yoksa çevreci bir tepki ile dünyada atmosfere salınan metan gazının tek başına % 30’unu üreten avustralya ineklerini mi protesto ediyordu bilemiyorum. lakin inxs ne inek sesi ne de in excess. “inaccessible”dan geliyor. ne alaka diyecek olursanız adı geceyarısı kandili olan bir gruptan ne bekliyorsunuz derim. herifler xtc adlı bir ingiliz grup ile reçel markası ixl’den esinlenmişler. ki biri ectassy’i çağrıştırırken diğerinde de harf oyunlu bir cin kelime var. gel gör ki bunların neye geçit vermedikleri belli değil. aussieler’in x harfine bir takıntıları var. xxxx diye bir biraları da vardı. neyse zaten bizim garry the menejer de adnan hocacı çıkıyor. bu saçı sakalı kesin hayatınıza çeki düzen verin, bir hristiyana yakışır hayat yaşayın, şarkılarınızdan isa’nın adını eksik etmeyin diye fetva veriyor. bizim ufaklıklar önceleri ürküp söz dinliyor, sonra palazlanınca hayterabe deyip menejerlerini değiştiriyorlar. bir tek yeni adlarını alarak alemlere akıyorlar. bir çok kez avustralya altın kanguru ödülü alıyorlar (üfürdüm tabii. avustralya plak şirketleri şeysi olacak). 80-90 arası bir çok hit şarkı çıkarıyorlar. “original sin” (yahu bu xxxx birasının reklamında da the original beer demez miydi), “listen like thieves”, “need you tonite”, “devil inside”, “suicide blonde” ve “elegantly wasted”. derken 1997 yılında karizma michael, intihar ederek pek de zarif olmayan bir şekilde heba olup gidiyor. sonra bunlar iyice cozutup pop alaaussie yarışmasında kendilerine vokalist aradılar hatta buldular da. ben “elegantly wasted”i bir baltaya sap oluşumun 3.yılında çooook loopa alıp dinlemişimdir.

ölenin ardından konuşulmaz ama tutamadım kendimi. yahu böyle de ölünür mü? adam avustralya’da bir otel odasında kafasına geçirdiği tansaş poşeti, boynuna doladığı kemer kapı koluna bağlanmış olarak bulundu. ölüm nedeni: “autoerotic asphyxiation”. bir adamın gönül defterinde ella mcpherson, helena christiansen gibi mankenler, kylie minogue, belinda carlisle gibi bomb-shell şarkıcılar olur da, poşete kemere neden bel bağlar. gözünü toprak doyursun derler adama ki, netekim artık doymuştur herhalde. eli ayağı pek durmamış rahmetlinin, bob geldof’un eski karısı ile de mercimeği fırına vermiş. bobcuk elin kara afrikasında aç doyururken, karısı da bizim michael’ı. ama kadına da yaramadı, kendisi de aşırı dozdan nanaykent rezidansa taşındı. diyeceksiniz ki, bu rockerlar birbirlerinin karısına kızına sulanmasa müzik tarihi muhteşem baladlardan mahrum kalacaktı. malumunuz eric clapton’da asker arkadaşı george harrison’ın zevcesini kapıp, bi layla patlatmıştı. zaten sanatçının ahlaksızı olur ama sanatın ahlakı olmaz kardeşim.
  • inek sesi (bkz: cenk erdem)
  • inxs kelimesinden kasıt in excess'dir kanımca bu da okunuş adına bir tüyo verir sanırım.
    solisti olan michael kelland frank hutchence kafaya torbayı geçirmeden önce kylie minogue ile takılmış ondan önce hanım hanımcık olan bu güzel kardeşimizi kulağa olduğu kadar göze de hitabeder hale getirmiş taktirimi kazanmış yazık ki sonra elegantly waste olmuştur.
  • by my side isimli huzunlerden huzun begendiren bir parcalari vardir .vokalisti michael hutchence o kivircik saclariyla , uzun ve ince bacaklariyla cocuk akli fantezilerimizin basrol abisidir. kendisine ve inxs e bir devir onlarin parcalarini dinlemis insanlarin saygisi sonsuzdur* .espri olsun diye gruba "inek sesi" tarzi yaklasimlarda bulunan kendini bilmezleri de ineklere havale ediyorum.
  • rahmetli michael hutchence'in yerine bunca yildan sonra elemeyle vokalist alacagini ilan ederek beni dumura ugratmis, sinirlerimi ziplatmis grup. oldu olacak popstar'dan secin elemani gidinin inekleri sizi.
  • adı, uzun süren bilinçaltını dinleme süreçlerinden sonra aklıma gelmiştir.
    hani solistleri intihar etmiş avustralyalı bir grup vardı.
    seksi bi müzik yapıyorlardı, diye diye hatırladım.

sen ne güzel gruptun inxs.
  • gonul telime dokunan, genclik cocukluk vs her donemine damga vurmus, parmak basmis, dunyalari verseniz degismeyecegim bir gruptu inxs , taaa ki... taa ki michael hutchence olene kadar. bunu simdi farketmis olmam da cabasi.

bir grup nasil bu kadar yuzsuz, ruhsuz, (tutmayin beni) "serrefsiz" olur da mini etekli kiz sunuculu, muziginden cok reality tvsi sevgilisi ile gundemde olan dave navarronun sirf olaya cila katsin diye soz sahibi oldugu, abidik gubidik imaj calismali 10-15 zibidinin sarki soyledigi popstar temali bir yarisma ile kendine solist secer? hadi onu biraktim, diyecegim ki audition yapiyorlar, tv de bunu goruntuluyor ama oyle degil ki birader? gozleri para burumus olan bu grup, utanmadan "jenifir gercekten cok guzel soyledin biz bayildik ama halk begenmemis, napalim eleneceksin, kasetleri halk alicak cunku" gibi bir cumleyi soyleyebilecek raddeye gelmistir. bu bahsedilen halk degil mi clay aiken'i bas taci yapan? ayrica ben mi yanlis biliyorum yoksa inxs artik aksam tvde reality show izleyen guruha mi hitab ediyordu en basindan?

sozun ozu benim icin inxs yillar once bitmis, simdiki inxs reloaded ile alakasiz dunyalar guzeli bir gruptu.

ayrica: sarisin kiz solistli inxs modeli yaparlar, black eyed peas modeli kurarlarsa kendilerine, me$e sopasini elime alarak studyolarina gidip elemanlari-kiz dahil- teker teker dovecegimdir.
  • avusturalya kokenli bir rock grubudur. hit olan ilk singlelari (bkz: original sin) idi..
  • ineksis mi inks mi okunur sorunsalını yaşatan ex-grup
hesabın var mı? giriş yap