• 1997 çıkışlı the offspring albümü. bu albümü dinlediğim zamanlar, o anların şartları ve bugün dinlerken aklıma gelenler ve kafamda canlananları göz önünde bulundurduğumda tüylerimi diken diken eden, müzikal anlamda olmasa da, manevi anlamda hayatımda çok önemli bir yeri olan bir albüm.
  • duygudan duyguya sürükleyen, 20 yıl sonra bile hala ilk günkü gibi kendini dinleten, müzik dünyasının en iyi albümleri arasında yer alacak kalitede bir albümdür.
    benim favorilerim me & my old lady ve don’t pick it up. ergenken cool to hate’i de aynı derecede severdim*. amazed ise herhalde herkese ayrı ayrı dokunan bir parçadır.
  • offspringin gerçekten farkedilmemiş ve de öyle kalmasını umduğum albümü..insanlar farkettikçe grupları ne şekle sokuyolar hepimiz görüyoruz..
    (bkz: mor ve ötesi)..
  • smash'e göre daha az bilinmesine rağmen ondan daha fazla bağımlılık yaratan offspring albümü. evet, smash daha iyidir ama ixnay of hombre kadar iz bırakmaz kulaklarda. çünkü smash'te amazed kadar özel bir -offspring değil- punk şarkısı yoktur.

mota ve all i want gaz riff'leriyle, gone away vuruculuğuyla, the meaning of life farklılığıyla albümde en çok göz dolduran şarkılar. amazed'den bahsetmiştim değil mi? olsun, amazed'in muhteşemliği ne kadar tekrar edilse azdır.

bunların dışında dikkat çekenler:

- me and my old lady'nin oryantal ezgileri (0:41'de başlayan solomsu kısma ayrıca dikkat)
    - cool to hate'in lirikleri (klibine ayrıca dikkat)
    - i choose'un solosu
    - don't pick it up'taki vokal stili

albümde ayrıca way down the line ve change the world adlı iki kötü şarkı var. onlar da nazar boncuğu olsun diyor, yolu rock müziğe düşmüş tüm müzikseverlere ixnay on the hombre'yi dinlemeden ölmemelerini öneriyoruz. (tayfun talipoğlu tandansı mı yakaladık ne...)
  • piyasaya sürülüşünün üzerinden tam 20 yıl geçmiş olan the offspring albümü. grubun orta doğu melodilerine yönelik takıntısının devam ettiği bu şaheser, son derece depresif şarkılarıyla da dikkat çekmiştir. şöyle bir dönüp the offspring diskografisine baktığım zaman, bu albümün kesinlikle kıymetinin bilinmediğini söyleyebilirim. çünkü bana göre grubun en iyi 3 albümünden birisidir.

20.yıl çerçevesinde, yıl içinde birçok ixnay on the hombre temalı konser veren grup, yıllardır çalmadığı birçok şarkıyı da bu sayede çalmışlardır. elbette mota, change the world gibi şaheserleri yıllar sonra canlı bir şekilde dinlemek heyecan verici ama amazed bir başka tabi.

https://www.youtube.com/watch?v=pztcaiinjso
  • lise hazirlikta iki üst siniftan arkadasim ümitin dinlemelik odunç verdigi %95 i hit olan muhtesem album. doymadim doyamadim.
  • lise yıllarımda arka sıra arkadaşımın bana hibe etmesiyle en iyi albümlerimden biri olarak yerini almış şimdiki offspring şarkılarına oranla daha keyifli parçalar içeren nadide eser.

zamanında arabada açtığımda babamın foça yollarında son sürat virajlara daldığını, tedirgin ralli tecrübeleri yaşattığını görünce yalnız dinlemeye karar vermiştim. (bkz: pehey)
  • bu offspring albumunun sarkilari;
    1.disclaimer
    2.the meaning of life
    3.mota
    4.me & my old lady
    5.cool to hate
    6.leave it behind
    7.gone away
    8.i choose
    9.intermission
    10.all i want
    11.way down the line
    12.don't pick it up
    13.amazed
    14.change the world
  • manası "adamın* üzerinde hiç bir şey* yok" olan albüm ismi. zira ixnay, pig latin denen amerikan kuş dili'nde "nix" kelimesine karşılık gelir.
    içinde amazed'i barındırması bile saygı duyulası hale getirmektedir bu albümü.
  • uzerinde ne anlama geldigi konusunda degisik fikirler yurutulen, muhtemelen x ray on the mankind gibi bi msj barindiran offspringin sapitmadan once cikardigi en iyi iki albumden birisi.digeri (bkz:smash)
hesabın var mı? giriş yap