• yaşamak, kendini yakıp yakıp yine de ısınamamaktır.

böyle söyledi zerdüşt, nietzsche
  • “geçmiş hiçbir zaman unutulmuş değildir. geçmiş, geçmiş bile değildir.” okuduğum andan beri beynime mıhlandı kaldı.
  • “hayatta en iyi duygularını ve en güzel arzularını ifade etmek kime nasip olmuştur? hiç kimseye, hemen hemen hiç kimseye.”

tavan izleten cümle.

(bkz: travnik günlüğü)
  • 'yepyeni bir tutkunun iniş çıkışlarına sürüklenmiş olsam da, bu fırtınanın ortasında sylvie'yi terk etmeyi asla düşünmedim. onu terk etmek onu öldürmek demekti, o ki benim için ölürdü. beni kurtaran kadını öldüremezdim..'

jean-louis fournier, otopsim.

arada kalmış bir alıntı..
  • "benim hayatım olaylardan kurulu değil. benim hayatım düşüncelerimden ibaret.

peki, neyin nesidir beni, herkesin yüzünde güllerin açtığı, mesut olduğu, evlendiği, sevdaya düştüğü bu yaşlarda, parıldayan ışıkların altında, keyfe keder doldurulan kadehlerin cümbüşünde, nicelerinin aşklarla, başarılarla kendinden geçtiği bu çağlarda, yapayalnız, çırılçıplak, bir nebze esinden, bir zerre şiirden bile mahrum hissetmeye, (...) -rayihalı bir küvetin içinde bileklerini kestikten sonra kahkahalar atarak eceline kavuşan bir epikürcü ya da nefesini kesen bir orjiden zil zurna sarhoş çıkan bir adam gibi- acımasızca gülmeye mahkûm eden bu düşünceler?"
  • neyin acı verdiğini biliyorum. (…) içimde büyüyen ölüm bu.

bir kalbin çöküşü - stefan zweig
  • ''insanlar gösterdiğiniz nedenlere, içtenliğinize ve acılarınıza ancak öldüğünüzde inanırlar.''

albert camus- düşüş
  • "hayatta başarının tek sebebi talihtir; başarısız olan herkes bunu bilir."
    alper canıgüz | kıyamet park | sf.228
  • yorgun değilsin aslında, endişelisin. her yanı tuzaklarla dolu şu yeryüzünde tek bir adım atmaya bile korkuyorsun. bu yüzden her zaman son derece temkinlisin.

yorgun değilsin aslında, sen bu ağır endişeyi izleyecek olan ve gözlerini anlamsızca bir noktaya dikip kalmak şeklinde hayalinde canlanan o ağır yorgunluktan korkuyorsun.

franz kafka, milena'ya mektuplar
  • "beklemek iç dünyaya gerilmiş dikenli tel gibiydi."

uyurgezerler üçlemesi, hermann broch
hesabın var mı? giriş yap