• avrupa'nın bir numaralı koçu. şu anda panathinaikos'u çalıştırıyor.

  aşağıda bahsedilecek olan 2001 suproleague final-four'unun efes - pana arasında oynanan yarı final maçında kendi gözlerimle tanık olduğum iki olay bunun en önemli kanıtıdır:

  1) efes ilk yarı umduğunu bulamamış ve devreyi 10-15 sayı geride bitirmişti. 2. yarıya alan savunmasıyla başladılar. önde mula ve kerem, sağ arkada mehmet okur, ortada drobnjak ve sol arkada ömer. ilk başlarda pana bu müdafa karışısında dengesiz hücum etti ve 3. çeyrekte skor 53-52'ye geldi. genel olarak tüm sezon boyu obradovic yüksek posta fotsis, sağ forvete de alvertis'i sokarak hücum etti. onların yarattığı boşluklara ise dejan bodiroga ve kalaitzis'in girerek bulduğu sayılar ikinici opsiyondu. fakat bu maç, bu düzenin işe yaramadığını gören kurt hoca obradovic yaptığı oyuncu değişikliğiyle öldürücü darbeyi vurdu. herkesin - oyuncunu kendisi dahil olmak üzere ki faul problemi olup olmadığını görmek için scoreboard a baktığında rahatça anlaşılıyordu - şaşkın bakışları arasında takımın bir numaralı şutörü alvertis'i ve tecübeli gard kalaitzis'i oyundan çıkarıp yerlerine alman koch ve adını bile hatırlamadığım 15 numaralı tipi basketbolcu hariç her şeye benzeyen benzeyen yunan oyuncuyu soktu. 15 numara müdafada mula'ya yapıştı ve kafa göz saldırarak 3 dakikada 3 faul aldı. ama sonradan olayın iç yüzü anlaşıldı: pana hücumda bodiroga ile yıpranmış olan mula'nın tarafından penetre edip sol dipten şut atmayı seven koch'u - çok isabetsiz bir gününde olmasına rağmen - besledi. koch kullandığı 7 şuttan belki sadece 1 inde isabet buldu fakat ömer'in savunduğu sol dip bölgesine düşen toplar pana'ya 5 kritik hücum ribaundu kazandırdı. bu noktada o kadar karışık oyunların döndüğü bu sahnede obradovic'in farkı açıkça ortaya çıktı.

  2) pana son 3 dakikaya 7-8 sayı önde girdi. tam o sırada pascal dorizon beyefendisi kariyerinde bir ilki gerçekleştirip ortadaki bir pozisyona efes lehinde düdük çaldı. çalmasıyla obradovic'in masa hakeminin üstüne koşması bir oldu. dorizon olayı yatıştırmak üzere olay yerine geldiğinde kendine doğru bir hareket yapılmadığından teknik faul çalamadığı gibi obradovic'in ona söyleyeceği lafları duyabilmesi için bir fırsatoldu. böylece obradovic bu ustaca manevrasıyla son 3 dakikada bir kaza düdüğü olasılığını ortadan kaldırmış oldu.
 • bozidar maljkovic'in veliahti olan super teknik adam.
 • bir gün bir türk takımını çalıştırmasının hayaliyle yanıp tutuştuğumuz efsanevi yugoslav koç.
  (bkz: yugoslav ekolü)
 • kariyeri harika olan yugoslav coach.
  ilk ba$arısını türkiye'de 1992 yılında partizan'la final four kazanarak aldı.
  daha sonra ispanya'da badalona'nın ba$ına gecti ve gene final four'u kazandı. her gittigi takıma final four kazandırma gelenegine real madrid'le devam etti 1995 final four'unu kazandı.1997'de real madrid'le bi korac 1999'da benetton treviso ile bi adet saporta kupası kazandı.
  2000'de selanikte ev sahibi olarak panathinaikos'la bi final four daha kazandı, 2002 senesinde bologna'da bi final four daha kazandı ve final four $ampiyonluklarını be$ledi.

  bu sene ustası* real madrid'in ba$ında kendisi panathinaikos'un..ileriki gruplarda kar$ıla$ırlarsa mac kadar ilgi ceker mücadele.
 • oyunculuk kariyerinde esasında hiç de fena olmayan bir oyun kurucuyken arabasıyla bir yayanın ölümüne sebebiyet verdiği için yaklaşık bir sene hapis yatmıştır. oyunculuk hayatı da erken yaşta noktalanır tabii bu olaydan ötürü. o devasa koçluk kariyeri de hapisten çıktığı dönemle birlikte başlar.
  şimdilerde 40'lı yaşlarının başındaki isimler genç, umut vaad eden koç diye yaftalanırken o 35 yaşında 3 farklı takımla 3 kere avrupa şampiyonluğu yaşamış bir koçtu.
  toplamda şimdilik 6 euroleague, milli takım kariyerinde ise* 1 avrupa ve 1 dünya şampiyonluğu bulunuyor. garnitür olarak aldığı iki de saporta kupası mevcut. daha ellisini doldurmadığı düşünülürse euroleague şampiyonluğu sayısını çift hanelere taşıması hiç de uzak değil, tabii bu süre zarfında saha kenarında ağır bir sinir krizi geçirip de basketboldan uzaklaşmazsa.
 • 3 mayıs 2009 cska moskova panathinaikos maçında 7. euroleague kupasını almak için mücadele edecek.

  edit: euroleague ismi ile 2 kupa kazanmış daha önce ama ismi farklı olan bu avrupa'nın en büyük kupasını toplamda 4 kez daha kazanmış.
  http://en.wikipedia.org/wiki/željko_obradović
 • yaşayan ve görevde olan en büyük basketbol dehalarından biri olduğunu sayılarla ispatlayan panathinaikosun efsanevi coachu.
  1999 yılında panathinaikosta başladığı görevinde 2009'un haziranına kadar 10 yıl içinde kazandığı kupalar aşağıdaki gibidir:
  1 tane avrupa şampiyonlar kupası: (2000)
  3 tane euroleague: (2002, 2007, 2009)
  9 tane yunanistan ligi şampiyonluğu: (2000, 2001, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009)
  6 tane yunanistan kupası: (2003, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009)
  2 tane triple crown (2007, 2009)
 • olympiakos taraftarlarının tarih boyunca en çok nefret ettiği isimlerin başındadır. ancak bu nefret esasen pao günlerinden biraz daha evvele, kendisinin ispanya günlerine dayanır. zira olympiakos'un avrupa kupalarında ilk kez finale yükseldiği 1994'te badalona'nın başında, ikinci kez yükseldiği ertesi sezonda ise real madrid'in başında o vardı ve şaşırılmayacak şekilde ikisinde de kazanan o oldu.
 • badalona'da bir sene çalışıp takımı avrupa şampiyonu yaparak ayrıldığı sene kemal dinçer tarafından fenerbahçe'ye getirilmeye çalışılmıştı. ancak obradovic takımın bütçesinin neredeyse tamamına yakın bir parayı isteyince bu transfer yatmış, fenerbahçe de bıyıklı murat didin ile anlaşmıştı.
hesabın var mı? giriş yap