• 1898 yılında arjantinde doğmuş, 1979 yılında ölmüş akademi ödüllü ve üyesi fransız yazar. gündüz güzeli ve atlılar türkçeye de çevrilmiş en bilinen kitapları.
 • dunyanin dort bir yanini dolasmis maceraci yazar. cafe de la paix'de ismarlanacak bir sise sampanya icin eiffel kulesi'nden parasutle atlamis ve sampanyayi kazanmis haliyle. 18 yasinda universiteyi birakip savasta gonullu pilot olmasinin yanisira cok cok iyi bir havaciymis.
 • "1937 yılının ağustos ayında, benim llanos'lara* taşındığım sırada, 1898 clara doğumlu -entre rios'un taşrası- fransız yazar joseph kessel, arjantinli yetkililer tarafından bir kahraman gibi karşılanmıştı, bu toprakların evladı, doğduğu yere dönmüştü!" brigitte peskine - buena familia
 • seksen yılda seksen roman yazan, birkaç savaşa katılan, gazeteci, pilot, gezgin, direnişçi, yazar joseph kessel xx. yüyılın acılarına tanık olmuştur.

  rus asıllı joseph kessel 1898 yılında arjantin’de doğmuş. doktor olan babası üç yıllığına arjantin’e gittiğinde kessel bu topraklarda dünyaya gelmiş. aile daha sonra rusya’ya dönmüş ama 1908 yılında fransa'ya göçerek önce nice'e sonra da paris'e yerleşmis. joseph kessel 17 yaşında gazeteciliğe başlamış.

  birinci dünya savaşında orduda önce süvari olarak görev yapmış daha sonra pilot olmuş. bir görevle vladivostok’a gitmiş sonra bütün dünyayı dolaşmış. sandi ile tanışarak evlenmiş. esrar ile de tanışmış ve ömrü boyunca kullanmış.

  uluslararası gazeteci olan ve henüz yirmisine gelmeden ünlü bir yazar olan . kessel 1922 ve kızıl stepler,'i 1923 yılında tayfa’yı yazmış . maceraseven bir delikanlı olan ve kadınları. ıçkiyi, kavgayı seven kessel, değişik ülkeleri, değişik kişilikleri tanımak için dünyayı dolaşmaya başladı. paris’e bayılıyordu. montmartre gansterleri ile rus göçmenleri en iyi romanlarından biri olan “gündüz safası” na konu oldu. otuz yaşına varmadan fransız akademisine üye oldu. bütün bu başarılar ve maceralarla süslü bir hayat, karısının ölümü ile, kessel’ın gözünde anlamsızlaştı.

  1932 yılında bir gazetecilik görevi ile kızıl denize gitti. hitler başa geçtiğinde yahudilere yapılan zülum karşısında sessiz kalamıyarak yahudi alehtarlığı yapmaya başlayan gringoire gazetesinden istifa etti. amerikaya film yapımı için çağrıldı. güney amerikaya gitti. savaş muhabiri olarak ispanyol iç savaşına katıldı. ikinci dünya savaşı başladığında fransa’ya yerleşti ve rezistansa katıldı . kessel yahudi olduğu için tehlikeli yıllar yaşadı. savaş sonrasında petain hakkında ve nürenberg’de savaş suçluları için açılan mahkemelerde gazetecilik görevini üstelendi

  savaş sonrasında üç kitabı yayımlandı. yeniden evlendi. afrika’ya gitti. “aslan” isimli kitabı büyük başarı kazadı. bir milyondan fazla sattı. nazi - eichman davasını gazetecii sıfatıyle izledi. afganistana gitti “atlılar”ı yazdı .

  yetmişini aştığında dostlarını birer birer kaybetmek onu çok etkiledi. “dosta veda” ve “vahşi zaman” adlı kitaplarını yazdı. kalp krizi geçirmesine rağmen alkolü ve sigarayı bırakmadı.1979 da seksen yaşında öldü.

  kessel, albert london ve ernest hemingway gibi gazeteci-yazar geleneğindendir. onda, hayran olduğu joseph conrad’ın da izleri görülür.

  kessel’ın romanları pek çok filme konu olmuştur. başlıcaları bunuel’in gündüz safası, melville’in gizli ordusu ve frankenheimer’ın atlılar’ıdır.

  kaynak
 • ıblisin oyunu adlı kitabındaki ölüm komseri öyküsünde, "ölüme mahkûm edilenler gidince kalanlar ölümün affettiği insanların o hayvani rahatlamasıyla yerden kalktılar." cümlesini kurup adamı ters yüz eden edebiyatçı.
hesabın var mı? giriş yap