• yıllar yıllar önce..emrah'ın pop söylemeye başladığı, cine 5'in şifreli yayınını izleme işkencesine katlanıldığı döneme denk gelir benim kadife sokak ile tanışmam..önceleri abilerden gördüklerimiz ile akmar pasajı çevresinde hayattan ve insanlardan nefret etme piyesinin bir parçası olur iken, alkol içme yaşının gelmesi ile birlikte yukarıya doğru yürümeye başlamıştım..rexx'i sağıma aldığımda gördüğüm alelade küçük kısa bir sokaktı sadece..başlarda sadece enderun'da nargile - ki nargile ergen gencin kendini ispatlama alanlarından biriydi benim için - içildi elbet..kadın erkek yoktu pek, "biz" vardı..cinsellik bizim dönem çocukları için hızlı gelişmezdi o sıralar..kendi şeylerimizi yeni keşfediyorduk..sonra az daha büyüdüm..acılı, şili soslu aşklarla kıvranma dönemleri başladı, neye uğradığımı anlamadan..terkedildim..karin'de ağladım, hem de o suni deri koltuklara gözyaşı şeklinde anıları döke döke..kızmadı ama kimse..bira içmek kederdendi..şişeden içemezdim o zamanlar, tıpkı neşeden içemediğim gibi..artık hayat acımasızdı..sex, drugs and rock'n roll du herşey..zincir, crimson,rock pub tekke muammelesi gördü..kimseyi duymamak için girdiğim yerlerde kendimi de duymadım..büyümenin önünde durulmuyordu..müzik ağırlaşmalı, karşılıklı bir iki güzel söz söylenmeliydi..teachers bar..ciddi şeyler söylediğim ilk yerdi..ciddi şeyler söylenen gitti..ciddiyet bitti..yüzyıllardır sürüyormuş hissi veren okul hayatı sonlanınca, cep iki kuruş para görünce isis'de yemek de yedim arada..iş çıkışı lal'de bir iki kahve içmek rutine doğru giderken çelme taktım..yere düştü düzenli hayat, kırıldı..belfast..sokağa ait olmasa da içinden kadife sokak geçen yerdi..yeni yeni insanlar, güzel sohbetler, kavgalar, dövüşler, ilk alkol komaları..yarin yarım bırakmaları..çok şeyin sıkıştırılmış şekilde sunulduğu bir mekandı..zamanla birlikte, beraberce değiştik..ancak değişim ileriye dönük olmadı pek..yanlamasına bir ilerlemeydi..içim,algım genişledi sadece..karga'nın gak diyemediği yerde ben de sustum..en ağladığım, en sevindiğim, en sevildiğim yerde, karga'da, bir gün dirildiysem şayet on gün öldüm..söylenmeyecek sözler çıktı ağzımdan..zehrimi tam akıtamadım ama.. izmarit tükürdüm yine de nikotin şurubu içtim dedim..yarım kalmışlık duygusu ile tüm içtiğim şeyleri son damlasına kadar sömürdüm..karga'yı evim belledim de gündüzleri arka arkaya 7 limonlu çay shot yaptım..çoğu zaman yalnız gidip, tesadüfen birilerini buldum..onların orda olduğunu biliyordum..isteyerek yaptım bunu..saklanır gibi yapıp da açığa çıktım..müziğini çok sevdim..şöminesini de..merdiven altındaki masada wes craven'a inat oturdum..okudum,yazdım..sildim..unuttum..unutamadım..bundan mı bilmem, daha fazla içtim..herhangi bir sıvıyı..duvarlara çarpa çarpa yürüdüm sokağın en tenha saatlerinde eve doğru..yerde, koltukta, banyoda sızdım..kimseye hesap vermeyecek kadar da arsızdım..mide,baş,eklem ağrıları eşliğinde dinlenmeyle geçen birkaç günün ardından yine koştum sokağıma..yaşlandıkça, demlendikçe, büyüdükçe tahta sandalyeler üstünde daha uzun süre ayık kalmayı öğrendim..
  • kapalı mekanda sigara içme yasağıyla beraber iyice yaşanmaz hale gelen sokak.
    40 senedir bu sokakta yalnız başına yaşayan 80 yaşına gelmiş babaannemin buradan taşınması için uzun zamandır baskı yapıyorum. nedeni de ağzıyla içmeyi bilmeyen, toplum içinde yaşama kurallarını hiçe sayan kişiler tabii. kadıncağız elinde baston topallaya topallaya evine gitmeye çalışıyor kapısının önünde büyük bir rahatlıkla ot, alkol içen kişiler yolunu kesiyor, evine girmesine izin vermiyor laf atıp taciz ediyor. sarhoş kafayla demirlerin boruların üstüne basa basa tepelere çıkıyorlar camda bu sarhoşlarla burun buruna geliyor. 1 değil 2 değil burada yaşayan insanlar yıllardır bu kişilerle uğraşıyor. sadece insanlar etkilenmiyor tabii bu durumdan. sokak havyanlarına yapılanlar çok daha beter. daha 1 hafta önce önünden geçen kediye tekme atan biriyle tartışmak zorunda kaldım. bir kısmının kuyruğu kopmuş, tüyleri yanmış.
    insanların özgürlüğünün kısıtlanmasından, yasak konularak bir şeyin yapılmasından hoşlanmam, öğrenciliğim yeni bitti öğrenciyim yeaaa ben triplerini de anlayabiliyorum ama özgür olunacak diye başkasının yaşam hakkının hiçe sayılmasını hiçbir şekilde anlayamıyorum. haa içki satma yasağı uygulanır mı? hiç zannetmiyorum 1-2 ay denetim olur sonra eski düzen devam eder. ama 3 kuşaktır bu sokağın bir sakini olarak kesinlikle bir çözüm yolunun bulunması gerektiğini düşünüyorum.
  • az önce taksiye binip evime gelmeden önce büyük bir nümayişin yaşandığını gördüğüm sokaktır. bayramını seyranını bilmem, fakat ben uyurken benim sokağımda böyle bir şey yapılsa çıkıp kafa göz girişirim onu biliyorum. etmeyin eylemeyin, tamam gençsiniz kanınız kaynıyor, bizim de kaynadı zamanında ama bokunu çıkarmamak, insanlara saygısızlık etmemek gerek...
  • eğlence mekanlarının berkin için bu gece kepenk açmadığı sokaktır.
  • dün arkadaşlarım yemek yerken iki dakika dolanıp bir bira içeyim diyerek onlardan ayrılıp soluğu aldığım sokak.

aldım birayı dolana dolana içiyorum neyse bi oturayım kaldırıma dedim tütünümü sarayım. öyle oturdum sardım sigaramı biramı içiyorum. karışımda 2 gay 1 kız ve cinsel tercihini kestiremediğim bir erkekten oluşan 4lü bir grup. gay bireylerden biri artık kadın olmuş da diyebiliriz yani o denli davranışları vardı. neyse kızda minnacık bir etek vardı. sonra bu eğildi arkası bana dönükken dizlerini kırmayıp, direk belden eğilerek yerdeki çakmağını aldı. kız donunu tanga moduna çevirip araya tepiştirmiş bir şekilde götünü tüm sokağa sergiledi. kimse öküze bağlamadı ama sokakça yutkunduk. sonra kız önünü döndü. baktım küçücük kızdı yaaa. 17 yaşında falan muhtemelen. kızmadım etmedim, kendimden baktığım için utanmadım çünkü benimle ilgili bi durum değildi anlık bir durumdu ama kötü hissettim kendimi işte o yaşta bir kızı o şekilde gördüğüm için. muhtemelen anne baba ayrı, sağlıksız bir çocukluk geçirmişti kızcağız. biramın dibine gelmiştim, bitirdim ve arkadaşlarımın yanına geri döndüm. her şeye rağmen oldukça güzeldi poposu, söylemeden edemeyeceğim.
  • kadife sokakta işletmecilik yapan kişileri az çok tanırım. sokağın ruhunu özümsemiş, kadıköylü ve sakin insanlardır. kadifenin müşterisini de iyi bilirim. 18 yaş civarı gençler için bile bir eğlence alışkanlığı yaratır bu sokak. bunun yanında 10 yıllık gediklisi de bellidir; hali, tavrı, ruh durumu, hayata bakışı.. işte bundan sebeptir ki kadife sokak yaşayan bir organizmadır ve ikinci bir beyoğlu olmak gibi bir derdi yoktur. kadıköye has, kadıköylüyü pohpohlayan ve tam aksine beyoğlu insanının koştur koşturuna taban tabana zıt bir ortamı müşterisine sunar.

kadıköy felsefesi diye bir acaiplik varsa, bu felsefenin okulu kadifedir.

( ben kaybedenlerin gelini halime, memnun oldum. )
  • kadife sokağı barlar sokağı olarak değil de kadife sokak olarak bilenler, gerçek kadıköylü olanlardır.
  • öncelikle #16414015,

kadıköy'ün kendine has karakterini en çarpıcı şekilde gösterdiği yerlerden biridir. takılanlar aşağı yukarı hep aynıdır. tanıdığınız, ismini bilmesenizde en azından yüzüne aşina olduğunuz kimseler vardır sağda solda. biraz abartırsak geniş çaplı bir aile ortamı bile denebilir. durum böyle olunca çok ender olay çıkar, genelde huzurludur ortam. çalışanlar ya arkadaşınız ya da hemen yan taraftaki mekandan transfer olmuş senelerdir bildiğiniz adamlardır. istanbul'u gezmeye görmeye gelenler pek kadıköy'e uğramadıkları için* istiklal caddesi gibi yabancılar da dolaşmaz etrafta. istanbul'da yaşamayanların bile -haklı olarak- anlata anlata bitiremediği, ayılıp bayıldığı beyoğlu'nun kaosundan ve cümbüşünden uzak, az kişi tarafından öz sevilen bir yerdir. nevizade'ye gidilir, kadife'ye dönülür. çünkü o 'dışarı çıkma' maksadıyla ziyaret edilen bir yerden ziyade, önünde sonunda geri dönülen bir yuva gibidir.
  • belli bir dönem bu sokakta ikamet etmiş olan insanlar, fantastik edebiyatı ve bilimkurguyu kısa sürede içselleştirebilecek kadar çok deneyim yaşıyorlar.

tanım: apartman girişinden itibaren üç kat devam eden kan izine sükunetle "alt komşunun olmalı." diyebilen insanların sokağı.
  • eskiden, yani; kenarlarına işenmeyen, kırık bira şişelerin etrafa saçılmadığı, köşelerde kusmukların olmadığı dönemlerdeçok daha güzel olan kadıköy'ün bar sokağı.
hesabın var mı? giriş yap