• çok mantıklı bir söz. mesela bence aslında sağlık hizmetleri de yetersiz değil ama insanlar hasta olup hastaneye gittiği için öyle gibi duruyor. veya eğitim sistemimiz süper ama öğrenciler okula gitmese farkedilecek ancak. hatta sırf internete giriyoruz diye siteleri sansürlüyorlar, halbuki kimse internete girmese sansüre de gerek kalmaz. koskoca bakan yanlış mı bilecek?..

(bkz: ne hoş olurdu maarif şu okullar olmasa)
  • "kadınlar iş buldukları için işsizlik yüksek" şeklinde düzeltilmesi gereken önerme. ayrıca istihdamı toplam nüfusa oranlamak yerine toplam nüfustaki erkek sayısına oranlayarak yapılan bir analiz olduğu da her halinden belli. velhasıl yaşasın şeriat kahrolsun gomüniz demekki.
  • bu nasıl bir zihniyettir ya..şu cümlelerin sahibi bir bakan.
    böyle insanların bizi yönettiğini bilmek canımı çok sıkıyor. yakında kadınlar açık saçık giyindiği için işsizlik rakamları yükseliyor,kriz bu yüzden çıkıyor diyeceklerdir.herşey bekliyorum artık.

yuhh diyorum başkada bişey diyemem.
  • beni artık cinnet getirme seviyesine getiren beyanat.

15 dakikadır yazıp yazıp siliyorum. haberi okuyunca içim o kadar büyük bir nefretle doldu ki ne desem boş olacağını çok çok iyi bilmeme rağmen gene de yazıyorum.

anlamadım ben şimdi bunu iş aramayalım mı işsizlik var diye yani nedir. işsizlik sorunu var diye herkes iş aramayı bıraksın toptan böylece başımızdakiler de övünsün bakın ülkede işsizlik seviyesini düşürdük diye. çok güzel çözüm aslında. ama bu insanlara oy verenler o kadar körü körüne ve fanatikçe veriyor ki o oyları, eminim bu lafa hak da verir onlar. hatta iş aramayı da bırakırlar nasılsa işsizlik var, bir de biz yükseltmeyelim seviyeyi diye.

o zaman oldu olacak kadınlar üniversiteye de gitmesin, nasılsa işsizlik seviyesini yükseltmekten başka hiç bir şey yapmıyorlar. çalışacaklar da ne olacak zaten. dizlerini kırıp otursunlar evde. çocuk baksınlar, ancak yemek yapsınlar zaten. başka da bir işe yaramazlar değil mi?

ama şunu hesaba katmamamış bu sevgili bakanımız, bu kadınların babalarının ya da kocalarının hayat koşulları kendisininki gibi muhteşem değil maalesef. ben 24 yaşındayım ve hala annem ve babam sayesinde yaşayabiliyorum ve bu benim için utanç verici bir şey olmaya başladı artık. kendi karısı ya da kızı baba parası yemekten çok hoşnutsa orasını bilemem tabi.

bu konu hakkında sabaha kadar yazabilirim ama yazdıkça ellerimin titremesi daha da artıyor.

işsizliğin meğer tüm sorumlusu kadınlarmış. ben 8 aydır boşuna ağlamışım o kadar bir işe yaramıyorum diye. keşke bunu önceden söyleseydi de ben de kendime uygun bir zengin koca aramalarına başlardım.

ben çok utanıyorum başımızda böyle bir bakan olduğu için.
  • işsizliğin kendileriyle hiç alakalı olmadığı mesajını vermeye çalışan seçim arifesi sözleri. kadınlara bir kasıtı olmayabilir ama buna mı bağlanır artan işsizlik? işten çıkarılan bir sürü insan varken ve yeni çalışan neredeyse hiç alınmıyorken kadınların iş aramasının ne önemi olabilir?

not: eğer şu yazdığımı da bakanımızın sözünü anlamadan yorum yapmışsın diye değerlendiren varsa buyursun gelsin ona iş bulucam kadın olması tercih sebebi. ben çok kültürlüyüm çok kitap okurum herşeyi anlarım yahu mesajları da vericem bonus olaraktan.
  • mehmet şimşek in cleveland iş ve işçi bulma kurumu verilerini kastettiği beyanattır. rabbine sormuştur, teyid almıştır.
    (bkz: rabbime sordum cleveland dedi)
  • mehmet şimşekin kendince hakli beyanatidir. evli midir? cocugu var midir? bilmiyorum. ama gozlemledigim mevcut hukumetimizim basindakilerin esleri ve kiz cocuklarinin yuksek tahsil yapanlari genellikle iyi yerlerde tahsil yapmalarina ragmen calismamislardir. yuksek tahsili genelde genel kultur niyetine yapmislardir. belkide universitelerdeki turban olayina katki amaci da olabilir. simdi bu sekilde bir gelenekten gelenlere kadinlarin is aramasi garip gelmektedir. ne de olsa kadinin yeri evidir. ne isi var iste gucte. o kadar erkegin arasinda.
  • açıklaması ege cansen'den.... işsizlik artmamış bu hesapla azalmış bir de.

http://www.hurriyet.com.tr/….asp?yazarid=260&gid=61

özetlemek gerekirse, işgücüne katılım arttığı için işsizlik oranı artıyor ama zaten esas sorun işsiz değil gelirsiz kalmaktır diyor. tabii olayı kadın/erkek ekseninde ele almamış, o bakanın cinsiyetçi yorumu... ve aslında esas sorunu da gösteriyor: türkiye'de işgücüne katılım oranı niçin bu kadar düşük? bunu bir yanıtlasa...
hesabın var mı? giriş yap