• anayasa mahkemesi tarafından alınmış karardır. karar bağlayıcı olduğu için mahkemelerce kadınların evlilik sonrası kendi soyadlarını kullanmasına izin verilmesi gerekiyor. insan hakları bağlamında gerçekten güzel bir haber bu ülke için. ilgili haber
  • kadınların evlilik sonrası babasının soyadını mı yoksa annesinin kızlık soyadını mı kullanacağı sorunsalını olduğu yerde bırakan mahkeme kararı. neyse ki soyad kullanmaya başlayalı çok olmadı. bence kadınların ufak bir araştırmayla annesinin annesinin annesinin kızlık soyadı bulup kullanmaları gayet yerinde olacaktır.
  • soyadlar kadınları erkeklerin boyunduruğu altına sokmak için değil, aileleri temsil etmek için kullanılır. evet kızlık soyadını kullanması bir haktır. isteyen istediğini kullansın. fakat pek mantıklı bulmuyorum. her konudan kadınlara özgürlük konusu çıkarılmasını doğru bulmuyorum. her konuda insanları birbirine karşıt hale getiriyorsunuz.
  • gayet güzel bir gelişmedir. 2 soyisim kullanma saçmalığı da bu şekilde biter umarım. hele iki isimli kadınlarda ispanyol gibi duruyor yemin ederim oku oku bitmiyor kadının ismi.
  • kadına bahşedilmiş bir lütufdur. ne sandınız.

kadının soyadını "kullanabilmesi". kadının soyadı niye değişiyor ki zaten. ben 25 yaşıma kadar gelmişim bi isimle, o benim kimliğimin bir parçası, adımın bir parçası. ama illa bir erkeğin himayesinde olmamız gerekiyor işte. babanın himayesinden çıkıp kocanın himayesine gireceksin.

bazı ülkelerde kadınların soyadı evlilikle değişmiyor, çocuklar da anne ve babalarının soyadını alıyor. öyle bir ülkede doğacak kadar şanslı olamadık. anca işte hayatın her alanında kadınlara saldırılan bir ülkeye düştük. şans.

edit: bu arada ben buradaki tüm saydırmalarımı kararın bir "mahkeme kararı" ile bağlantılı olmasından dolayı yaptım. yani anladığım kadarıyla olay şu, kadınlar kendi soyadlarını kullanmak isterse mahkeme kararı gerekiyor. değil mi? yani uğraşmak gerek. direkt olarak nüfus müdürlüğünde ben kendi soyadımı kullanıcam, kocamınkini hiç almicam diyebiliyor muyuz? benim haberden anladığım diyemediğimiz yönünde. yanlışsam bişeler yazınız bekliyorum. aymnin kararı diğer mahkeme kararlarına örnek teşkil edecek, medeni kanun değişmiş değil?
  • yeni yila girsen tarihi bir ay yanlis yaziyorsun. ben neden bir sabah bambaska bir soyadiyla uyanayim? ne ise yarayacak ki diyenler icin; ben soyadimi seviyorum, dogdugumdan beri bu sekilde taninmisim ve degistirmeyi dusunmuyorum. baska bir sebep olmasina gerek yok. "oyle istiyorum" bitti. evlilige karsi da degilim. cocugum olursa da babasinin soyadini alir hic sikinti yok bana gore. hemen algoritma onereyim size bu konuda.
    beni ilgilendiriyor mu, hayir.
    bana zarari var mi, hayir.
    baska hic kimseye zarari var mi, ona da hayir.
    o halde bana ne?
  • isabetli bir karardır.

çünkü erkek kardeşi olmayan kadınlar, babalarının soyisimlerini sürdürme hakkına sahiptirler.

(bkz: tansu çiller)
  • erkil bakış açısını üzerinden atamamış türkiye için güzel bir gelişmedir, yaşasın baba soyadı!
  • kadın erkeğin kütüğüne geçtiği zaman devlet için tanınma açısından bir problem olmayacaktır. tc kimlik no çıktığı için artık kadın ister kendi soyadını kullansın isterse kendine sıfırdan bir soyadı seçsin pek bir önemi yok.
  • süper olay.
hesabın var mı? giriş yap