• kapanıyor diye fas eleştiriliyor.

ekşi sözlükte dini inanışlara da saygı kalmamış.
  • bir sürü kişi katı savunmaları sebebiyle fas demiş de önce son 16'da sonra çeyrek finalde kendilerinden hem piyasa değeri hem de tecrübe olarak daha üstün takımlara karşı dişe dokunur pek pozisyon vermeyip oyunu da çirkinleştirmeden birini penaltılarla birini de normal sürede elediler. ne yapsınlar? "gel morata abi sen de gel ronaldo abi gol atın bize, nasıl olsa biz sizin gibi büyük takımları eylemeye geldik" mi desinler?
    turnuvanın en itici takımıysa bence polonya'ydı. grup maçlarında oldukça vasat, temposuz, enerjisiz bir oyunla biraz da şanslarının yardımıyla ikinci olarak bir üst tura yükseldiler. son 16'da da kadrolarının çok altında bir oyunla fransa'ya zorluk çıkaramadılar. lewandovski'nin maçın sonunda farkı 2'ye indiren golüne biraz fazla sevinmesi de güldürmedi değil.
  • fas'ın neyi itici anlayamadım. adamlar tam bir başarı hikayesi yazıyorlar ama ekşici taifeye beğendiremediler kendilerini.

olayın akışında bence en iyi takım fas'tır.

en itici takım ise mbappe'nin her pozisyon sonrası kameraları arayan gözleri ve suratındaki anlamsız gülüş nedeniyle fransa. giroud ve coman sevgim bile mbabbe iticiliğini egale edemiyor.
  • (bkz: arjantin) karsisina yunanistan ciksa desteklerim. o kadar terbiyesizler.

fas diyen arkadaslar. yari finale kadar 1 gol yemis bir takimdan bahsediyorsunuz. belcika, kanada, ispanya, portekiz’i gecti bu takim. hirvatistanla berabere kaldilar. yedikleri tek golu de kendi kalelerine attilar. tirnaklari ile kaziya kaziya geldiler. ayrica tas gibi takim. turkiye ile oynasalar ezer gecerler. saygi duyup, sapka cikarmak gerekiyor.
  • baslikta virgul var sandim hak verdim
    katar, 2022 dünya kupası'nın en itici takımı
  • ispanya.

japonya maçında yaptığı üçkağıtçılıkla tarafsız izlediğim dünya kupası'nda elenmesini istediğim takım konumuna geldi. sen böyle almanya çıkamasın, hırvatistan rakibim olmasın da fas olsun gibi hesaplar yaparsan böyle elinde patlar işte. belki de şu an yarı finale çıkan takım sen olacaktın.

katar 2022 dünya kupası'nda kendini büyük takım sanan küçük takım.
  • fas değildir.

90 dakika boyunca defans oynamak üstüne atakla gol bulmak dünyanın en zor oyunu olabilir. topu rakibe verip tam konsantrasyon ile adamlara top oynatmamak her şeyden öte zihinsel bir mücadeledir. sürekli dikkat etmek, alan kapatmak, oyuncu marke etmek, kademeye girmek ve sürekli üzerinize gelen elit takımlara karşı bunu yapabilmek büyük başarıdır. göze hoş gelmeyebilir ama kime göre neye göre? tiki taka’dan, doldur boşalt’tan, koş baba koşalım tarzı atak taktiklerindense set hücumuna karşı faz defansını izlemek bana heyecan verdi açıkçası. ayrıca bunu adı fas olan bir takım tabii ki yapabilir? kaç afrika temsilcisi yarı final gördü bu kupada? demek ki doğru yaptılar.

edit: son 40 seneye baktım, yarı finale kalan tek afrika takımı fas, tek asya takımı güney kore. son 40 senede hiç bir kuzey amerika temsilcisi finale kalamamış. bunlar büyük başarılar.
  • net fransa. takımın yarısı afrikalı. ama sorsan napolyon'un torunu hepsi. atalarını pamuk tarlasında çalıştırıp itiraz edenin kolunu bacağını kesen adamlardan olmak için can atıyorlar.

bak drogba'ya, maneye. hele senegal milli takımının yüzde 80'i fransa doğumlu fakat hepsi kendi milli takımını seçmiş.
  • (bkz: arjantin)
  • fas'ı itici bulduğunu söyleyenlerin hemen hemen hepsi, fas'ın müslüman bir ülke olmasından dolayı bu hissiyatı yaşıyor. birbirimizi kandırmayalım.

şu başarı öyküsünü mesela çekya gibi beyaz ırk, avrupalı underdog bir milli takım yazsaydı şu anda burada "benim dedemin dedesi prag'da doğmuştu. aslında baba tarafından çekoslovakyalıyız" diye ortalıkta dolaşan amipler görecektik.

sizi tanımasak inanacağız bu "futbol izlemek istiyorum" geyiğinize. itiraf edin işte araplardan, berberilerden, kıptilerden, kürtlerden, müslümanlardan, tüm ortadoğululardan ya da ortadoğulu olmayan "ötekilerden" (sanki kendisi kıta avrupalı bir beyazmış gibi) buz gibi nefret ediyorsunuz. söyleyin bunu.

ayrıca, futbolun sadece topa sahip olmaktan ibaret olduğunu size kim söyledi? adamlar hırvatistan, belçika, portekiz, ispanya gibi takımlarla oynadılar. belçika ve hırvatistan'ın olduğu ters bir gruptan 7 puanla lider çıktılar ve yarı finale sadece 1 gol yiyerek geldiler (bunu da kazara kendi kalelerine attılar). bu net bir şekilde taktiksel başarıdır ve salt senin o pek mühim futbol felsefene uymuyor diye bu başarı değersizleşmez. senin gibi çin, kosta rika, japonya, senegal'i yenerek değil, belçika, ispanya, portekiz gibi herkesin net saygı duyduğu futbol ülkelerine tek tek saplayarak geldiler buraya. diğer yandan, fas'ın oynadığı oyunu otobüs çekme olarak tanımlayıp yunanistan ile benzeştiren futbol cahillerine laf anlatmakla uğraşamam. siz izlediğiniz şeyi yorumlayabilecek bilişsel yeterliliğe sahip değilsiniz. bence futbol yerine yakartop falan takip edin.

sizin kriterlerinize göre ele alırsak, hırvatlar çok mu futbol oynuyor mesela? bence oynuyorlar ama size göre oynamıyor olmaları lazımken ırkçı ve ayrımcı insanlar olduğunuz için buralara hiç değinmiyorsunuz. islam'dan ve müslümanlardan nefret ediyorsunuz ama bunu birtakım nedenlerden başka yollarla dışa vuruyorsunuz ve insanların da bunu yediğini zannediyorsunuz.

dünya kupası sizin neyinize?

edit: epey mesaj aldım bu entry'den dolayı. şunu da söyleme ihtiyacı duyuyorum: örneğin ermenistan, israil, azerbaycan ya da herhangi bir x ülkenin milli takımını da böyle acımasızca ve futbol dışı dinsel-politik saiklerle itici bulduğunuzu söyleyerek ayrımcılık yapsaydınız ona da aynı tepkiyi verecektim. yani ben inançlı biriyim ancak tetiklenme nedenim kendi dinime mensup bir topluluğa duyulan nefret değildi.
hesabın var mı? giriş yap