• tamirat tadilat işleri için whatsapp üzerinden yazıştığım ustalara karşı zorunda hissettiğim eylem. temiz bir istanbul türkçesi kullandığımda hayatın sillesini yememiş, kazıklanmaya açık enayi profili çiziyorum. işimin görülmesi için böyle laftan anlamayan, adam yaralamadan içeri girmiş, denetimli serbestlikle salıverilmiş, kolları façalı bir tip gibi görünmeye çalışıyorum. bağlaçları yanlış yazarak başladım bu işe fakat hiçbir işe yaramadı. süreç içerisinde dozu gitgide artırmak zorunda kaldım. "ağnadım agbey" falan yazıyorum artık. bu yüzden son bir ayda türkçe bilgim de bir hayli geriledi. ana dilimde b2 seviyesine falan düşmüş olabilirim. bu sorunu yaşayan suserler ile bir türkçe şurası toplayıp ustalarla iletişim için özel bir dil geliştirebiliriz diye düşünüyorum. saygılarımla
  • mantıklı, bir ustaya "lütfen" falan derseniz banka hesabınızda -400tl beliriyor bir anda. bu ülkede her insan sizi kazıklamaya çalışır, medeni ve kibarsanız daha da kazıklamaya çalışır.
  • akıllıca bir deneme ancak feleğin sillesini yemiş usstalar bu numaraları yemez. kibar adam gizleyemez kendini bunlardan.
  • karalüferde zorun var
  • bazen bu duyguya ben de kapılıyorum.

öneri olarak, forklifte portif diyerek iletişim kurmaya çalışabilirsiniz.
  • ustalar semte göre fiyat verdiği için islemeyecek yöntemdir. dusakabin için arayın mesela biryeri ya da panjur, ya da sineklik, ya da mekana göre değişmeyecek herhangi bir başka islem, direk soru "yer neresiydi?" olur. bu soru gelirse, zaten iyi semtte oturduğunuzu anlayan ustamiz kafasında x1.5 yaptı bile. tavsiyem fiyattan önce yer sorarsa, nakliye/yol ayrı işin kendisi ne kadar diye tekrar sorun. onun dışında en az 3-4 yere sormanızda da fayda var.
  • onun yerine tadilat tamirat işlerinizi kendiniz yapmanızı tavsiye ederim. bir evin içinde bir kişinin yapamayacağı iş yoktur. sadece alet edevat eksikliği vardır onlarda zaman için tam takım olur.

adam seni düzgün türkçen yüzünden kazıklamıyor bence, iş bilmez olduğun için işin değerini kendi biçiyor. kolay ucuz bir işse kendin yap, kendin yapamıyorsan paramı öde mantığı çalışıyor.
hesabın var mı? giriş yap