• bugünkü anlamını değilinden yani ne olmadığından yola çıkarak tanımlamak lazım: ihvancı değildirler. çünkü emperyalist değildirler. yakın coğrafyadaki devletlerde birer paralel yapı kurulmasına destek olmamışlar ve onların yıkılmasına uşaklık etmemişlerdir. kendi devletlerinde de emperyalist bir paralel devlet kurulmasına yardım yataklık etmemişlerdir.

yurtta sulh, cihanda sulh demişlerdir. bu ifade bazılarının çarpıttığı üzere azıcık aşım ağrısız başım anlamında değildir. kimsenin toprağında sivil katliamına yol açacak emperyalist heveslerim yok demektir. ihvan ise tam olarak bu demektir: senaryosu batı'dan, oyuncusu ve cesetleri müslümandan bir ümmet emperyalizmidir.
  • sosyalistlerin faşistikle,liberallerin devletçilikle ,ülkücülerin batıcılıkla,şeriatçıların dinsizlikle itham ettiği kemalist ilkeleri,anti emperyalizmi ve tam bağımsızlığı savunan birey.

(bkz: uğur mumcu)(bkz: ahmet taner kışlalı)(bkz: erol manisalı)(bkz: sina akşin)(bkz: alpaslan ışıklı) (bkz: metin aydoğan)(bkz: mümtaz soysal)
  • çocuk siken, hocaya önce karısını, sonra kendini siktiren, her türlü pisliği yapıp birkaç rekat namaz kılınca herşeyi sıfırladığını zanneden, kadınları mal gibi alıp satan, entari giyip sokağa sıçan arapları bir bok zanneden, uluslararası uyuşturucu şebekesinin türkiye ayağı olmuş kişileri sırf "dindar" partiden oldukları için hoşgörüp iki bira içmek isteyen genci dinsizlikle suçlayan halk kitlesi için aşağılama kelimesidir. düzgün, vatansever her insan için ise iltifattır.
  • yeni çağ yobazlarının ağzına pelesenk olduğundan beri anlam kayması yaşayarak küfürleşmiş bir kelime
  • kemalist : atatürk ilke ve devrimlerini benimseyen, atatürk ün çizdiği yolda ilerlemeyi kendine hedef belirlemiş bu görüşü savunan kişiler..
    aksini düşünen ya yanlış biliyor ya da doğrusunu öğrenmek istemiyor ..
  • atatürkçülük alerjisinden muzdarip olan kesimin birşey-ist ilan ederek yabancılaştırmaya çalıştıkları atatürkçülere yamadıkları lakab.
  • bugün kendine liberal, özgürlükçü ya da sol diyen kesimlerle hemen hemen aynı idealleri paylaşan, türkiye'nin kurucu unsuru olması sebebiyle ülkeyi sürekli geliştirme, toplumsal uzlaşmayı sağlama, ülkenin aydın yüzü olma gibi vazifeler edinip, bugün geldiğimiz noktada bunların hiç biri olamamış kitledir.

olamamıştır çünkü kemalistler özgürlük idealini geliştirmeye çalışmaktan çok, kemalizm'i korumaya çalışmışlardır. daha doğru bir ifade ile ilerlemekten çok, geldikleri noktayı yeterli sayıp onu korumaya çalıştılar. bu da kemalizm'in ilerici bir ideoloji, kemalistlerin de birer aydından çok muhafazakar olmalarını sağladı. biz kemalistler ülke her kötüye gittiğinde atatürk döneminden medet umduk, çözümü atatürk dönemine dönüşte aradık.

ne yazık ki her muhafazakarlaşma çürümeyi de beraberinde getirir!

kemalistler muhafazakarlaştıkça kemalizm çürüdü, kemalizm çürüdükçe ülke parçalandı. bu tıpkı gerici diye niteleyip, geride bırakmaya çalıştığımız osmanlı'ya benzer bir durumdu; osmanlı sultan süleyman'dan sonra daha ileri gidilemeyeceğini düşündü ve kendini korumaya aldı. bir devlet daha ne kadar güçlü olabilirdi ki? osmanlı ne zaman gücünü korumaya çalıştı, o gün çürüme başladı. osmanlı'nın gerilemeye başladığını fark ettiğinde bulduğu ilk çözüm sultan süleyman dönemine geri dönmekti. tıpkı bugün biz kemalistlerin türkiye'nin girdiği batağı fark ettiğimizde cumhuriyet'in kuruluş yıllarına sarılmamız gibi! ancak bunu ne osmanlı başarabildi, ne de biz başarabiliriz.

ben de bir kemalist olarak (bazıları atatürkçü demenin daha uygun olacağını söylüyor ama ben ısrarla kemalistim demeyi tercih ediyorum) özgürlükçü ve demokratik bir toplum idealine inanıyorum. fakat ben atatürk devrimlerinin bekçisi olmak yerine sahibi olmak istiyorum. çünkü ben ancak devrimin sahibi olursam devrimi daha ileriye taşıyabilirim, çünkü ben ilerledikçe insanlar arkamdan gelmek isteyeceklerdir. aksi halde kemalizm bugün olduğu gibi başında bekçisi bulunan ama kullanılmayan bir köşkten öte bir şey olamayacaktır.

(bkz: cumhuriyeti biz kurduk onu yaşatacak olan sizsiniz)
  • beğenirsin begenmezsin ama; kemalizm zamanın faşist ruhunda, egemenliği kayıtsız şartsız milletine armağan eden bir dahinin çok çok değerli iradesinin bir adıdır. aslına bakarsanız " kemalizm" bir doktrinden daha çok ruhtur ruh.. anadolu'nun yüzyıllarca içine içine ağladığı hale bir tepkidir.

körfez savaşı'nda, ırak'a kuzeyden kolayca girmek için t.b.m.m'ye getirilen amerikan tezkeresini hatırlamaz bu çomarlar.. tezkerenin yüzde yüz kabul edileceğini sandıgı için mehter marşıyla ülkemize giren amerikan askeri gücünün nasıl da izmir marşı ile iskenderun limanından s..tir olduğu günleri hatırlamak işlerine gelmez

istanbul'a demirleyen amerikan 6. filoyu kendilerine kıble yapıp namaz kılmak nedense hiç zorlarına gitmez bunların.
    oysa cumhuriyet oysa kemalizm, oysa yüce meclis ıraklı gariban müslümanın da yaşam hakkının teminatıydı. hep doğrudan hep ezilenden, hep adaletten yana saygın bir güç bu toprakların ruhudur. sadece bizim için değil herkes için "kimsesizlerin kimsesidir" kemalist ruh. . asildir boyun eğmez, bilimseldir, ihtiyaçtan doğmuş hümanizmle yoğrulmuştur

bir ülke için asıl tehlikeli olan şey, tek yalnız, korkan bir adam yönetimidir. örnek için bakınız 2. abdulamit..

halkına yaptığı kötülükler yüzünden iktidarı bırakıp gideyim de torun seveyim, halkımın arasına karısayim da bir kahvede buyur edileyim diyemez. tahtında tüm ihtişamlı yalnızlığı ile kalmak onun için tek çıkar yoldur. bunun icin de sürekli dış desteğe ihtiyaç duyacaktır. halkı için değil sadece iktidarı ailesi ve sülalesinin istikbali için, dış işlerde ödünler verip karşılığında kıçına koltuk garantisi alacaktır.

bu elverişli durumu emperyalistler, kimisinin tabiriyle dıjj güjjler her zaman şantaj malzemesine dönüstürecektir.

bu bir emperyal klasiktir. tam bağımsızlık bir ülkenin sigortasıdır.

çünkü bir kişiyi ele geçirince tüm ülkeyi alacaklarını çok iyi bilirler. sırf japon imparatoru teslim olmadığı için ülkenin üzerine ölüm olup yagmış bir amerika. sırf gururlu japon halkı imparatorlarini vermediği için başlarına o atom bombalarını yemişlerdir..

bu emperyalist ülkeler, öncelikle halkı cahil fakir bırakıp demokrasisi sorunlu ülkeleri diktatörlüğe yönlendirir, iliğini kemiğini kuruttuktan sonra bakarlar ki kontrol yitiyor, indirip yerine bir başka kuklayı monte etmek gibi bir pratiğe sahiptirler. tarih aynaya bile bakamıyacak hale gelmiş diktatör çöplüğüne tanıklık eder..

bakın suudi arabistan'a, ne dediğimi çok daha iyi anlarsınız. trump denen zibidinin bir ziyaretiyle, bir seferde, ülkesine 100 milyar dolar askeri ihale baglaması başka türlü nasıl izah edilir? bir allah'ın kulu da demez ki bizim bu kadar silaha ihtiyacımız niye? bu paralar halkındır hicazındır( suudlar ülkenin üzerine çökmeden ki adı)dese ya muhalifler. hadi kelleni seviyorsan sor bakalım sudi kralı faysal'a? sorunca adamı başkonsolosluğunda gündüz gözü eritiyorlar!!

anlamadısan daha ne söyleyeyim abime?-)

istanbul' un altın anahtarını bir ingiliz zabite teslim edebilecek kadar düşen son padişah vahdettin'e baksan da çakarsin meseleyi.ne bileyim güya düşmanı israil'e tek bir kurşun atmayan anca mezhebi farklı müslüman halkın kafasını kesen ışid terörüyle de anlarsın?

kemalizm anadolu'yu , ovada yer yer yanan çoban ateşlerinin çevresinde toplaşan halkın bizzat kendisine yani gercek sahiplerine armağan etmiştir cumhuriyet'i.
    işte bu nedenle çok değerlidir.
  • ingilizler tarafından konulmuş muhalif grup ismi. kime muhalif? ülkesini işgal etmek isteyen ingilize, fransıza, italyana ve bunların maşası olan din tacirleri araplara.

edit: imla
  • ülkenin bugünkü haline gelmesinde hiç etkisi olmayan ve gelmesindeki en büyük engel olan, ülke bugünlere gelirken kürtçüler ve liberaller tarafından saf dışı bırakılan / bırakılmaya çalışılan kesimdir.

akp iktidara geldiğinde ve güçlendiğinde devletin her kurumunda, özellikle tsk'da ve yargıda bulunan kemalistleri tasfiye ettiler. 2010'daki anayasa değişikliği sadece bunları daha rahat yapabilmek içindi. hem referandum öncesinde hem sonrasında akp bütün bunları yaparken kürtçüler ve liberaller bunlara alkış tuttu.

bu topraklarda kemalizm'in tek alternatifi siyasal islamdır.

siz kemalistlerin tırnağındaki kire kurban olun lan. yerinizi, haddinizi bilin.
hesabın var mı? giriş yap